Jump to content

Retus - Sare Vopseaua La Spalatorie :((:((:((


liviu85
 Share

Postare recomandată

Salutare . Am un seat ibiza 1.4 16V din 2004 luat anul trecut . Cand am cumparat-o era putin atinsa la aripa fata stanga , usa sofer si aripa dreapta spate . Am fost la un tinichigiu si mi-a dat retus . Am spalat-o de 3 ori si a inceput sa se decojeasca vopseaua :frigbaitata:( mentionez ca am spalat-o la spalatorie cu jet si prima spalare a fost dupa 2 saptamani de la retusare . Ce sa fac aveti idee din ce cauza s-a intamplat acest fenomen ? Multumesc anticipat . :icon_thumright: :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie e sa revopsesti elementul de caroserie care era atins. Probabil ca retusul s-a facut cu un creion de vopsea, care nu are cum sa fie la fel ca vopseaua originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie e sa revopsesti elementul de caroserie care era atins. Probabil ca retusul s-a facut cu un creion de vopsea, care nu are cum sa fie la fel ca vopseaua originala.

Nu a fost facut cu creionul , ci cu pistolul de vopsit si cu vopsea de calitate , apoi a fost dat cu lac , apoi uscat cu feonul industrial . Mentionez ca am mai facut retusuri la acest vopsitor cand aveam alta masina si nu a fost nici un fel de problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil n-a fost bine pregatit plasticul pt vopsire. Nu este deajuns sa dai cu vopsea pe plastica pt ca exact asta ti se va intampla. Mai intai trebuie chituit. Nu stiu nici eu exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suprafata trebuie pregatita, atat dpdv al structurii slefuita etc cat si dpdv chimic respectiv degresata si tratata ca sa prinda vopseaua. Vopseaua trebuie sa se usuce un anumit timp in cuptor la fel si lacul. Feonul e un compromis intre uscare libera si cuptor de vopsitorie. Retusul este o improvizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil n-a fost bine pregatit plasticul pt vopsire...

dupa cum se vede aici:

... era putin atinsa la aripa fata stanga , usa sofer si aripa dreapta spate...

Nici unul din elementele respective nu este din plastic. Explicatia cea mai aproape de adevar pare sa fie cea data de SORAN. Ai garantie la lucrare? De obicei service-urile acorda si pana la 18 luni garantie la lucrarile de tinichigerie/vopsitorie si un astfel de comportament intra la acest capitol. De asemena stiu ca nu se spala masina decat la cateva zile dupa vopsire (vopseaua trebuie sa se ususce si in profunzime...cam cum e si cu betonul; se intareste in 24 de ore dar atinge rezistenta maxima dupa cateva zile). La cat timp ai spalat-o prima data? Poate in situatiile anterioare cand a tinut retusul, ai fost mai tarziu la spalatorie. Ajunge sa mergi o data si sa apuce jetul sa exfolieze un pic lacul...dupa aceea, spalarile ulterioare au continuat "opera"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Rapier, m-am grabit putin cand am citit si n-am observat ca este vorba de elemente metalice. Poate eram sub influenta post-ului lui CristiN, care stiu ca are ceva probleme cu spoiler-ul revopsit.

Liviu85, eu consider ca din moment ce restul vopselei (cea originala) nu se decojeste, este clar vorba de un "meserias" care stie sa faca treaba "bine". Ori te duci la el si il pui sa mai vopseasca inc-o data, ori mergi la un service serios. Dai un ban dar stai in fata:) De exemplu poti incerca la Metrotehnica. Vopsesc foarte bine, atata timp cat nu gresesc culoarea :) :D Eu am avut o astfel de experienta cu ei, dar care s-a remediat foarte repede si civilizat (evident gresisera nuanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pt sfaturi . am fost si am revopsit-o la acelasi vopsitor mi-a mai dat o data retus , de data asta am stat langa el . A uscat-o cu feon-ul industrial si masina a ramas in garaj 12 ore ca sa se usuce bine . Uitasem sa mentionez faptul ca dupa ce mi-a retusat-o a 2-a zi a plouat ( deci nici macar 12 ore nu a stat pe uscat ca sa zic asa .... poate ca de asta nu a prins vopseaua cu toate ca si prima data mi-o uscase cu feonul industrial. Voi ce ziceti sa fi fost de la faptul ca a plouat in ziua aia ? si a tinut ploaia vreo 2 zile incontinuu ....

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa .. si inca un lucru am omis sa mentionez : nu a sarit peste tot vopseaua ci doar pe aripa din fata si aripa din spate . Pe usa de la sofer nu a sarit un gram cu toate ca si acolo daduse putin retus .

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere liviu85, speram sa se fi rezolvat definitiv.

O rugaminte totusi: NU mai da "quote" (apasand pe butonul Reply) daca nu este necesar. Incarca inutil forumul si ingreuneaza citirea. Se intelege si daca postezi normal. Te rog sa folosesti pe viitor butoanele "Add Reply" sau "Fast Reply". Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!