Jump to content

Placute frana


Amenon
 Share

Postare recomandată

AM FOST LA SERVICE SI MI-AU LUAT IN JUR DE 500 DE RON ...SI AU FACUT NUMAI O REVIZIE ....SI MI-AU SCHIMBAT PLACUTELE DE FRANA ....CAT COSTA PLACUTELE ALEA NENOROCITE ...CA DOAR PTR REVIZIE, SERVICE-UL ARE OFERTA DE 250 DE RON.SA FIE 250 DE RON NISTE PLACUTE ?? SAU AM FOST TRAS IN PIEPT ???

MERSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 nu mai scrie cu caps ...citeste regulamentul

2placutele la delaer pe original costa cam 250-300 ron

dar daca sunt pe producator marca textar care este printre cele mai bune costa max 160 ron

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amenon: Ar fi bine sa citesti Regulamentul VWFORUM inainte de a mai posta !

Sunt reguli ce trebuie sa le respecti pentru a ramane in comunitatea noastra si pentru a primi sfaturi sau informatii de la alti colegi de forum.

Avand in vedere ca esti "doar inscris", sper ca in viitor te vei incadra in regulile mai-sus mentionate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de data asta te-au ars. asta e. data viitoare vei sti ce ai de facut. nu te pune nimeni sa mergi sa cumperi de la ei piesele. sa-ti spuna ce e nevoie, mergi si le iei din oras de la un magazin de piese auto, mult mai ieftin, si le duci sa ti le puna. platesti doar manopera.

bafta data viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat la octavia tot asa 160-170 ron/ set textar. Banuiesc eu ca la fabia tre sa fie si mai ieftine ca sunt mult mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am cumparat:

set placute fata- 120 ron

discuri frana fata- 180 ron

set placute spate- 100 ron

discuri frana spate- 150 ron

toate sunt marca ferodo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu asta vara un set de placute Ferodo cu 90Ron si un set de discuri, tot Ferodo, cu 200RON.

Poate daca ai ABS sa fie setul de placute vreo 120Ron + manopera cu vreo 30Ron mai scumpa, in rest ai dat cam mult.

Ca sfat pt. viitor: fa operatiile mai usoare/uzuale la service-uri mai ieftine (de exemplu la discuri si placute poti sa faci singur schimbul daca esti dispus

sa te murdaresti un pic, astea sunt destul de usor de schimbat).

La reprezentanta se fac de obicei doar reparatiile pe RCA/CASCO si chestiile mai complicate, cum ar fi inlocuit sonda Lambda, inlocuit centura siguranta cu sistem pirotehnic, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, la ce Km ati ajuns sa schimbati DISCURILE??

Eu am 20KKm si nu se vede uzura pe placutele originale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile se pot schimba datorita uzurii (normala dupa cateva zeci de mii de km) dar si datorita deteriorarii (ovalizarii) (apare oricand datorita socurilor termice).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea discurilor dupa cateva zeci de mii (cam 80.000) duce la imbunatatirea franarii. Insa nu e obligatorie pentru ca dupa ce schimbi placutele, acestea se rodeaza functie de discuri. De aici si capacitatea de franare mai scazuta un timp scurt dupa schimbul placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele si discurile cand am cumparat masina, la

32K. Placutele erau varza, se terminase tot "fierul" si ajunsese la

suportul de otel. De aici probabil si uzura prematura a discurilor,

avem un sant de cam 3 - 4 mm pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima verificare facuta la masina in vara lui 2007, la 35.000 km, placutele nu trebuiau schimbate iar discurile nu aveau santuri. Durata de schimbare este mult influentata de stilul de mers si de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, stilul de condus ... :beer:

Eu am schimbat la 33.000 km, placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de curand la service sa schimb bucsele de bascula si am constatat (mecanicul a consttat) ca placutele sunt "ca noi" dupa 20.000 km. Am dat pe ele 120 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Trebuie sa fac revizia de 45k km si nu stiu ce placute de frana sa cumpar!

Am o fabia 1 / 2005 / motor de 40 kw -BMD ... si de la magazine am aflat ca sunt vreo 2-3 variante BOSCH / LUKAS si mai era ceva... ? (70-170 lei)

La Avia costa 350 + manopera 100 ^_^ ...deci numai aici as economisi 200 lei dar nu vreau sa ma plimb cu alta masina pana la service sa mi tot schimb placutelel pana nu sunt sigur de care am nevoie!

ma puteti ajuta va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult -nu ma ajuta!(citisem si pe acolo dar am vazut ca a abandonat din februarie) am sunat si la volksman si la alt magazin si mi au zis sa aflu de care placute am ca sa cumpar exact ce trebuie!

CUM AFLU?

Modificat de JaMaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce placute? BOSCH / LUKAS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jamal...si eu am luat masina de cateva saptamani si doresc sa schimb placutele de frana pentru ca sunt uzate si eu nemaiavand tangente cu masini straine nu stiu nici pe atat ce placute de frana sa cumpar. Deaceea sper ca un coleg forumist sa ne poata ajuta atat cu ce marca dar si cu un pret pentru ca dupa cum vad placutele si manopera in service skoda au un pret mare. Dar ca saboti ce model trebuie si la ce pret se invart?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu. sunati la volksman, ii dati seria de sasiu si el o sa iti dea 2 sau 3 variante si iti alegi in functie de pret. Eu la fabia am luat ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti incerca la http://www.autostilrmt.ro/piese-auto/piese...RANARE-105.html sau http://www.autokarma.ro/index.php unde dupa ce urmezi toti pasii iti dau un catalog cu ce piese au ei pentru modelul tau de masina. E un fel de fisa personalizata. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte multumesc de raspunsuri...

PS: a dat colegu' "modelator" merge la posturi nu faceam eu triplu post!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[offtopic] Cum sa tratez replica asta? Eu m-am abtinut sa fac afirmatii de genul: a postat colegu' forumist care nu stie sa foloseasca un search.... Halal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefu' nu te supara...pe unde mai activez eu avem o politica neortodoxa (AMAB), nu am nimic personal cu dumneata...Doar ca in momentul in care ai dat merge/delete a ramas topicul celalalt fara posturile mele si aici s-au pus 3 unul langa celalalt! Imi cer scuze daca a sunat tendentios remarca mea! Aici a avut mai multe sanse, recunosc si multumesc mult!

OK...si ca sa le schimb eu ce mi trebuie? patent surubelnita? vreo cheie?

pe autokarma vad ca sunt mai multe variante :

SET PLACUTE FRANA FATA ( cu senzor ) - diametru disc 256mm ; varianta 1

- PRODUCATOR VECTOR 70.44

- PRODUCATOR ROAD HOUSE 102.68

- PRODUCATOR PAGID 116.24

- PRODUCATOR TEXTAR 148.46

SET PLACUTE FRANA FATA ( cu senzor ) - diametru disc 239mm ; varianta 1

- PRODUCATOR ROAD HOUSE 98.15

- PRODUCATOR PAGID 165.39

- PRODUCATOR TEXTAR 235.21

SET PLACUTE FRANA FATA ( fara senzor ) - diametru disc 256mm ; varianta 2

- PRODUCATOR VECTOR 65.39

- PRODUCATOR ROAD HOUSE 98.85

- PRODUCATOR PAGID 124.83

- PRODUCATOR TEXTAR 142.97

SET PLACUTE FRANA FATA ( fara senzor ) - diametru disc 239mm ; varianta 2

- PRODUCATOR ROAD HOUSE 80.57

- PRODUCATOR PAGID 110.34

- PRODUCATOR TEXTAR 124.00

DISC FRANA FATA VENTILAT ( diametru 239 mm ) - varianta 1

- PRODUCATOR SBS 78.41

- PRODUCATOR BREMBO 133.20

DISC FRANA FATA VENTILAT ( diametru 256 mm ) - varianta 2

- PRODUCATOR FEBI 80.23

- PRODUCATOR SBS 83.02

- PRODUCATOR BREMBO 115.67

- PRODUCATOR BREMBO MAX 155.34

eu ce diametru am la discuri?

Modificat de JaMaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa te uiti pe etrieri sa vezi ce tip sunt, astfel:

pentru etrier tip FS II - diametru disc = 239mm

pentru etrier tip FS III - diametru disc = 256mm

Personal cred ca iti trebuie cele pt FS II

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc sefu' ...desfac roata si citesc acolo pe ei?

si sunt cu / fara senzor?

Modificat de JaMaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!