Jump to content

Huruit in timpul rularii


hook
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

dukeZZ trebuie sa inlocuiesti flansele amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jahman

    7

  • bogd

    6

  • marius1982.11

    6

  • asorin86

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Costel Diaconu

Zgomote asemanatoare de huruit sau tacanit in cutie pot fi pacalitoare, aveti grija ca multi va pot duce pe cai gresite din necunostita de cauza sau intentionat, pentru cine nu stie volant e cu probleme in special Golf IV si Bora.

Modificat de Costel Diaconu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ajuns inca in service. Am observat ca zgomotul uneori se aude, alteori nu.

Aveti idee de costuri? (flasele alea ar fi cam 30 lei), ar trebui sa schimb si pe stinga? asa preventiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bucsele de la bara stabilizatoare sunt, da-le inainte cu ceva vaseilna siliconica(care nu ataca cauciucul) sa vezi ca ii trece o vreme. daca ai 110ron ii trece pe mai multa vreme :ceuameni: (OEM)

Falnsele nu scartaie, alea bat pe rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_sasha

E vorba de bucse, eu le-am schimbat si ma costat destul de mult 200 ron manopera+bucse fata, stanga-dreapta+ reglat directie...

Chestia cu vazelina e interesanta o sa incerc la mine saptaman viitoare daca o sa am timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Falnsele nu scartaie, alea bat pe rulment.

Nu trebuie să fii asa sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, eu am luat masina cand bataie e doar una mica si nu tot timpul, trecuse deja faza cu scartaiala ptobabil :D. Si din bataie mica s-a facut bataie mai mare pana ma zgaria deja pe creier. Bine in cazul in care aveam drumurile din UE probalil nu le schimbam nici dupa 50k km in halul asta in care erau :unsure: pt ca nu avea sens ,in Hu nu le-am auzit mai deloc in schimb aici pana la servici ma dezamagesc in fiecare dimineata, but not anymore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa schimbi flansele, te sfatuiesc sa procedezi ca si in cazul bucselor de la bara stabilizatoare (vaseilna siliconica), pt ca eu dupa ce le-am schimbat nu mai puteam sta in masina. Scartaiau si la cea mai mica solicitare a arcurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina siliconica am pus numai la cele de la bara stabilizatoare, si numai pe exterior,nu si unde ai contact cu bara, acolo era ceva chestie albicioasa si am lasat-o. La flanse si rulment nu am pus nimic ,dar nici nu scartaie(inca), totul fiind OEM.

Daca intereseaza pe cineva, nu am ansamlu de ala de strans arcurile, cu masina jos am infasurat in jurul acului rafie de aia tare si am legat-o. Dupa care am ridicat masina si arcurile au ramas locului, nemai fiind tensiune in telescoape. Asa am resusit sa scot flansele si rulmentii fara sa dau jos telescoapele de pe masina. A fost chiar f lejer. Oricum rezultatele sunt nemaipomenite dupa cloncanitul infernal, accentuez!!! pe drumurile noastre doar.

post-34985-1239445163_thumb.jpg post-34985-1239445196_thumb.jpg post-34985-1239445204_thumb.jpg

Toate piesele vechi sunt OEM, rulmentii INA , bucsele brat oscilant BOGE.

Se observa flansele cele vechi cum a juns uzura pana la metal si bateu in rulmenti iar bucsele stabilizatoare erau ca o deaia uzata in care bara nu mai statea fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Mi s-a schimbat rumentul de pe partea stanga, toate bune, dar dupa ceva chilometri( cateva sute) la virare dreapta mi se aude un zgomot ca su cum agata ceva.

Zgomotul se aude doar cand virez pe loc(volan maxim dreapta) si doar ocazional. M-am dus la mechanic si normal ca nu s-a auzit nici un zgomot cand a verificat si mi-a dat cu ceva spary la rulmenti la ambele amortizoare, explicatie a zis ca cedeaza dupa un timp.

Se poate ca rulment nou schimbat sa faca zgomot?? a mai patit cineva asa??

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .. Am si eu o problema cu masina din semnatura : la viraj stanga pe piatra cubica se aude un zgomot ciudat .

Ar putea fi planetara sau e zgomotul produs de pietre ? In rest nu se aude nimic anormal in mers pe asfalt in afara de o bataie pe dreapta cand dau intr-o denivelare . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

La mine se aude un zgomot intrerupt in timpul mersului. Daca virez dreapta se aude mai tare si daca virez stanga aproape dispare. Cu cat viteza e mai mare se aude mai des. De la cauciucuri nu cred ca poate fi problema pentru ca e a treia pereche pe care o schimb cu tot cu jante. Sa fie vreun rulment sau vreun disc ovalizat? Mentionez ca la franare nu se simte nimic in pedala si nici in volan. Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danyelu verifica rulmentii. De obicei rulmentii sunt de vina pentru zgomote. La tine e ciudat ca nu se aude tot timpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

GOLF 4 1.6 16V 105cp motor AUS

Am si eu o problema cu huruitul. La relanti se aude o huruiala la roata stanga fata. In mers huruie volanul la mici shimbari de directie si se simt vibratii in volan odata cu huruiala. Cel mai bine se simte daca masina e subturata (1500 rpm cu a 2-a). Ma poate ajuta cineva va rog. Am fost la service si cati mecanici atatea presupuneri. Daca ma iau dupa ei schimb toata masina.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruiala la relanti la roata stanga fata poate fi de la rulmentul de presiune. Daca calci ambreiajul dispare zgomotul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruiala la relanti la roata stanga fata poate fi de la rulmentul de presiune. Daca calci ambreiajul dispare zgomotul ?

Tot asa se aude chiar daca, calc ambreiajul.

Acum am observat daca inchid clima nu se mai aude la relanti, daca o deschid apare si zgomotul. NU inteleg de unde pt ca din cate stiu compresorul si cureaua de la acesorii este pe partea dreapta si zgomotul se aude numai din partea stanga. La roata din dreapta nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am si eu o problema mai veche de aproape un an de zile dar m-am hotarat sa o rezolv deabia zilele astea dar degeaba.

Am o huruiala in spate ba la roata stanga ba la dreapta depinde cum virez dar in general in curbe sau cand dau cu spatele usor mecanicul mi-a spus ca sunt bucsele de la punte spate ca par "coapte" le-am schimbat dar am auzit din nou acelasi zgomot parca atinge ceva la roata o placuta ceva de parca se dezmembreaza masina in curbe la pe 50km/h si asta dupa un traseu de cateva sute de km si nu numai cu franari repetate si dese si nu stiu ce poate sa fie am 153.000 km am luat-o la 117000 nu am schimbat decat bucsele de la bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, as avea o intrebare in legatura cu achizitia unor rulmenti pentru rotile fata.Voi de unde le comandati, de care si cam pe la ce pret?Eu am gasit ceva rulmenti la pretul de 150 Ron.Este cica de la FAG. Aceleasi simptome le am si eu cu huruitul in mers dar nu stiu sigur daca e pe roata fata stanga sau fata dreapat, asa ca ma gandesc sa le schimb pe amandoua.Astept din partea voastra niste pareri trimiteri si consilieri in legatura cu aceasta problema cam des intalnita, si ma sacaie de mor :icon_thumright: Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridica masina pe fiecare parte pe cric,fa joc de sus in jos la roata(nu stanga dreapta)si vei daca are joc,daca nu are,invarte roata si vezi daca huruie,atinge usor cu varful degetului arcu de supensie pentru ca el este foarte sensibil,si daca vibreaza arcul si huruie,pe acea parte este rulmentul.

exact,undeva la 150ron este unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rulment mai mult ca sigur, daca ar fi cauciuc nu ar inceta zgomotul nici in curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu urmatoarea problema: de cand am schimbat arcurile pe fata, am inceput sa am o huruiala care vine de la rotile din fata.

Am fost sa imi fac directia, am reechilibrat rotile pe fata, le-am schimbat intre ele. (am zis ca e din cauza cauciucurile). Huruiala a persistat si are intensitatea maxima in intervalul de viteza de 60- 80 km /h. La viteze mai mari (>80 km/h) huruiala scade in intensitate.

Si inca un aspect: la cea mai mica miscare a volanului spre dreapta cand masina ruleaza cu viteza (60- 70 km /h), huruiala se accentueaza pe partea stanga. Sa fie oare rulmentul de la roata stanga fata?

Mentionez ca am rulat cu acest huruit care nu s-a accentuat in timp vreo 5000 km.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut si am citit pe aici dar vad ca nu prea s-a discutat.GOlf 4 1.4 16v.accident frontal.nu a fost afectat motorul dar a fost impins putin inspre bord.am avut caseta de directie sparta.am schimbat-o.in fine am rezolvat cu toate am facut masina toate noi.acum am urmatoarea problema.huruit in timpul rularii si din ce creste viteza creste si intensitatea huruitului.am ridicat fiecare roata in parte dar se aude pe am2 acelasi huruit.ce poate sa fie.rulmenti roti sau ceva reglat de planetare?pe baza asta am desfacut si cutia i-am schimbat un rulment m-a costat 2 mil a venit tocmai din cehia.am rezut ca este de akolo.in uleiul din cutie si in cutie nu am gasit nici un pic de pilitura sau ceva kare sa arate urme de uzura sau sa frece cva aiurea.diferentialul la fel nu pare afectat cu nimic.ce sa fie?rulmenti roti sau ceva din planetare nu stiu...astept pareri ca sa numai dau bani aiurea:(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la mine se aude un huruit doar in timpu mersului cand iau picioru de pe acceleratie in frana de motor,cand accelerez nu seaude,sa fie de la rulment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Huruit in timpul rularii am si eu

Am schimbat cauciucurile, am facut unghiul de fuga, echilibrat roti si tot se aude. Se aude un zgomot ciudat indiferent daca iau viraj stanga sau dreapta. Credeti ca ar putea fi rulmentii?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridica masina si invirte fiecare roata, daca ai probleme cu vreun rulment o sa-ti dai seama dupa zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!