Jump to content

Suruburi Jante Aliaj


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salutare, ieri mi-am luat neste jante pe 15 pt golfitz, 7j . Le-am probat pe masina sa nu atinga de amortizor, au dat bine la gauri totul ok, doar ca nu am reusit sa le fixez cu suruburile care le aveam pe masina. (erau prea scurte). Suruburi originale pt jante de tabla.

Aveti idee unde as putea sa gasesc 16 suruburi mai lungi cu care sa pot sa prind rotile alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da exista de cumparat, si trebuie sa aiba buza tesita altfel fata de cele pentru jante de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci sa aiba floarea aia din capat mai mica. Stii cumva pe unde s-ar gasi si la ce bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei surubul care a fost in masina in mina si apoi cauti la piese auto unul indentic la filet si lungime surub dar capul sa fie conic si nu tesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg la fix suruburile de supernova, sunt ceva mai lungi decat astea normale si au cap de 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spunea un mecanic ca ar fi de cumparat cam oriunde, doar ca e cam 8 lei fiecare prezon, inmultit cu 16 mi se pare cam mult ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de info, le-am pozat. O sa incerc si cu suruburi de supernova, am cateva pe la Pitesti...

jantele astea sunt: http://www.euroshina.com.ua/en/wheels/Intra-Exip/Pentaline

Acelasi model l-am avut inainte si mie mi s-a parut ca dadeau bine, doar ca erau cam mici (13).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt misto asterix, ai scos mult din buzunar pt ele? te intreb ca si eu as fi putin interesat... e nasol ca la jante pe dimensiunea aia, trebuie sa iti iei cauciucuri cu talon mic ( ca prea mare nu merg bine), si scoti inca pe cat ai dat pe jante pt cauciucuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele le-am luat la un pret foarte bun, plus ca is in stare foarte buna. 2 din ele is ca noi si doua aun doar cateva zgarieturi, nu lovite sau alte alea. Cauciucuri o sa pun pe ele 195/55/15 sau 205. 50 cred ca is prea mici...

E in Pitesti un magazin care aduce cauciucuri sh din Germania la preturi destul de bune. Cred ca o sa gasesc acolo.

Cat despre prezoane, decat sa dau 120 de Ron pe ele, mai bine prind jantele cu poxipol :D .

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele le-am luat la un pret foarte bun, plus ca is in stare foarte buna. 2 din ele is ca noi si doua aun doar cateva zgarieturi, nu lovite sau alte alea. Cauciucuri o sa pun pe ele 195/55/15 sau 205. 50 cred ca is prea mici...

E in Pitesti un magazin care aduce cauciucuri sh din Germania la preturi destul de bune. Cred ca o sa gasesc acolo.

Cat despre prezoane, decat sa dau 120 de Ron pe ele, mai bine prind jantele cu poxipol :D .

eu am incercat cu jante pe 15 cauciucuri de 205/60 cu arcuri si telescoape stock, si din pacate imi freca pe aripa daca bagam 2 oameni in spate sau daca dadeam in gropi, de aceea ziceam cati trebuie cu talon mic, ar fi misto sati mearga fara probleme cu 55, desi e mica diferenta zic eu, cel putin la mine tot asa ar freca si cu 55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un set nou-nout de prezoane, nu le-am folosit deloc ca nu mi se potrivesc.

pe punga scrie M12x1,50x26 CH17., iar firma e THREEFACE TUNING.

Daca vi-s bune la ceva, anuntati-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un set nou-nout de prezoane, nu le-am folosit deloc ca nu mi se potrivesc.

pe punga scrie M12x1,50x26 CH17., iar firma e THREEFACE TUNING.

Daca vi-s bune la ceva, anuntati-ma.

O sa verific cu cele de supernova, daca nu, o sa masor si cam ce lungimi ar trebui sa aiba .. si daca se potrivesc o sa te caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am folosit suruburi de supernova la jante din aliaj.Se potrivesc, dar e preferabil sa iei cu tine un surub de tabla ca model sa vezi daca au lungimea la filet pentru ca sunt unele suruburi mai lungi si ai probleme.Acum merg doar pe tabla cu suruburi de tabla originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop, inca nu am rezolvat-o. O sa caut si la dezmembrari. Si alea de supernova is tot la fel de scurte. jantele astea au "carnea" groasa, partea aia cu gauri unde se prind suruburile. Trebuie sa gasesc unele cu filetul cred ca de doua ori mai lung decat la suruburile normale.

Am gasit totusi cauciucuri, 195 /55 /15 maine ma duc sa le iau... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o, dupa cum a spus si xanu, cu 60-70 de Ron. Am luat suruburile du 4 lei bucata. Destul de piperate dupa parerea mea, dar asta e. Sunt cu 1 cm mai lungi decat ce aveam eu prin garaj (alea standard de supernova).

L.E. poze cu rotile puse pe masina... :screwy:

Cred ca o sa trebuiasca sa pun pe spate niste arcuri mai tari, astea care le am acuma is cam moi si se lasa mult cand se suie 2-3 persoane in spate.

post-2306-1203351429_thumb.jpg

post-2306-1203351460_thumb.jpg

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase jantele, daca nu ma insel sunt ca ale mele da cu 2 numere mai mari, tia marit si garda la sol nu ? inca o data frumoasa achizitie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: mersi pt aprecieri. Da, se inalta mult masina cu jantele astea. Rotile de iarna le aveam mai mici decat dimensiunea standard, si astea is ceva mai mari.

Si eu inainte am avut tot din astea in 5 spite pe 13, erau de Dacia Supernova:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

frumoase dar arata mai bine cu 195/50 !

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma pus ATS CUP 15 cu suruburile normale de la jante de tabla. Mesterul spune ca se potrivesc ... "prind suficient in carne".Asa sa fie oare? Cam cat ar trebui sa prinda in butuc ca sa fie OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca e suficient daca prind cat e butucul de gros. daca ai vreunul desfacut, masoara-i grosimea. Eu cand mi-am luat suruburile m-am dus sa le verific cu jantele si un butuc pe care il aveam prin garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca e suficient daca prind cat e butucul de gros. daca ai vreunul desfacut, masoara-i grosimea. Eu cand mi-am luat suruburile m-am dus sa le verific cu jantele si un butuc pe care il aveam prin garaj.

ai idee ce lungime au prezoanele pe care le-ai montat tu? Poate stii, s nu mai dau jos jante, butuci, etc. Nu ma nici un butuc pe care sa il masor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus suruburi cu un cm mai lungi decat alea standard, dar asta depinde de tipul jantelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!