Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

Eu asa as vrea sa imi iau asta din pozele de mai jos, dar nu este pt Rs :D..suportul de la Osir poate fi atat de carbon dar este scump, cat si de plastic..care e muult mai ieftin..cu tot cu ceasuri si etc ajunge cam pe la 11 mil..

post-14028-1265670444_thumb.jpg

post-14028-1265670453_thumb.jpg

Link către comentariu

suport negru, ceasuri albe = belea maxima!

Va invidiez pe voi cu gti-urile, aveti kitul ala de la NSP care e si de calitate si nici nu e megascump.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

Recomand twintercooleru de la forge pentru ca este cea mai buna alegere

fiind un intercooler montat in paralel cu cel stock iti asigura un raspuns mai bun la aceelerare dar in acelasi timp si o racire mai buna.

so fast spool less degree

mai ales ca treci pe REVO eu recomand solutia super testata :P

buna ideea cu defiurile este foarte buna mai alesc ca au acel unit control :screwy:

si eu o sa merg pe aceeasi solutie cu unit control dar pe greedy nu de alta dar e mai ieftina :D si la fel de buna

Link către comentariu

Ieri am facut niste mici cumparaturi: 2 x GY UG performance ptr iarna ca sa inlocuiesc anvelopa cu galma si, normal, sa mai fie tot una noua si in partea cealalta. Am avut mare noroc, promotia cu 20% reducere se terminase luni, noroc ca am rezervat anvelopele joia trecuta ptr 5 zile si dupa putina negociere mi le-au dat cu reducere. Asa era si normal..

2 x Michelin PS2 de vara special ptr Nring luate. Celelalte 2 le iau de la un amic la un pret f bun cu doar 4000 km rulati. M-am bagat sa la iau ptr ca le-am gasit la autosoft cu 690 bucata :blink:. Aveau 3, am luat eu 2.

Link către comentariu

Cat mai repede, saptamana viitoare daca s-o calma vremea.

Oricum f posibil ca peste 2 saptamani sa montam si restul: LSD, ambreiaj cred ca astea vor veni muult mai repede - cred ca ajung intr-o saptamana.

Deci pachetul era intrat in tara din data de 20.01. Daca nu ma duceam azi peste ei mai aveau putin si-l trimiteau inapoi, retarzii naibii, posta romana really SUX!

Link către comentariu

Frumos, la tine macar l-ai luat si gata mie imi spun ca trebuie sa le platesc taxa de 80 lei pt 2 saptamani de stat la ei...Mama lor ca ei ia bani si nici acasa cu un biletel nu ajung ...Nu mai ajungem noi departe cu moacele alea de la posta de stai 20 de min sa te bage in seama ca e ocupata!

Imi zice una aaaaa pai la colete externe, nu tanti eu cand intreb trebuie sa te uiti la orice colet nu la ce vrei tu.

In fine, Bafta in continuare cu masina!

Link către comentariu

stai relacs ca am platit si taxa de magazie, ce e vina lor ca eu nu am fost anuntat? :)

Bine, daca aveam tracking mai devreme mai duceam eu peste ei, da si aia de la BSH, 2 saptamani m-am rugat de ei sa-mi dea tracking numberu.

Link către comentariu

Cu posta romana nu te pui. Au mintea odihnita. :)

Pana la urma o sa treci pe REVO?

Link către comentariu

Azi am montat kitul de tampoane motor/transmisie BSH.

Cu ocazia asta am facut si un dyno si, pentru ca tot era scoasa bateria ,am pus si un Forge short shifter.

Impresii:

- motorul si-a schimbat complet tonalitatea , are un GRRRR nervos si seamana cu un V6 la sound. Mai ales cand se accelereaza

- short shifterul e senzatie. Vitezele se schimba exact la jumatate din cursa veche si este mult mai precis. Aici un cuvant de spus au si tampoanele monatate. Schimbatul se face aproape instant.

- se accelereaza altfel, mult mai usor si mai clar daca pot zice asa

- nu mai intra atat de repede ESP-ul, am accelerat f puternic pe asfaltul ud si nu mai patinau rotile (in a2a si a3a), se simte altfel cum se duce puterea la roti ( a trebuit sa ma chinui nitel sa fac esp sa intre)

- se transmit ceva vibratii. NU in volan, dar in scaun, se simt la relanti. Am inteles ca dupa un timp de rodaj mai dispar din aceste vibratii. Comparativ, se simte ca la un diesel acum, dar numai la relanti.

- tot la relanti motorul are acum un sunet mai gros, de bas..posibil sa fie nitel deranjant, aici trebuie sa mai testez

Cam atat asa la o prima impresie. Nu stiu cum e la drum lung si viteze mai mari o sa incerc sa ies cu ea pe autostrada sa vad.

Urmeaza acum sa montez luni diferentialul, kitul de ambreiaj si, daca o veni, si WALK-ul.

Dyno: dupa cum ma asteptam EVOMS-ul a mai adus ceva si acum sunt 340hp, asta daca intre dyno-ul exelixis si cel mtm nu-s diferente mari. Avem si o crestere a cuplului interesanta.

Strang bani de pompa de benizna si apoi bag un Revo.

post-7362-1266423917_thumb.jpg

post-7362-1266423930_thumb.jpg

post-7362-1266423942_thumb.jpg

post-7362-1266423958_thumb.jpg

post-7362-1266424532_thumb.jpg

post-7362-1266424544_thumb.jpg

post-7362-1266424560_thumb.jpg

Modificat de qdonline
Link către comentariu

felicitari...dar pe curbe multi se planga de short shift ca poate incurca. sper sa nu fie cazul.

Link către comentariu

update: se pare ca s-au mai asezat tampoanele, efectiv aproape ca a disparut orice urma de vibratie, prietena mea nici macar nu si-a dat seama azi dimineata. In schimb grrrrr-ul s-a mai accentat , in zona 3500-4000 rpm e fantastic, are un bolborosit ca de V6.

short shiftul e super in oras, in rest trebuie sa testez. oricum se monteaza/demonteaza usor daca e ceva care nu-mi place.

Modificat de qdonline
Link către comentariu

nu mai tin minte exact ... poti sa-mi spui si mie te rog cat a costat kitul de tampoane

sunt curios ce rezultate o sa dea masina cu revo :blah_:

"keep up the good work" cum ar spune americanii :cool:

Link către comentariu

Acum sunt la o oferta tot kitul (3 buc) 511 USD.

Eu le-am luat mai jos de atat, daca vrea cineva sa-mi zica vorbesc cu ei si poate scot un pret putin mai jos decat e pe site.

Link către comentariu

Mersi, mersi. Am uitat complet de intalnirea de iarna de la Bran, abia ieri mi-am adus aminte asa ca nu voi veni din pacate.

Luni sunt la exelixis sa montam jucariile. O sa dureze cam 2 zile, sper marti sa am masina.

Ah, daca mi-ar veni WALK-ul pana atunci e prin Ungaria acu, sa-l montez si pe asta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!