Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

Nu stiu altii cum conduc dar eu spun ca la mine imi ia peste 5,5 si maxima ar fi cam 6,5....nu am facut consumul cu plin - plin, ca la mine cand e la jumate rezervorul am impresia ca e gol si ma i,a durerea de inima. Dar cand aud de consumuri de 4,2 - 5 cu masina plina si viteze de peste 120 km/h si cu bagaj si cu oameni si ac si becuri...deja e fantastic...totusi e passat si are o greutate nu e smart sau tico...parerea mea

 

unii se lauda degeaba , pentru ca si noi avem aceeasi masina si stim despre ce este vorba. din cauza asta si eu raman uimit cum pot sa scoata unii niste consumuri exagerate gen 4.4 la 140 km/h :)) , vorbim de 1 masina 1600 ~1700 kg + 4 persoane+AC + Bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sincer am incercat si eu toate posibilitatile sa scot cel mai mic consum, asa ca pentru mine, cu mers subturat cu motorina aditivata, becuri stinse, fara ac, fara bagaj cu 205 55 r16 (banuiesc ca mai mic de atat nu se poate si cand le-am cumparat am cautat sa fie clasa de consum A si Frecare tot A) si abia de imi arata 4,2. Bun, 4.2 si mi-am facut damblaua dar aveam 60 km/h si treapta 4 si dardaia ca toti dracii..am ridicat viteza la maxim 90 km/h si consumul s-a dus la 4,7 (ce imi indica BC).

 

 

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sincer am incercat si eu toate posibilitatile sa scot cel mai mic consum, asa ca pentru mine, cu mers subturat cu motorina aditivata, becuri stinse, fara ac, fara bagaj cu 205 55 r16 (banuiesc ca mai mic de atat nu se poate si cand le-am cumparat am cautat sa fie clasa de consum A si Frecare tot A) si abia de imi arata 4,2. Bun, 4.2 si mi-am facut damblaua dar aveam 60 km/h si treapta 4 si dardaia ca toti dracii..am ridicat viteza la maxim 90 km/h si consumul s-a dus la 4,7 (ce imi indica BC).

 

cum au spus si baietii mai sus , daca vroiam masina de consum nu luam passat

oricum masina perfecta nu exista inca .. consum/viteza/500 pers in masina/ si niste jante pe 19-20 si foarte late.. deci nu se poate.

 

ps . cam orice lucru axat strict pe ceva pierde in alta parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu am jante pe 17"(235/45/17) si mers pe un drum cat de cat lejer 130-140 constant nu scad sub 6 consum.

Resita - Timisoara 2 persoane si bagaj nesimnificativ ( Passat CR 170 caluti ) tot drumul consum intre 6.2 si 6.4 la viteze de 130 - 140. Si daca scad la 110 - 120 ajung undeva la 5.7 - 5.8

Vreau si eu masini ca ale voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se mai gasesc s-au dat alea cu consumuri mici :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy, cum ai reusit sa raspunzi  fara sa dai quote la un mesaj imediat anterior? Te rog sa tii minte cum ai facut si sa faci si alta data...

 

ONTOPIC

Un motor are nevoie de aprope 3 ori mai multe putere pentru a merge la 140 km/h fata de acelasi motor, dar la 100 km/h. Daca motorul este nevoit sa produca atata putere, cred ca este evident de unde o scoate. Discutia nu merita continuata.

Se pot obtine consumuri sub 5% relativ usor, secretul consta in viteza mica (legala + maxim 10 km/h, exclus autostrazile), cat mai putine depasiri si anticiparea traficului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ mers in frana de motor de cate ori se poate

+ presiune corecta in anvelope

+ driving skills

Da' iti bati joc de masina. Si de tine. Hai sa ne bucuram de ele, ca ne ofera multe (cand merg) :)

Un mediu de 6, 6 si ceva la mers "tare" mi se pare excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am scris acum ceva timp

Tecuci-Galati 4.8% : 2 persoane in masina, mers perfect rgulamentar(max 100 km/h, dar de cel mai mult 95km/h) am mers si vreo 30 de km cu 60km/h in treapta 4-a(o inlantuire de 3 comune)



Tecuci-Bucuresti 4.7% : 3 persoane si ceva bagaje, mers in limita legala, viteza medie 67km/h, distanta 225 km( am dat drumul la AC cred 30 de minute, poate nici atat). In ambele situatii luminile ON si Radio/CD

 

Toate de mai sus conform CB, realitatea la Pompa poate fi alta :)

 

Ce e drept masina are soft la 140 cai, dar nici inainte nu scotea mai putin.

 

Un PD 1.9 scoate in medie cam 5.5 - 6% la mers decent(nu criminal de incet). La viteza de autostrada mai putin de 6% nici nu se pune problema la 130km/h. Am sa plec in Iulie la mare si notez consumul, apoi cand am timp am sa postez aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În iulie notează alimentările și fă o comparație cu CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la CR`ul de 140 calutzi dar la a mea de 170 e aproape imposibil de scos 4.8 consum.Poate daca merg singur cu 100 km scot un consum de 5.

Daca consumurile astea sunt reale atunci vw scoate masini destul de bune :)

Modificat de Valentin
modificare dimensiune font
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Belinika, poti sa utilizezi un scris normal ?..... ca mi-ai rupt ochii azi..... multumesc ! :soothe[1]:

 

in rest, consumurile variaza de la masina la masina, mod de condus, itinerariu, etc... oricum, se pot obtine consumuri mici... dar asta doar daca iti place sa te plictisesti in masina, sa-ti traiesti viata in ea.... sa faci 5 ore de la Bucuresti la Constanta.... s.a.m.d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pentru cei cu consumuri mai mici chiar si de cele date de producator in cartea masinii. Daca mergeti la consum, cu 90km/h in afara localitatii, de ce v-ati mai luat Passat de 140-170 cp ? Pentru un 90km/h in afara e bun si un motor de 1.2 cu 60cp. Consuma cat consuma, motoarele sunt mari, masinile sunt mari, sau poate vreti consum de Smart, 3l/100km ?

Modificat de binisoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec eu cu tata pana la Budapesta, nu stim ce sa alegem cu ce sa mergem, 2.0 FSI sau 1.9 TDI BlueMotion..oare va fi mare diferenta de consum? :)

 

E autostrada totusi...dar daca mergem cu FSI-u clar, mai sportiv, dar si cu celalalt Passat o sa mergem mai sportiv, fiind doar noi doi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sincer am incercat si eu toate posibilitatile sa scot cel mai mic consum, asa ca pentru mine, cu mers subturat cu motorina aditivata, becuri stinse, fara ac, fara bagaj cu 205 55 r16 (banuiesc ca mai mic de atat nu se poate si cand le-am cumparat am cautat sa fie clasa de consum A si Frecare tot A) si abia de imi arata 4,2. Bun, 4.2 si mi-am facut damblaua dar aveam 60 km/h si treapta 4 si dardaia ca toti dracii..am ridicat viteza la maxim 90 km/h si consumul s-a dus la 4,7 (ce imi indica BC).

 

Ca sa tremure asa masina la 60 km/h in treapta 4 nu cred ca este normal (mai bine o duci la mecanic sa o controleze)...de obicei mergi cu a doua ca sa nu tremure? A patra o folosesti la 100km/h?

 

 

Am

o intrebare pentru cei cu consumuri mai mici chiar si de cele date de

producator in cartea masinii. Daca mergeti la consum, cu 90km/h in afara

localitatii, de ce v-ati mai luat Passat de 140-170 cp ? Pentru un

90km/h in afara e bun si un motor de 1.2 cu 60cp. Consuma cat consuma,

motoarele sunt mari, masinile sunt mari, sau poate vreti consum de

Smart, 3l/100km ?

 

140 cp nui folosesc numai pentru viteza...as putea merge cu 110km/h si cu un matiz. Pentru mine puterea masinii este mai importanta in depasiri.

Sau tu crezi ca 140cp ii folosesti ca sa mergi cu 130km/h si daca ai avea o masina 300cp ai merge cu 250km/h in afara localitatilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa mergem cu masinile la medic toti. nici eu nu pot merge cu treapta 4 cu 60 km/h. nici cu treapta 3 mereu.

 

pe baza caror studii se bazeaza ceea ce spui tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa mergem cu masinile la medic toti. nici eu nu pot merge cu treapta 4 cu 60 km/h. nici cu treapta 3 mereu.

 

pe baza caror studii se bazeaza ceea ce spui tu?

 

in treata a 4-a  la 60 km/h ai 1800 turatii.. mi se pare ok cat si pentru consum si nici nu omori masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa mergem cu masinile la medic toti. nici eu nu pot merge cu treapta 4 cu 60 km/h. nici cu treapta 3 mereu.

 

pe baza caror studii se bazeaza ceea ce spui tu?

 

Dupa cum spune Valy31 ai 1800 turatii...adica la masina mea (posibil si a voastra) cuplul este maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, fara studii o sa testez diseara, poate chiar fac film. ce e clar in treapta 4 eu nu am 60 km/h.

si daca ar fi asa ar trebui sa fiu in deccelerare ca eu nu schimb treapta superioara decat de la 3000 rpm+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile in 5 trepte au cam 1600 rpm la 60 km/h (reala, nu pe ceas), cele in 6 trepte au cam 1700 rpm.

Dar oricum, pe drum drept, intr-a 4-a pot merge si la 1200 rpm fara sa tremure sau sa am alte efecte negative.

 

 

Am o intrebare pentru cei cu consumuri mai mici chiar si de cele date de producator in cartea masinii. Daca mergeti la consum, cu 90km/h in afara localitatii, de ce v-ati mai luat Passat de 140-170 cp ? Pentru un 90km/h in afara e bun si un motor de 1.2 cu 60cp. Consuma cat consuma, motoarele sunt mari, masinile sunt mari, sau poate vreti consum de Smart, 3l/100km ?

Pui problema cam exagerat. 90 km/h reprezinta limita de viteza maxima (legala) pe majoritatea drumurilor din tara. Mai doresti si un alt argument? Pentru a respecta legea e musai sa ai un motor de 1,2 si 60 CP?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum Oradea- Munchen-Geneva-Grenoble (3 oameni in masina+multe bagaje),autostrada, viteza de croaziera 120km/h(pe bord) consum la pompa 5%, 4.9% pe bord.

Grenoble-Nisa-Grenoble(4 oameni+bagaje) drum national, viteza de croaziera 100km/h consum la pompa 6.4%(drum de munte cu mari diferente de nivel), 6.2% pe bord

Grenoble -Munchen -Budapesta (3 oameni in masina+multe bagaje),autostrada, viteza de croaziera 120km/h, consum la pompa 5%, 4.9% pe bord.

Budapesta - Oradea(3 oameni in masina+multe bagaje), drum nationat, viteza medie 120km/h consum la pompa 5.9%, pe bord 5.8%.

Mi-am luat Passat de 140 de cai pentru cutia de viteze si pentru marimea lui, nu pentru putere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul incepe sa semene precum povestile pescaresti. Daca se continua, se va inchide! Oricum, multe info nu aduce. Consumul este influentat, in mom de fata, de atat de multi factori a.i. valorile postale sunt total irelevante!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inchei offtopicul cu:

 

treapta 2, 3000 rpm, ma apropii de 60 km/h,

schimb treapta 3 si accelerez pana la 3000 rpm si ajung aproape la 80 km/h,

schimb treapta 4 accelerez putin dupa care deccelerez pana masina ajunge in jur de 60 km/h si turometrul era la 1400 rpm.

in nici un caz eu nu accelerez la turatia aia ca sa pot merge la consum.

 

concluzia mea e ca ne plangem ca se strica masinile, eu zic ca LE STRICAM, nu se strica singure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare merge cum vrea...eu am zis ca la 60 in a 4 nu are cum sa tremure. Poate poate intr-o panta extrema. A mea are 1600 turatii viteza pe ceas (cea reala probabil 1700 rpm cum a zis Valentin).

Din cate inteleg tu in localitati mergi cu 50/60 cu a doua, si a 5 si a 6 le folosesti doar pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa merg cu masina la doctor. e grav m-am prins.

 

sau poate nu stiu eu sa conduc. (in sutele de mii de km nu am calat nici un motor sau alte incidente).

 

da, fiecare merge cum vrea si cum stie cu masina sa si apoi catalogam masinile vag "proaste".

 

eu am 5 trepte. da in oras mai mult de treapta 3 nu ii pot da din simplul motiv ca nu am unde merge cu viteza prea mare, poate prea mare si 60-70 in unele cazuri.

 

end off topic!

 

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti explica si mie ce anume ''se strica'' atunci cand mergi cu masina la 60 km.h in tr. a 4-a (1400 rpm) si de ce? Ma intereseaza o explicatie bazata pe argumente solide, nu vorbe din popor/mituri etc.

 

ps: daca poate face un moderator un alt topic cu ultimele posturi, sa nu fim off topic aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!