Jump to content

Problema iluminare zona acces oglinzi exterioare


mikutzu
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am si eu o problema care am descoperit-o recent( dupa ce am ridicat-o de la dealer :) ). La ogilinzile exterioare in momentul cand se deschid usile,nu se aprid becurile din oglinzi asa cum ar fi normal.

Stie cineva daca or fi becurile arse sau o fi o chestie care trebuie setata de pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa spui si rezolvarea :vaidecapulmeu:

ok scuze daca am fost egoist.

Ideea e ca de fapt nu era nici o defectiune sau mai stiu eu ce alta setare. Dimineata cand m-am dus sa descui masina am observat(de fapt un prieten tot cu O2) ca luminile la oglinzi nu se aprind. Bineinteles ca am tot cautat prin carte amandoi sa vedem ca are si am interbat si aici ce poate fi. Dupa ce am plecat cu masina si opresc unde am avut treaba constat ca luminile functioneaza. :lol:

Deductia mea(sper sa fie buna) e ca daca un timp indelungat (o noapte) nu ai mers cu masina,luminile alea nu se aprind din prima,probabil o fi vreo protectie la baterie sau la altceva,oricum e o chestie ciudata.

Am sa mai verific si in dimineata asta daca se repeta fenomenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata acelasi lucru. Luminile nu se aprid decat daca am plecat cu masina. Ciudat. Sunt curios daca la voi se intampla acelasi fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face ce ziceti voi doar daca are senzor de lumina altfel nu are de unde sa stie sa nu le aprinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are senzor de lumina. Ma gandesc ca o avea vre-un contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie dimineata ... la 6 cand e intuneric mi le aprinde de fiecare data ... acum nush daca in timpul zilei le mai aprinde ... ca nu m a interesat ... dar tind sa cred ca ziua nu mi le aprinde pt ca am senzor de lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum pe seara s-au aprins fara probleme si fara sa trebuiasca sa ma deplasez cu masina. Am impresia ca o avea un senzor ceva si se aprind luminile cand considera ca e intuneric. Sunt curios cum e la voi. Daca ati observat aceasta ,,ciudatenie''.

Modificat de mikutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele lumini de la oglinzi se aprind zi/noapte indiferent daca ai senzor sau nu.

@mikutzu....tind sa cred ca ai o problema la partea electrica.sfatul meu ar fi sa te duci la dealer.sa auzim de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu sunt probleme cand se insereaza, seara, noapte, dimineata (pe la 6) cand deschid masina din telecomanda se aprind farurile pe pozitii si piminile din oglinzi. Cred ca asta e functia Coming/Leaving Home. Tin sa mentionez ca am senzor.

@DAaWeed: ziua nu se aprind.

Modificat de 72THX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si reconfirm (s-a mai discutat pe forum). daca ai senzor de ploaie si oglinda retrovizoare cu efect anti-orbire, se aprind doar noaptea (de cand lumina scade in intensitate, dupa cum este setat din fabrica senzorul). nu are nici o legatura cu senzorul de lumini si functia coming/leaving home. trust me on this. ;)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu O2 fara senzor de lumini si se aprind luminile in oglinzi tot timpul. daca esti sigur ca nu ai senzor lumini eu as zice sa mergi la ei sa verifice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi_fan,multumesc de lamurire.(mare caracter) . Intradevar eu am senzor de ploaie si antiorbire la oglinda retrovizoare. M-am linistit, nu e nimic defect. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal...Eu nu am senzor de lumini dar nici piminile din oglinzi nu se aprind fie noapte sau zi.......cred ca este ceva care tine de vag-com...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se aprind oricand la orice ora cand deschid masina sau cobor din ea.Nu am senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si reconfirm (s-a mai discutat pe forum). daca ai senzor de ploaie si oglinda retrovizoare cu efect anti-orbire, se aprind doar noaptea (de cand lumina scade in intensitate, dupa cum este setat din fabrica senzorul). nu are nici o legatura cu senzorul de lumini si functia coming/leaving home. trust me on this. :lol:
sal...Eu nu am senzor de lumini dar nici piminile din oglinzi nu se aprind fie noapte sau zi.......cred ca este ceva care tine de vag-com...

citeste ce am zis mai sus :banghead:. nu tine de senzorul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti sa ajutati, nu mai postati doar ca sa va aflati in treaba, zice-ti macar daca aveti sau nu optionalul care dirijeaza aprinderea luminilor de pe oglinzi, respectiv "senzor ploaie cu oglinda retrovizoare anti-orbire".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprinderea luminilor din oglinzi nu este conditionata decat de varianta de echipare a masinii.Adica Trend sau Elegance.Nu trebuie sa ai senzori de lumina si ploaie pt asta.

Daca ai senzori de lumina atunci seara cand deschizi masina se aprind si farurile,asta e singura diferenta,dar optiunea de coming home,leaving home se poate activa si la masinile fara senzor din calculatorul de bord si nu stiu sigur daca ai maxi dot se activeaza direct de acolo fara a mai merge la dealer.

LA tine daca nu se aprind ori este o problema la electrica,ori sunt arse amandoua ori sunt dezactivate din calculator.Cred ca se pot activa din registri dar nu stiu sigur,poti sa te uiti,pe undeva pe forum e toata lista.Daca nu poti merge la service sa verifice.

sper ca am fost inteles si de ajutor.Dar asa eram si eu pana sa vina masina ,vroiam toate gadgeturile dar acum parca nu ma mai incanta,deci nu te stresa cu ele prea tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Am vazut pana acum parerile tuturor si va pot spune ca la mine,luminile din oglinzi se aprind numai seara,noaptea sau cand e mai intuneric afara, in rest daca e zi nu se aprind !

Posed oglinda cu senzor de ploaie si efect antiorbire,nu am senzor de lumini(faruri) deci concluzia ar fi ca numai la cei care nu au oglinda interioara cu efect antiorbire si senzor de ploaie si eventual senzor de lumini(faruri)se aprind luminile din oglinzi tot timpul !

Sper ca am fost destul de explicit pentru toata lumea.

Modificat de mikutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mare curiozitate.Cum naiba stie masina ta ca e mai intuneric afara ca sa aprinda becurile? eu cred ca trebuie sa fie pe acolo un senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Am vazut pana acum parerile tuturor si va pot spune ca la mine,luminile din oglinzi se aprind numai seara,noaptea sau cand e mai intuneric afara, in rest daca e zi nu se aprind !

Posed oglinda cu senzor de ploaie si efect antiorbire,nu am senzor de lumini(faruri) deci concluzia ar fi ca numai la cei care nu au oglinda interioara cu efect antiorbire si senzor de ploaie si eventual senzor de lumini(faruri)se aprind luminile din oglinzi tot timpul !

Sper ca am fost destul de explicit pentru toata lumea.

1. Pe zi nu le observi sunt totusi becuri de mica putere

2. Daca ai oglinda cu senzor de ploaie ai si automat senzor de lumina (sunt in aceea carcasa impreuna ambii nu vine unul fara celalalte) Deci ai ori nu ai oglind helioamta si senzor?

3. Din cunostintele mele si nu cred ca ma insel atat trend cat si elegance au becuri de semnalizare incorporate in oglinzile laterale .DAR iluminarea spatiului de intrare in masina (sunt alte becuri) este doar pe Elegance.

Sper sa-ti fie de folos observatiile

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!