Jump to content

Problema iluminare zona acces oglinzi exterioare


mikutzu
 Share

Postare recomandată

Andrei, ziua nu lumineaza deloc si asta o poate confirma si inca un coleg de pe forum care a vazut si are ca si mine O2 Elegance dar fara oglinda heliomata cu senzor de ploaie.

Daca in oglinda, zici ca e incorporat si zenzorul de lumina inseamna ca as putea sa-mi activez si farurile sa lumineze seara.

Semnalizarea in oglinzi o am asa cum zici iar iluminarea spatiului de intrare in masina e data de alte becuri din oglinzi,dar ma intreb daca acestea se aprind numai la versiunea Elegance, la celelalte versiuni nu exista semnalizarea ci doar iluminarea spatiului?

Daca ar fi un defect sau un contact imperfect, nu ar lumina deloc dar asa se aprind numai seara.

V-as ruga daca se poate sa observati si la voi cum e si sa spuneti dar sa fie cumva de genul:

O2 Elegance/Trend - cu/fara oglinda si senzor ploaie - cu/fara light asistent - cu/fara semnalizare in oglinzi - iluminare spatiu permanent sau nu in oginzi laterale.

Asa am putea sa ne dam seama mai bine cum sta treaba.

Va multumesc.

Modificat de mikutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe toate merge sa fie puse si ca optional , eu le am pe elegance si se aprind non stop, daca se aprind doar seara inseamna ca aveti senzor de ploaie si lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mikutzu, tu ai dreptate in ceea ce zici, ca ti se aprind doar noaptea, insa toate octaviile vin echipate cu semnalizatoare in oglinzi standard. diferenta este ca la elegance ai si lumina de intrare in masina. si daca ai oglinda cu senzor de ploaie si anti orbire atunci, lumina confort din oglinzile laterale se va aprinde doar la intensitate scazuta a luminii din jur.

de asemenea, aceasta optiune se poate gasi pe trend doar daca o comanzi ca optional.

functia nu e conditionata de comming home (faruri auto). am mai zis asta de mii de ori si pe topicul asta si pe alte topic-uri in care s-a mai discutat lucrul asta, dar se pare ca e mai simplu sa intrebi decat sa cauti (unora le e greu sa citeasca 5-6 posturi mai in spate, dar ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine te refereai cand ai zis?

pai eu nu am zis acelasi lucru? ca depinde de senzorul de la oglinda care este... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aprind cand deschid masina indiferent ca e ziua sau noapte o2 elegance fara senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea, O2 Elegance, cu optionalul senzor de ploaie si oglinda retrovizoare cu efect anti-orbire, insa fara Light Assistant, rezultatul este iluminarea spatiului de intrare numai cand afara este seara sau noapte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si la mine la fel , se aprind mereu si am elegance, dar am constatat de curand ca nu se mai aprinde semnalizarea din oglinda pe partea stanga... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia2 trend fara nici un senzor. nu am becurile (ledurile) din oglinzi, sunt doar cele de semnalizare. acum mi-am montat leduri, mai am sa le alimentez. va voi tine la curent despre cum este la varianta trend. :rolleyes: safe, mai ales acum, ca a dat zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Confirm merg luminile din oglinzi doar dacă ai senzor ploaie și oglinda cu senzor antiorbire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura. luminile din oglinzi veneau pe Elegance, fara oglinda heliomata si fara senzor ploaie. Calculatorul de usa e cel care conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai ceva in neregula. Probabil luminile din oglinzi legate la pozitii. Alea trebuie sa se aprinda doar cand deschizi usa sau cand descui masina din telecomanda si senzorul vede ca e noapte si comanda LH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pe Octavia 2 Trend se pot monta semnalizarile cu iluminare?Trebuie activat ceva cu Vag-com sau din Maxi-Dot?TMBCX21Z682191781

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca suporta calculatoarele de pe usile fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. dar chiar si calc mid suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am si eu o problema cu lumina d sub oglinda ...nu imi mai merge pe partea dreapta si nici lumina din usa ...stie cineva au vreo legătura una cu alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele au cedat in acelasi timp ?

pentru luina din usa, daca becul este bun si nu aiseaza in bord ca este deschisa, schimba switchul din broasca.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu știu daca au cedat ambele odata ptr ca abia is posesor de Skoda si zilele astea am observat...becu din usa este bun ca m.am uitat la el si am si verificat cu becu din usa stânga ...si da in bord nu imi afișează ca am usa deschisă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la acesta este. Jos yala, inlocuit switch-ul, curatat colectoare motorase - daca tot o demontezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!