Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

Bucuresti - Sibiu - Sighisoara - Sibiu- Valcea- Bucuresti = 6.1 %

 

Pe autostrada 160-180, in rest decent ( 120-130 afara, 70 localitati) , depasiri normale @ 3500 - 4000 rpms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce constructorul da consum super mic pt passat 2012,,,comparativ cu un passat 2009,,,aceeasi motorizare, putere,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, consumul meu in afara in regim de mers linistit si constant pana in 120km/h este cam 5%, iar in oras imi arata o medie de 7,5-8% cam asa....apropos...poate ma lamureste si pe mine cineva...de ce am avut consum 7,4-7,6% in oras timp de 3 luni cred, a tot oscilat intre aceste valori iar de azi dimineata dintr o data mi a aratat 9%. Acelasi mers in oras, aceeasi ruta, masina goala....se reseteaza cumva sigur la o perioada de timp? Nu de alta, dar 7,6% chiar arata bine pe bord :)) acum imi vine sa schimb sa imi arate radio acolo:)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este acelasi motor.are aceiasi putere si cilindree,insa asta nou este common-rail si greutatea masinii este mai mica din cauza noii platforme modulare MQB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la masina mea arata 7,1% pe BC, dar pe hartie da 11%.

Cu rezervor plin (64.84 L), am mers 766.2 KM, iar pe BC arata 7%, daca impart 766.2 km la 64.84 l imi da 11.8%

 

merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calcul gresit...imparti litri la km...si iti iese consum de 8,46 l/100km. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg sincer cum in Bucuresti @ rushour scot oamenii pe aici cu 2.0 tdi sub 10%, eu nu am vazut asta vreodata . E drept, traseul meu e de 4 km, abia ajunge apa la 90 grade. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, ok, merci de info. Este foarte bine asa, mai ales ca nu merg foarte linistit :) nici nu pre poti cu atatia cai sub capota  :))

cam asa se situeaza consumul de cand am luat masina :) (26.01.2013)

 

 

     Date              Odometer                        Distance             Quantity  

18.02.2013          230.202                           239,0                 19,33                

14.02.2013          229.963                           223,0                 19,60                

07.02.2013          229.740                           766,2                 18,08                

26.01.2013          228.974                                0,0                64,84

Modificat de cristiano.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg sincer cum in Bucuresti @ rushour scot oamenii pe aici cu 2.0 tdi sub 10%, eu nu am vazut asta vreodata . E drept, traseul meu e de 4 km, abia ajunge apa la 90 grade. 

Eu am frecvent 7,5 - 8% - distanta parcursa zilnic 12km dus /12 intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Azuga pe DN1, vineri seara, consum mediu 6.1 cu tot cu drumul prin oras, mers regulamentar (80/110)

Azuga - Bucuresti tot pe DN1, asta seara, consum mediu... 4.3 pana la intrarea in Bucuresti, 4.6 pana acasa, mers regulamentar (80/110)

 

PS: stiam ca pe toate localitatile de pe DN1 intre Brasov si Bucuresti, viteza permisa este 70. Insa in Tancabesti RNS-ul arata ca ar fi... 50. Cand am iesit din Tancabesti, ghici ce, fix 50 era limita iar eu am mers relaxat cu 80...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg sincer cum in Bucuresti @ rushour scot oamenii pe aici cu 2.0 tdi sub 10%, eu nu am vazut asta vreodata . E drept, traseul meu e de 4 km, abia ajunge apa la 90 grade. 

Eu am frecvent 7,5 - 8% - distanta parcursa zilnic 12km dus /12 intors.

Eu merg 4 km dus, 4 intors, Obor - Victoriei.

 

Azi am fost la service ( Aparatorii Patriei)si mi-a dat 9,1%. Eu nu schimb sub 2500rpm, nu pot, nu-mi "vine" :).... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu motorul rece cred ca ar fi mai bine sa cobori 2-300 rpm, mai ales ca folosesti doar primele 2-3 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali- sigur! Ma refeream dupa ce ajunge apa peste 70 grade, evident. Pana atunci nu sar de 2200 rpms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , si eu zic la fel, consumul se da din talpa soferului, daca porti 47, dublezi consumul din hirtii, daca porti 38 poti sa fi in bareme

Eu port marimea 49 la picior. La mine, un condus linistit implica apasarea pedalei de acceleratie doar cu varful talpii piciorului, iar la condus mai sportiv acopar pedala de acceleratie cu toata talpa piciorului.

 

 

Hmmm, ok, merci de info. Este foarte bine asa, mai ales ca nu merg foarte linistit :) nici nu pre poti cu atatia cai sub capota  :))

Iti dau dreptate <cristiano.>. Inainte conduceam Passat de 101 CP, acum de 140 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, poate ma lamureste si pe mine cineva...de ce am avut consum 7,4-7,6% in oras timp de 3-4 luni, mentionez ca am mers DOAR in oras.

 

 A tot oscilat intre aceste valori iar de azi dimineata dintr o data mi a aratat 9%. Acelasi mers in oras, aceeasi ruta, masina goala....se reseteaza cumva sigur la o perioada de timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi, Aparatorii Patriei - Victoriei = 9%. Asa mai merge, secretul se pare ca e sa mergi mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Berlin-Sedlec-Praga-Berlin - aprox 950 km, mers pe autostrada intre 160km/h-200km/h (cu tempomatul) mi-a iesit 6.7%, Cauciucuri de iarna (Kleber) 215/55/R16, 2 persoane si in portbagaj cam 40-50kg, cu masina din semnatura.

 

Ce parere aveti de consum?

 

Mie mi se pare umpic mare, dar am si apasat-o. Cred, sau cel putin mi-ar placea sa cred ca, la un mers normal de 120-130km/h ar fi iesit un 5.5% sau maxim 6%. Sau visez?

Modificat de clau_da1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa iese 6% la 140 de km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cruise control poti sa scoti 6 la 140 dar cu maxim 2 persoane si bagaje usoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.0 FSI -> Baia Mare - Targu Mures consum mediu 8.4. Cel mai putin a fost 7.5 iar cel mai mult a fost 9.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult de uzura motorului si de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa iese 6% la 140 de km/h

 

Adica e prea mult sau prea putin?

Si mie tot 6% imi iese cu Passat-ul. La Audi A3 e posibil sa scot un pic mai putin de 6%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 6% si la 140, si la 150. Foarte curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai DSG? Ce dimensiune de anvelope folosesti?

La mine la 160 km/h mers constant cu passat-ul, consumul se cam duce pe la 7-7.5%. Am passat variant de 170 cp cu DSG si motor pompe duse + anvelope 235/45/R17. Deci e un pic mai gurmand din aceste motive...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi pd, 6 trepte, cauciucuri standard 215/55 r 16 ( de iarna insa ), consumul este cel afisat de BC mers pe tempomat. Desigur, BC-ul poate avea erori,deci...

 

 

Mi se pare curios in idee in care 10kmh in plus la viteza aceea conteaza destul de mult dpdv aerodinamic. Insa pe A1, pe portiunile drepte si fara inclinatii, asa imi arata timp de cateva minute, deci ala e. 5.9 - 6.0 - 6.1 ( oscileaza, dar ca medie e 6%).

 

IN alta ordine de idei, ieri prin bucuresti, dupa amiaza, destul  liber traficul, mi-a luat 7.8 %, dar am mers mai mult, nu doar acasa- serviciu. Deci secretul pt un consum mai mic: mergeti mai mult cu masinile ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!