Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

Daca tot ai luat discuri bune poate mai faci o investitie mica dar cu efect mare. Avem AICI un group-buy pentru "TyrolSport Brake Caliper stiffening kit". Inlocuesc bucsele de cauciuc de la frane.

Link către comentariu

Da, stiu, numai ca deja sunt cu bugetul facut prastie.

Tot nu am scapat de acele missfire-uri desi am schimbat si bobine si bujii. Apar numai pe cilindrul 2 ( am tot schimbat bujiile si bobinele intre ele). A mai ramas injectorul asa ca am comandat unu, pe maine ar trebui sa vina si-l vom monta. Pe langa injector a trebuit sa mai iau si kituri de montaj ptr restul de injectoare sa fiu sigur ca toate garniturile is noi. Deci alti bani, alta distractie si nu mai pot sa ma bag acum la acel group buy :(

O veste buna totusi: am spalat unul din cele 2 filtre EVOMS care le am si a iesit perfect. Merge spalat si fara acele kituri speciale de curatat care costa vreo 100 ron. Spuma activa, lasata vreo 5 min si apoi cu jetul de la juma de metru: iese ca nou, nu s-a deformat absolut deloc si si-a recapatat culoarea rosiatica de nou (de la negru cum era.)

Link către comentariu

se spala, dar kiturile alea de curatare au si uleiul ala care trebuie aplicat dupa uscare si de care se lipeste praful fin care altfel ar putea trece prin filtru.

Link către comentariu

Ei, ulei din ala gasesc eu la unul din service-urile cu care colaborez. Un tub cred ca ajunge ptr cateva zeci (multe) aplicari.

Link către comentariu

Da, stiu. Dar se recomanda un strat fiiin de ulei, un "sparc" mic asa. Si Nadir si Exelixis au recomandat asta...acu nu stiu ce sa zic, ambele filtre le-am avut unse asa si a fost oki.

Link către comentariu

Au sosit discurile!

FATA:

P1030988x.jpg

FATA SI SPATE

P1030988x.jpg

Din pacate, cum sunt eu norocos unul e busit:

P10309781.jpg

P10309771.jpg

Am vorbit deja si imi trimit azi unul nou pe cheltuiala lor. Nu ma asteptam s-o rezolv asa repede!

In principiu discul ar putea fi folosit, dar nu am dat o carca de bani pe ceva care sa imi vina busit si au fost si ei de acord cu asta. Mai ales ca nu era de la transport ca erau ok ambalate. Si in plus ar fi trebuit si verificat sa fiu 100% sigur ca nu e stramb, lovitura aia de pe cant a fost destul de puternica.

Nasol e ca s-ar putea sa trebuiasaca sa astept pana in august ca sa le testez pe circuit :(. Nu stiu daca voi ajunge acum in weekend cane e deschsi H-ring-ul...

Le-am si cantarit:

- fata 11,5 kg

- spate 6,5 kg

Modificat de B.o.g.d.a.n
Link către comentariu

Dar nu le pui pe masina ? Astepti tocmai pana pe circuit sau?

PS: cat costa doar cele de pe spate?

Link către comentariu

Momentan nu stiu ce sa fac... Daca ma duc totusi cred ca nu o sa mai astept discu nou si le pun asa. O sa-mi ramana ala de rezerva.

Daca nu ma duc, atunci astept sa vina ala care l-au trimis si le pun dupa aia.

Cred ca maine o sa stiu ce fac.

Cand am zis de testat m-am referit la mers pe circuit ca acolo se "testeaza", asa la noi..unde?

Link către comentariu

240 euro + tva (nu m-a interesat tva-ul ca am luat pe firma).

Daca comanda e peste 350 euro aisi transport free, la mine a fost asa deci 240 final.

La JKM erau putin mai ieftine, dar no shipping inclus.

Link către comentariu

Acum astept si eu ceva de la JKM. Si ma gadila gandul la oferta lor de Tarox. Tu de unde le-ai luat?

Link către comentariu

Paul - le-am luat direct de la Tarox.

Teff si acu spui? Credeam ca stii ca vroiam sa comand am scris aci, le luai o data cu mine, poate mai scoteam si ceva discount..

Link către comentariu

Ieri am fost cu Fusco si am facut ceva teste si log-uri pe A2, masina merge beton! Am scapat de missfire-uri, deci a fost injectorul, mi-a scos peri albi nemernicul!!

Am facut testele pe cea mai agresiva setare de pana acum 9-7-9 (de obicei mergeam cu 9-6-9 si 9-5-9) si totul e in parametri.

Intr-o saptamana trebuie sa vina si jantele, abia astept sa trec la gumele de vara, astea de iarna sunt varza pe vremea asta, le mai si tocesc aiurea...

Ieri am comandat si ulei special ptr filtrele de aer de la Motul asa ca de acum am si partea asta acoperita.

Asa de rau imi pare ca nu pot merge pe Hring, mai ales acum cand am si discurile noi...asta e.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
B.o.g.d.a.n

Am montat discurile, au deja vreo 300km.

Cateva poze mai jos:

P1040073.jpg

P1040076.jpg

P1040074.jpg

P1040075.jpg

Au sosit si jantele albe, maine ar trebui sa le iau :)

Link către comentariu
B.o.g.d.a.n

THX.

S-o vedem acum si cu adidasii albi :).

Link către comentariu
vali_devill

Offtopic: ti-am trimis un mail,pt ca PM nu poti primi...se numeste misfire,si ma gandeam ca poate poti sa imi dai o idee.

Scuze de deranj.

Brgds

Link către comentariu
B.o.g.d.a.n

Ma uit, n-am avut timp sa verific mailu.

Link către comentariu
B.o.g.d.a.n

Teaser:

TD.jpg

Astept sa-mi termine asigurarea la ele si apoi le pun pe masina.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!