Jump to content

Se Poate Repara Scaun G2 2usi?


sebi_bc
 Share

Postare recomandată

sal potulatie !!! vin iar cu o tema !! :lol:

mi sa rupt cablu de la scaun de la g2 2 usi!!

care au 2 usi stiu ca tre sa rabatezi scaunul actionind un miner de plastic de care sunt agatate 2 cabluri care merg de o parte si de alta a scaunului ,ei bine cel dinspre frina de mina sa rupt!! unde exact nu stiu ,dar nu aproape de miner de plastic sau in celalat capat ;slolutia ? alt scaun :lol: ,stiu dar sunt bune si ma gindeam ca poate e vreun meserias care m-ar indruma fara sa fac varza scunele :lol: ,sau daca se poate face !!

daca nu ....soarta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai cat de cat aptitudini tehnice se repara foarte simplu... pe scurt: cumperi din targ (brico, praktiker) niste sarma otelita ca aia de la scaun, il rabatezi si vezi ca spatarul are niste cleme de otel care tin tapiteria, le scoti .. o ridici si schimbi cablul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate repara,

se desface husa scaunului cu grija, din spatele la spatarul scanului, unde vei gasi sub husa un mecanism care trage prin intermediul unui cablu ciocurile care tin spatarul fix.

Cablul il inlocui cu un cablu vechi de aceleratie de dacie la care unul din capete vei face un s care prinde ciocul.Cu putina rabdare il poti repara scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunteti voi copii isteti !!!! vezi de ce imi place p-aici ? ca voi gasiti solutii la toate! nu numai sa cumperi de nou !

din pacate nu pre am timp numai in weekend ca ma bag in scaune dar sper sa ma descurc !! va anunt eu!

daca nu sa pregatiti un pret pt un scaun! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ma cuminte .. e treaba de juma' de ora, o ora maxim, la mine era facuta alta magarie ... cablul rupt era peticit cu o bucata de sarma, ii faci 2 ochiuri si il prelungesti si cu sfoara daca e urgent.. nu dai banii pe scaune :lol:

vezi ca nici n-ai nevoie sa-l scoti din masina .. se face pe loc

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la spataru scaunului, si as vrea sa dau jos husa scaunului, problema e ca eu nu am acele cleme, husa e cusuta peste tot, pt mine ce solutie aveti? sa apelez la un tapiter?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stiti ca am reusit :( si chiar ca a durat c-am max o ora !!( mersi BOBY) este simplu numai sa stii cum sa faci!!! cablu ce l-am schimbat era praf

post-15218-1202227287_thumb.jpg

post-15218-1202227298_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la spataru scaunului, si as vrea sa dau jos husa scaunului, problema e ca eu nu am acele cleme, husa e cusuta peste tot, pt mine ce solutie aveti? sa apelez la un tapiter?
o descosi frumos.. faci ce ai de facut si o cosi la loc ... cat poate fi de greu ? s-ar putea sa ai nevoie de un ac de tapiterie, d'ala in forma de U ... il gasesti de cumparat.
sa stiti ca am reusit :vaidecapulmeu: si chiar ca a durat c-am max o ora !!( mersi BOBY) este simplu numai sa stii cum sa faci!!! cablu ce l-am schimbat era praf
si uite asa ai economisit 200 roni :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o descosi frumos.. faci ce ai de facut si o cosi la loc ... cat poate fi de greu ? s-ar putea sa ai nevoie de un ac de tapiterie, d'ala in forma de U ... il gasesti de cumparat.

ms bobby, o sa incerc, numa sa-mi fac curaj :icon_thumright: ca nu le am cu astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capone ai reusit sa faci ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capone ai reusit sa faci ceva ?
inca nu, inca incerc sa caut niste ,,initiati,, in ale tehnicii, si daca nu gasesc, ma apuc intro sambata., ca cine stie cat o sa dureze :), plus ca trebuie sa-mi iau material adecvat sa-mi umplu golurile, apropo , ce material exista sa imi reumplu scaunu, ceva spuma, burete, la mine parca se vad si ceva ,,paie,,
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag si io asa in topic, dar tot aproximativ apropiata de acest subiect am si eu o intrebare pentru cine a mai facut asa ceva:

Se poate transfera partea de rabatare (macar sistemul de prindere de jos fara cel din lateral) de pe un scaun cu asa ceva pe un scaun care nu are acest sistem?

TXH! :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cypor-presupun ca vrei sa pui scaunele de pe GTI(4 usi) pe al tau?Nu trebuie decat sa muti cablurile si manerul de angrenare.In rest scaunele sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si cu ocazia asta vreau sa multumesc celui care a pus Search pe forum :P :icon_thumright: si si lui bobby pentru raspuns :beerchug: .... in seara asta am iesit afara la masina de am acoperit-o .. sa fie si ea mai protejata un pic :winter: si aveam o geaca cu manusile si caciula in spate doar nu mai trebuie mentionat ca in golf 2 nu duci lipsa de caldura si cand sa rabatez scaunul sa le iau am auzit poc :eek: :eek: :eek: :blink: maine sper sa ma apuc sa rezolf problema ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problem solved ... nu era nimic rupt ... era numai sarit un cablu chiar de la manetuta ! Nu cred ca a durat mai mult de 20 de min ! Chiar nu ma asteptam sa fie chiar asa de usor de dat jos tapiteria :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am o problema, si nustiam unde sa scriu. Ca sa nu fac alt topic postez aici!

Am 2 scaune de corrado(se pot vedea in topicul meu - MS 01 DOX) si mam gandit ca ar fi bine daca ias schimba buretele din margini, ca ele sunt cam "varza". am desfacut scaunul soferului si am gasit un cod pe burete, care este destul de vechi si turtit. 535881377 este codul gasit pe bucata de burete... Problema mea este ca nu il gasesc la magazinul de piese auto. Imi poate sugera cineva vreo idee? pot gasi oare o bucata de burete si sa ii dau eu forma corecta? Daca stie cineva unde as putea gasi asa ceva va rog sa imi spuna, ar fi relativ urgent! Multumesc! voi ramane dator pt orice sfat bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA, codul 535 881 377 B este codul original al buretelui de pe partea stanga, pentru partea dreapta este : 535 881 378 B. Ai incercat la reprezentanta cu codul ? Cred ca teoretic ai putea sa-l si refaci, dar nu este chiar un burete simplu, este putin mai dens decat buretii normali si nu stiu daca vei gasi undeva burete identic, eventual incearca la baietii care se ocupa cu retapitari, poate iti pot ei construi unul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buretele ala vine doar pe original si e undeva la 200 ron !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit in cj meseriasul care mi-a reconstruit buretele lateral si la sezut si la spate si este perfect si dupa 1,5 ani de folosire intensa pe partea sofer si pretul a fost mai mult decat ok !!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

de curiozitate cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele huse au niste cleme (unde se ating cele doua spatarul cu sezutul), se desfac acele cleme, si ambele huse ies, ceva mai greu, dar cu ceva atentie, nu e nevoie de descusut nimic. Cosmin, inca te astept, cand ai o zi libera sa-ti arat cum se face, sa te ajut, si sa ti le faci singurel. Nu e greu. Eu inca caut de cumparat acea sarma, as cumpara si la metru, daca as stii de unde.

Rog pe cei care au vazut acel cablu de cumparat, sa ne zica si noua.

Problema scaunelor noastre in 2 usi, este acel cablu, care se poate inlocui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

archanghel cablu din care spui tu pt trasul scaunelor eu am gasit la PRACTIKER este un pic mai gros ,dar este ok si am folosit daca mai ai prinderile originale care acelea in forma de S care vin pe scaune si tot de la magazin am gasit un fel de sistem de inadire ,prindere cu care am folosit S la prinderea de scaun si apoi cu inaditorul acela pt cabluri am continuat cu cablul cumparat si merge fara probleme ,eventual gresat cablul unde trece pe inelele de la scaun !!!

cat priveste pretul la scaune , s-au reconstruit buretii si retapitat scaunele ,nu mai retin exact ,dar undeva am iesit pe la 500 cred !!!

Modificat de sebi_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!