Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

In sfarsit am reusit sa montez CAI-ul EVOMS, l-am prins pe Nadir fix inainte sa plece la unguri: D.

Pe langa suieratul fioros care il scoate, se simte ca accelereaza mai usor si raspunde mai rapid motorul. La cresterea de putere imi e greu sa-mi dau seama nu cred ca as putea face diferenta intre 330 si 340 cp mai ales ca nu am nici diferentialul instalat.

Partea "negativa", daca o pot numi negativa, este ca ma cam face sa urc in ture chiar si cand merg normal, cuminte. Incepe sa se auda de pe la 1500 rpm si ma tenteaza de fiecare data sa-l aud asa ca urc pana la 3500-4000 :lol: fara sa-mi dau seama. Normal, asta are impact negativ asupra consumului..

Urmeaza acum un capac ptr motor tot de la EVOMS ca nu-mi place deloc sa-l vad asa chel. Sper sa-mi ajunga curand.

post-7362-1252074191_thumb.jpg

post-7362-1252074198_thumb.jpg

Modificat de qdonline
Link către comentariu

Frumos frumos :), Zi-mi si mie te rog cat te-a costat admisia de la Evoms ca ma intereseaza si pe mine in mod special. Mersi anticipat

Link către comentariu

teff, nu se fabrica evoms pt X5 ^_^

ON: nici mie nu-mi place cum se vede fara capac la mine, desi el pastreaza cam multa caldura asupra motorului.

Link către comentariu

serioooos? :icon_thumright: nu as fi crezut.... glumesc frate, dar imi place sa te intep.

scuze pt OT.

Link către comentariu

Sa folosesti sanatos masina cu ultimele modificari :vaidecapulmeu: Si eu astept TBE Milltek si EVOMS'u :offtopic:

Link către comentariu

SUPER!

Ma cam oftic ptr ca am o vaga impresie ca asta va fi ultima modificare la mine pe anul asta..:biggrin:

Link către comentariu

NU, pompa e inca cea stoc...

S-ar putea s-o schimb si pe respectiva la un moment dat, depinde de finante.

In ce fel se aude Evomsu ala, inca nu m-am obisnuit cu el :coffee_lol:.

Link către comentariu

Frumoasa masina si cu gust modificata. Cele apropiate de stock sunt cele mai adevarate. Tine-o tot asa. :icon_thumright:

Link către comentariu

felicitari pt masina, modificari si ce mai vrei tu sa-i faci. Sa te poarte sanatos si tu sa te bucuri de ea. ne poti spune si noua cat te-a costat cu toate modificarile facute, orientativ, nu vreau un pret fix.

Link către comentariu

Da mersi.

N-am facut exact un calcul, dar sigur am depasit 10k euro. Daca m-as fi apucat acum de ea cred ca ieseam cu cel putin 2000 mai jos ..:251: Asta e...

Deja ajung la concluzia ca masina asta va fi o mare gaura neagra in buzunarul meu, dar cred ca nu ma voi lasa pana cand cand o sa mi se zica: gata, nu mai avem ce schimba la ea :). Acu incep deja sa visez 500CP si deja am zis tot LOL! :).

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si o motivatie/explicatie? Nudoar ca e Eibach...fusco si-a pus swaybar-ul BSH si e f multumit.

Eu as vrea sa stiu daca ajuta mult si bara care se monteaza pe fata la Eibach, fata de BSH care e doar spate (+ rear end links)

thx

Link către comentariu

sincer acum bara pe spate o sa iti dea o tenta supra viratoare accentuata :)

Link către comentariu

RSB-ul de la BSH face treaba foarte buna; pe de alta parte, la Eibach ai si fata, ceea ce iarasi ajuta mult.

Oricum, daca te hotarasti sa mergi pe BSH da-mi un PM, poate obtinem pret mai bun.

Succes!

Link către comentariu

Hmm RSB-ul BSH are 27mm in diametru, la Eibach fata are 26 mm si spatele 23mm. De ce e mai subtire pe spate?

Uf, grea decizie si tre sa ma hotarasc pana luni. As vrea sa merg cu baietii la Hungaroring si e musai sa le am montate pana atunci.

Link către comentariu

De pe un forum de-afara - parere despre RSB-ul de la BSH:

Installed this past weekend and all I can do is smile. My car feels like it is on rails now. this was probably one of the most effective mods i have done yet. The bar took maybe 30 minutes max to put on. Also I have heard that some people have had fitment issues with stock ride height. my car is a 2008 and i had no fitment issues. i currently have it set on the medium setting and am loving it. Now i just need to get signed up for a track day.

Asteptam feedback dupa ce montezi tot.

Spor! :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vesti bune, mi-au sosit toate piesele, taman in timp sa le montez ptr Hungaroring :). Maine sau luni is pe masina.

Intre timp a aparut si husa de schimbator dupa care alerg de juma de an :). Acum am set complet cu volanul. :)

post-7362-1255613890_thumb.jpg

post-7362-1255613897_thumb.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!