Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

Da , sa vedem cum va iesi. Am putine emotii :).

In alta ordine de idei, m-am hotarat in ceea ce priveste HPFP-ul. Nu o sa mai iau APR este pur si simplu mult prea scumpa, am tot intrebat colo, colo si voi lua interne Autotech V2. Toti care le au sunt f multumiti, merg OK si e super brand.

Link către comentariu

Astazi am dus masina la Exelixis pentru instalarea diferentialului, a ambreiajului si a WALK-ului.

prima parte a mers OK, respectiv demontarea cutiei de viteze, scoaterea diferentialului vechi, desprinderea lui din niturile de fabrica (ptr asta am fost la un atelier de strungarie unde am avut noroc si mi-au facut pe loc operatiunea, in 45 min au fost gata baietii), montarea ambreiajului SouthBend si instalarea in cutie a noului diferential.

Destule de multe pentru o zi.

Am avut si putin noroc in sensul ca a trebuit sa umblu si dupa niste piese si am gasit la PBN la WV exact ce trebuie, una din piese find chiar singura din stoc. Atunci cand am comandat diferentialul am avut inspiratia sa ma documentez si asa am aflat ca exista niste bolturi meseriase facute de ARP special pentru montarea lui (se poate monta si cu nituri, dar nu cred ca se compara niste nituri facute la strung cu un bolt ARP) si le-am comandat. De asemenea am mai comandat si un rulment care se monteaza intr-un cap al diferentialului, dar nu stiam ca sunt 2 rulmenti de fapt , unu intr-un cap si altul in celalalt. E, pe al doilea l-am gasit ultimu in stoc la PBN :wub:. Ptr siguranta am schimbat si semeringul (sau garnitura de semering, cum i-o zice) - gasit tot la PBN. Era sa cumpar si un rulment de presiune (nu mai stiu cum ii spune exact, se gaseste exact in capacul cutiei de viteze), dar din fericire baietii de la Soutbend chiar sunt profi si au inclus unul in pachet, l-a gasit Razvan mecanicul cat eram eu plecat.

Asa ca am schimbat cam tot ce se putea schimba ca sa fiu eu linistit.

Avem mai jos niste poze din timpul lucrarilor de azi, din pacate cat am fost plecat Razvan a instalat ambreiajul nou si nu am poze decat cu el instalat. Nici nu am apucat sa-l desfac sa vad cum arata in interior discul, etc.... Asta e...

Sper maine sa terminam cu bine si totul sa fie OK.

post-7362-1266874831_thumb.jpg

post-7362-1266874840_thumb.jpg

post-7362-1266875004_thumb.jpg

post-7362-1266875085_thumb.jpg

post-7362-1266875093_thumb.jpg

post-7362-1266875154_thumb.jpg

post-7362-1266875164_thumb.jpg

post-7362-1266875196_thumb.jpg

post-7362-1266875203_thumb.jpg

post-7362-1266875242_thumb.jpg

post-7362-1266875249_thumb.jpg

post-7362-1266875290_thumb.jpg

post-7362-1266875327_thumb.jpg

post-7362-1266875351_thumb.jpg

post-7362-1266875359_thumb.jpg

Modificat de qdonline
Link către comentariu

O sa te rog sa revii cu impresii despre SouthBend. Si eu tot pe el vreau sa merg si vreau sa vad cum se comporta.

BTW, downpipe-ul mi se pare ca arata putin ciudat :icon_thumright: Eu am mai vazut doar noi, inainte de folosinta :)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Felicitari.Il recomand si eu pe Razvan.Pompa Autotech am si eu si ti o recomand.Bielele te ai gandit sa le skimb?Daca vrei sa mai skimbam impresii despre skoda id ul meu este naka666vio.Noroc

Link către comentariu

In sfarsit am vazut-o si eu live...felicitari...e o bijuterie.

:( :P :offtopic:

Modificat de GtSport
Link către comentariu

La finalul instalarii LSD si ambreiaj s-a montat si WALK-ul + bucsele fata.

Momentan inca e in rodaj, dar din ce am facut mici teste se simte clar diferentialul: gata cu wheelhopu, torquesteer, etc masina trage frumos, drept, rotile nu mai patineaza ca nebunele in gol. Pe viraje nu am testat inca, menajez ambreiajul.

Costul de instalare ptr LSD - 200eur+tva. Ambreiajul a fost extracost, la fel si walk-ul.

Sa vedem acum cand ajung internele Autotech.

A, si am dat jos ptr moment tampoanele BSH, sunt etraordinare, dar amplifica destul de mult zgomotul volantei usoare. Cum am de facut un drum lung acum am zis sa le schimb ca sa nu fac pitici pe creier.Cu ambreiajul stoc chiar sunt belea, dar acum se auzea volant destul de tare (un zgomot gen frecare metal pe metal cand intra in frana de motor in a2,3,4a, in a5a se aude f slab in a6a deloc).

Le voi pune inapoi cand ma intorc.

Teo cum au iesit logo-urile aseara?

Bebe maine dupamasa trec prin Arad, daca vrei ne putem vedea la OMV.

post-7362-1267307325_thumb.jpg

post-7362-1267307356_thumb.jpg

Modificat de qdonline
Link către comentariu

Mi-a placut foarte mult cum se simtea la tine pedala la ambreiaj, este la fel de moale ca a mea, care e stock. Log-urile mele au iesit foarte bine, acceleratia a iesit chiar surprinzator de bine, 100-160 8,7s, avand in vedere ca e cu softul de fabrica, Inca nu mi-am dat seama de unde vine sunetul, dar atata timp cat masina merge in parametrii cred ca o sa o las asa. Am descoperit ca trebuie sa schimb senzorul de presiune de pe conducta A/C dar nu cred sa aibe vreo influenta.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

OK, am revenit.

Nu prea m-am dat eu la ea avand in vedere ca ambreiajul era inca in rodaj la dus, iar la intors eram f obosit, dar pot spune ca acum sta perfect in curbe. N-am rezistat si m-am jucat nitel pe traseul BV-Sibiu si pot spune ca este super senzatia. Am comparat cu drumul facut pe acolo anul trecut si diferentele sunt enorme. Kitul Eibach, diferentialul si WALK-ul au transformat total masina.

De asemenea la depasirile in forta nu mai am probleme cu wheel hop-ul, inainte trebuia sa tin zdravan de volan daca ii dadeam talpa, acum sta foarte cuminte in mana.

Pentru a finaliza si problema cu schimbatorul de viteze azi am comandat si http://store.42draftdesigns.com/VW-Shifter...8-09_p_285.html , iar maine urmeaza sa comand shifterul Forge side quick shift.

Urmeaza pompa de benzina si resoftarea revo - nu stiu daca o sa mai am bani si de axele cu came de S3...:rolleyes:

Link către comentariu

@qdonline - prea multe dintr-o data vrei sa faci :rolleyes: ... si aia, si cealalta si daca se poate si alealalte :P ... bine ca iti permiti ... e de admirat ce modificari aduci masinutei tale ... Nu pot decat sa te felicit si sa te apreciez pt. ceeace faci ...

Johny Walker .... keep going :D

Link către comentariu

mai e putin pana la N-ring si incerc sa fac cat mai multe pana atunci. Efortul financiar este f mare (am renuntat la multe altele ptr a investi in masina), dar sper sa merite. Mai am in plan un Hungaroring in august si, eventual, inca unul in octombrie.

Link către comentariu

Cum se simte ambreiajul? ceva diferenta la mersul in oras? :icon_thumright:

Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cu uleiul ;)

Link către comentariu

No problem, am rezolvat cu Aicu :icon_thumright:.

Ambreiajul e OK, l-a testat si GTsport si baietii prin Orade, toti au zis ca e f apropiat de stoc. E nitel mai tare ca cel stoc, dar nu cu mult.

ma gandesc acum ca ar fi fost mai bine daca luam stg 4...;)

Link către comentariu

superba masina.cred ca ai bagat jumatate de apartament in ea.

Link către comentariu

Asa e, dar pasiunea nu are limite, a iesit ceva de exceptie.

Ambreiajul chiar ma surprins cat de bine merge, Pedala e la fel de moale ca a mea cu ambreiajul stock, imi place foarte mult.

Link către comentariu

Hehe, ce bine ar fi...

Am uitat sa mentionez, am instalat si un Eurojet PCV fix. Se pare ca face treaba buna, admisia se aude mai tare de cand l-am pus, deci a mai reglat boost-ul nitel.

pun poze dupa ce curat motorul.

Link către comentariu

yep, ala ie. Il tin pana o sa pun un catch can.

Link către comentariu

Da, e si ala de la 42DD o idee, mai ales ca e ieftin.

Eu ma gandeam la BSH sau Forge (m-a incantat ca Forge-ul are si un tubulet pe afara care iti arata nivelul din catch can).

Ah, mai e ceva pe lista, placute de frana noi. Pana la urma m-am hotarat la HAWK HP Plus au un raport pret performanta ff bun, voi lua un set intreg fata/spate. Sunt f bune ptr track day si se pot folosi si pe strada.

Link către comentariu

Catch CAnurile le comandati sau le au pe stock la exel...s? ma bate si pe mine gandul....

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

La exelixis au greddy, dar mie nu-mi plac, sunt cromate si vreau neaparat full black. Teff si-a pus si am inteles ca si OvidiuV.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!