Jump to content

Stopul din luneta nu se mai aprinde


ride
 Share

Postare recomandată

azi am observat ca cel de-al 3-lea stop de frana (din hayon) nu se mai aprinde cand calc frana

care poate sa fie cauza? celelalte stopuri de frana se aprind normal...

la scanare cu vag-com nu apare nici o eroare (daca sa-l cred pe cuvant pe cel a facut scanarea ca nu am fost de fata)

poate sa fie de vreo siguranta? sau o fi vreun fir intrerupt?

a mai avut care problema asta?

am vazut ca firele intra la stopul de frana prin partea de sus a usii portabagajului si sunt intr-un fel de furtun fexibil - e posibil sa fie firele alea intrerupte undeva?

ps. sorry daca s-a mai scris pe tema asta dar momentan vad ca nu merge search-ul pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar merge Google search-ul din josul paginii. Cu ala ai incercat? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vazusem google search-ul... ala merge, l-am incercat dar nu am gasit nimic care sa ma ajute.

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem aia dar nu cred ca e cazul meu

la mine nu se aprinde nimic, nici un led

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut daca ajunge curent la stop, daca nu trebuie mers mai departe pe fire. Daca esti din Bucuresti, ca nu ai completat numic la profil, te pot ajuta. PM>

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de oferta da din pacate sunt din celalalt capat de tara - timisoara

ca sa ajung la stop sa vad daca primeste curent sau nu trebuie desfacuta fata de usa de la portbagaj?

ca aia am mai desfacut-o cand mi-a iesit furtunul de la instalatia de spalat luneta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate mai gasesti ceva informatii aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe aici: VW Passat B5: Standart equipment, for cars with blue illuminated instr. cluster (eng.) la paginele 11 si 12 de pe aceasta pagina web http://volkswagen.msk.ru/index.php?p=page09_b5

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut odata, nu e greu. Dupa ce desfaci capitonajul de pe hayon iti dai seama singur ce ai de facut. Stiu ca in cazul in care nu merge deloc, e o dioda inseriata cu circuitul, care e arsa si trebuie inlocuita. Uite, precis te ajuta topicurile astea 2 ca sa desfaci:

1. http://vwforum.ro/index.php?showtopic=39485

2. http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry611897

Sa postezi rezolvarea daca o gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Am o problema, stopul de pe luneta (adica ledul acela lung care se aprinde cand apesi frana) e plin de musculite, muste si alte insecte. Am incercat sa ajung la el prin spate dar nu pot sa curat locul acela. Ce as putea sa fac sa scot insectele de acolo? Se vede foarte urat de afara ai ales cand masina e curata. Nu imi dau seama cum au intrat acolo si de ce tocmai acolo s-au adunat. Am sa pun si o poza sa fiu explicit. Daca va uitati si la masinile voastre mari sanse sunt sa existe insecte acolo.

img0010vpy.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos etajera completa.

E prinsa in 3 cleme in fata, langa scaune. Dupa ce o scoti din alea, se ridica putin si tragi de ea inspre fata masinii. Sa nu uiti de mufa ce o scoti cu mana prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rabatat bancheta, m-am tot uitat pe acolo dar nu am vazut nici o clema. Ma mai uit, sper sa nu fac vreo prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa le vezi, trebuie sa ridici putin marginea aia ce merge in jos prin spatele banchetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat, la passat b5.5 e prinsa in nituri. Nu se pot scoate numa daca le rupi. A incercat azi un coleg la intalnirea din tg-mures si nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa sufli musculitele cu un pistol cu aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clemele alea se rup cand incerci sa le scoti. Dar mai are niste cleme in partea din spate care-l tin sa nu se miste si alea se scot pur si simplu inspre in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasaris_cosmin

Am si eu o problema asemanatoare, numai ca mie imi merge banda de leduri dar nu mi se aprind becurile din stopuri. Pozitiile merg. Am scos becurile si din stanga si din dreapta, si au cele 2 filamente/bec intacte. Iar la stopul din dreapta nu merge nici becul pt. mers inapoi, merge doar la stopul din stanga. Nici un bec nu e ars. Stie cineva cum se remediaza sau dupa ce sa ma uit mai exact? Si astea sau intamplat asa deodata, ca acum 2 zile mergeau toate perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stopul din luneta iti merge, inseamna ca tensiunea merge pana in spate. Daca esti sigur ca becurile sant bune, ia o lampa de control si verifica daca ai tensiune in mufele de la triple (sau poate sant oxidate), eventual pe lamelele ce duc spre bec.

Dar din experienta iti spun ca e posibil sa para intregi filamentele si totusi sa nu fie bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de multe ori filamentele par intacte, vorba lui cosmin, pune pe cineva sa iti apese frana si verifica cu o lampa de control daca iti vine curent la lamela din sop, eu as zice sa verifici becu la baterie cu un fir sa vezi daca merg amandoua filamente :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara un bec nu costa mai mult de 1-2 lei si sti o treaba sigur. Ori becurile sunt duse ori mufa care vine pe soclu are pini oxidati.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasaris_cosmin
Dar din experienta iti spun ca e posibil sa para intregi filamentele si totusi sa nu fie bune.

Sa stii ca e buna experienta...exact asta am facut(dupa ce am vazut post-ul) ...m-am dus direct la un magazin auto si am luat 2 becuri noi...si ce sa vezi ...minune...acum merg perfect.

Ca un fel de PS: la becurile ce le-am schimbat filamentul era intreg...nu avea semne vizibile de ruptura(de aia initial am zis ca sunt ok) :icon_thumright: ...bine ca a trecut

Multumesc mult! inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!