Jump to content

Placute frana


Amenon
 Share

Postare recomandată

Cam asa ceva.

Placuta prevazuta cu senzor de uzura se afla pe "partea interioara" a discului si trebuie sa aiba un fir atasat de ea.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci la skoda,cu certificatul de inmatriculare si iti verifica dupa serie in etka,si iti da codul si pretul.Apoi la magazie cu codul si le cumperi.

Apropo,sigur are un fir legat de ele ? Ca eu le-am vazut si n-aveau nici un fir,ci un locas pt senzor de abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.2 55 cai cel mai probabil ai discurile de diametru mai mic. Forta de franare se dimensioneaza functie de motor. Daca ai ABS ai obligatoriu senzori de uzura la placuta stanga fata, dar poti sa il ai si fara, nu e exclus. Pur si simplu uita-te (cu roata stg. fata data jos) de un cablu care coboara pe brat si se termina in etrier pe fata exterioara, undeva in ultimii cm de cablu e si o mufa.

Cand iei placute sa le preferi pe-alea care vin in cutie si cu suruburi si splinturi noi.

edit: Vad pe linkul de mai sus ca s-ar potrivi placutele de pe O2 (din lista de compatibilitati). Iti recomand atunci placute TRW, eu le am deja de 30k+ si nu sunt la mai mult de 50% uzura. Masinuta e substantial mai grea ca o Fabia si n-o prea menajez. Scartaie primii 2k km, dar franeaza impecabil.

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun bun ...multumesc sefii mei :P

acum astept sa se faca luni si voi vedea eu exact ce placute imi sunt necesare :P

Modificat de JaMaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci am placute pe FS II cum a zis si blade. acum ma uit sa vad ce mai pot cumpara ! (filtru de benzina de aer etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa...erau pana la urma placute pe sistem BOSCH ...am pus MINTEX care sunt Ok zic eu!

saptamana asta ii schimb filtrele de ulei / aer / benzina!

si poate o duc si la revizia lor (ii las si pe ei sa schimbe uleiuil :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca placute pe viitor tias recomnda se eviti mintex nus prea bune ,de multe ori se desprinde ferodoul de pe metal sau cel putin crapa (sa vezi cum is cand le dai jos ) si is foarte moi se uzeaza repede , iar la bani aia aveai alternativa simer care sunt mult mai reusite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pai le tin doar 10 15k km ...omul din greseli invata! Mai si scartaie ingrozitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arunci banii degeaba ... La mine dotarea originala e cu placute pagid,care la dealer sunt 195 ron (nu stiu daca sunt aceeasi marca) , iar eu le-am gasit la 125 ron. Cam mare diferenta , NU ? SI am 70k cu ele,si mai am de uzat 1/3 din ele. Nu le schimbi cam repede ?

Binenteles,are si dealerul nevoie de lovele sa-si acopere investitiile facute si sa-si plateasca oamenii cu salarii corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

vreau sa schimb placutele. am inteles ca Lukas sunt foarte bune. dar la magazine imi spun ca nu este lukas pentru fabia. stiu ca a schimbat cineva si a pus lukas pentru polo pe fabia si sunt compatibile. dar tipul nu mai stie ce cod aveau ca nu mai are cutia. stie cineva sa-mi spuna ce placute lukas se potrivesc la Fabia mea ?

Fabia 1, produsa ianuarie 2007, cu ABS si motor 1.2 HTP 64CP BME

Daca nu, ce-mi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Ferodo, stiu ca sunt bune. ce tip de frane ai, FS III?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur are FS III , ca si eu le-am schimbat curand si sunt FS III si am pus textar care cica-s foarte OK.

Modificat de catalinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce am. tre sa dau azi roata jos sa vad. care-s mai bune si mai durabile ? textar sau ferodo ? eu stiam ca cele mai bune sunt lukas, dar nu gasesc. la toate magazinele mi se spune ca nu sunt pentru fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am dat roata jos. le-am comandat cu datele din talon. vin JOI si sunt ATE. am inteles ca sunt foarte bune. stiti ceva despre ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare am si eu o intrebare? :P cum se schimba placutele de frana pe fata?simplu sau complicat. sper ca am postat unde trebuie Skoda Fabia 14 44kw azf 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu.

Exista si un manual de service aici , daca ai nevoie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat saptamina trecuta.Foarte simplu,iti trebuie un inbus de 7,are 2 suruburi care se desfac si iese etrierul sa poti scoate placutele.Se impinge pistonasul la loc si se pun cel noi.Eu am pus SWAG la 170 lei,par ok.

sarbatori fericite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie-ne si noua codul la cele de SWAG......mersi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc am sa intreb prin zona cat sunt de scumpe ,ca de bune sunt destul! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Schimbarea discurilor dupa cateva zeci de mii (cam 80.000) duce la imbunatatirea franarii. Insa nu e obligatorie pentru ca dupa ce schimbi placutele, acestea se rodeaza functie de discuri. De aici si capacitatea de franare mai scazuta un timp scurt dupa schimbul placutelor.

Buna,

Dar cand iti dai seama ca trebuie schimbate placutele? la mine mai au o grosime de cca 1,3 cm; nu scartaie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am Fabia 1.9 SDI. Imi scartaie rau si saptamana trecuta cand s-a bulit capul de la planetara, omu` care mi-a inlocuit capul mi-a zis ca trebuie sa schimb placutele si discuri, mai ales ca s-au subtiat rau si cica la franare daca ma prinde ploaia poate sa crape discu` si sa raman fara frana in fundu` lu` vreunu.

Din cate am citit pe aici, cred ca am FSIII fara senzor si cred ca o sa optez pentru placutele Ferodo (ca nu prea am bani).

Ce discuri imi recomandati?

Mai vreau sa-i fac sa-i schimb si filtrele ca sa fie ca o revizie mai ieftina, da` la alea nush de care sa iau! Careva niste sugestii?

Mersi

Modificat de Cupidon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa va raspund tuturor:

1. uzura maxima admisibila a discurilor de frana este atinsa la grosimea lor de 19mm (atentie, nu trebuie masurata pe marginea lui unde sunt bordurile; cu un subler nu se poate masura, musai trebuie un micrometru)

2. uzura maxima a placutelor de frana este atinsa atunci cand grosimea lor ajunge la 7mm (grosimea impreuna cu placuta metalica pe care este lipit materialul de frictiune)

Ca si recomandare de placute: Ferodo, Textar si cele originale sunt ok, sunt mai moi si nu deterioreaza discul; de asemenea nu scartaie la franari. Nu luati placute TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:

Daca pe fatza se duc placutele de frana in mers,raman fara frane sau frana din spate inca mai actioneaza?

Ma refer la frana de picior nu cea de mana.

Zic asta pt ca placutele mele sunt uzate la maxim si acum astept pe cineva sa imi aduca de afara un set originale insa mai dureaza cam o saptamana si circul cu placutele pe cota de avarie.

Daca se rup/sfarma/dezintegreaza imi mai prinde frana pe spate sau o sa raman cu frana ZERO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!