Jump to content

Eleron Luneta


dnysterian
 Share

Postare recomandată

toate tipurile de eleroane se pot prinde in 2 feluri:

cu mastic (adeziv folosit la parbrize) sau in suruburi. toate au 2 gauri care ar trebui sa coincida perfect cu gaurile din haion unde intra cablurile pe interior.

personal mi-am luat eleron de R32 si l-am lipit cu mastic. nu merita sa gauresti haionul, plus ca operatia e mult mai dificila.

cu mastic in 5 min e gata si il fixezi cu banda adeziva pana se intareste (vreo 2-3 ore).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut.ma intereseaza d unde pot cumpara si eu un eleron pt golf6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. din reprezentanta VW. E putin peste 1300 RON. Arata foarte bine montat, nu e ca si cel de GTI,lipit pe eleronul existent si atat :)). Am postat poze ca mi-am montat si eu dar au fost facute noapte, nu stiu in ce masura te vor lamuri. Daca te intereseaza la modul serios o sa postez si poze facute ziua . ( Ai grija la reprezentanta sa ceri eleronul din lista de accesorii, nu cel de GTI ca e diferenta mare)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Ma intereseaza si pe mine de unde imi pot procura un eleron pentru masina din semnatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine cauți pe cineva care face comenzi pe eBay. Eventual poți

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cineva cu leon 1m cu eleron de la Je design...il deranjeaza la vedere in spate ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar trebui sa ai probleme..oricum e redusa vizibilitatea in spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ma intereseaza si pe mine asa un eleron, cat costa? sunt din Sighisoara si as veni la Mures oricand dupa el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vz ca se intreba lumea daca eleronul pe luneta reduce mizeria la drum lung.

Eu am masina break si stiu despre ce e vorba...dar! acea mizerie pe luneta nu e doar din cauza rotilor din spate sau a curentului de aer ce vine de pe capota (si nu e dirijat de catre eleron).

Masina ridica mizerie de pe carosabil cu anvelopele,se produc niste curenti care circula de-a lungul masinii,spre spate.

Spatele terminandu-se brusc,curentii vac mici vartejuri care depun stropii de noroi pe luneta.

Ca un exemplu de rezolvare este ideea de la insignia. am vz la un model break niste mici ridicaturi in stanga/dreapta lunetei, cu scop de a creea acele mici vartejuri la o mica distanta in spate de luneta.

Ideea a fost folosita si mai demult la unele stopuri auto,pt a evita murdarirea acestora.

Asa ca,posesori de masini break...treceti la modelat aripioare din fibra de sticla si aveti luneta curata! :P

post-66542-0-35718400-1319994423_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Interesant, cine incearca experimentul? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce experiment? il fac eu dar de unde iau "aripioarele"

cineva sa faca mulaj frumos de fibra,vopsite si lipite pe stalpii lunetei...

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
bbogdanmircea

Yupyy am gasit si eu topicul...salut Muale...

Pana la urma si-a montat cineva eleron la luneta ptr Golf Variant si a observat vreun efect in reducerea murdariei?

Ma gandesc ca ar trebui unul mai lung si care sa prelungeasca jetul de aer de deasupra masinii astfel incat sa nu mai cada exact pe haion si sa formeze acel vartej care aduna acolo toata mizeria...

Momentan am montate aparatori de noroi, probabil e mai putin mizerie dar tot se murdareste incredibil geamul din spate la un drum lung...

Dar la cat costa un eleron nu cred ca merita decat daca stii ca are rezultate sigure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari

Poate sa imi recomande si mie pe cineva care lipeste eleroane pe masina in Arad?

Am eleronul cumparat din Germania, l'am vopsit si acum vreau sa'l fixez pe masina dar nu stiu cum, insa fara gauri.

Multumesc anticipat.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Adrian! Eu am pus eleronul cu banda dublu adeziva de la Bison si este f.robust prins, mai ales pe caldura asta face priza bine daca degresezi bine cu alcool inainte pe vopseaua unde-l aplici.Daca nu te bagi tu mergi la baietii care colateaza taxi,pun folii pe geam ca au experienta.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!