Jump to content

Stop! Brake Fault / Check Brake Pads! - Discutii Despre Placute


ddidds
 Share

Postare recomandată

salut, am completat acum cand am ajuns acasa cu lichid de frana dar mi-e sa nu fi facut vreo prostie si sa fi pus prea mult ca era intuneric afara si am completat la lumina lanternei. E vreo problema majora daca lichidul este peste semnul maxim ? Am incercat sa vad la lumina lanternei pana unde este lichidul dar este imposibil pentru ca vasul ala numai transparent nu este ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema daca nu da pe-afara. Daca iese din borcan, poate afecta vopseaua. Asadar urmareste maine nivelul. Scoate capacul de peste baterie si pompa de frana, sa vezi calumea in lateralul vasului.

Cand o sa schimbi placutele atentie ca o sa-ti dea pe dinafara cand bagi la loc pistonasele in etriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi eram si eu la stop si cand am accelerat sa plec de pe loc si mi s-a aprins in bord mesajul ala cu "stop brake fault" si semnul de la frana de mana clipocea. Am tras rpd pe dreapta si primul lucru care mi-a venit in cap e sa trag de cateva ori frana de mana sus-jos... Dupa aceasta operatiune a disparut mesajul (nu stiu daca e o coincidenta).

Din ce-am citit acest mesaj e dependent de nivelul lichidului de frana, dar cand l-am verificat la destinatie era doar putin sub minim.

Nu stiu daca are vreo importanta (ma gandesc ca are, totusi) dar placutele de pe spate sunt uzate (mai au mai putin de 1mm), insa nu cred ca am martor de placute spate, insa ma gandesc ca intra mai mult lichid in sistem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie nu ti-a aparut mesajul "check brake pads" si nici martorul de placute, ci martorul de frana de mana - care apare cand ai prea putin lichid de frana.

Dupa cum spui si tu, aveai putin sub minim. Cand ai accelerat, senzorul a ramas in aer. Suficient de clar, nu? :Driver:

Indicat ar fi sa-ti schimbi placutele spate urmand ca automat sa creasca nivelul in vas. La nevoie mai completezi.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca de obicei, multumesc Cosmin, foarte prompt :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cateva zile am si eu o problema cu franele si nu stiu ce sa cred! Cand calc pedala de frana cand masina ajunge pe la 20-30 km/h aud un huruit prima oara s-a auzit asta doar la roata din stanga, acum se aude si in dreapta! Acest huruit se aude cand calc pedala de frana mai tare si tin sa mai mentionez ca nu e un huruit continuu e un huruit intrerupt! Ce parere aveti? E vorba despre placute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se poate. Ar trebuie verificate. E posibil sa fi iesit senzorul din ele si nu mai indica gradul de uzura.

Nu cumva simti tremuratul si in pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingalati a plouat toata ziua, am fost foarte atent si nu s-a auzit azi deloc, deci cand intra apa pe acolo pe undeva pe unde huruia, nu mai huruie, asadar cred ca sunt placutele, ori uzate ori de proasta calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce e mai indicat, sa schimb INTREG lichidul de frana sau doar sa il completez? Am luat masina la 129000 de km si pana acum, la 227000 de km nu l-am schibmat deloc... cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se schimba odata la 2 ani. Acuma tu stii cand a fost schimbat ultima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa te duci la un service si sa-l schimbi...din cate stiu eu cam odata la maxim 3 ani se schimba.Totusi cu frana nu e de glumit :Driver:

Modificat de broasca2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna baieti ! Astazi mi- a aparut martorul + mesajul check brake pads! In urma acestui mesaj, placutele sunt varza? sau saptamana asta mai pot circula? Si ce vreau sa intreb, acel senzor, se gaseste doar pe fata? pe o singura roata? La ce pret m-ar costa placutele (front/rear) ? Multumesc anticipat, o seara placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca doar e mai usor sa intrebi decat sa cauti.

Mai poti circula. Dar trebuie sa le verifici vizual. Poate ai doar contact slab in mufa.

Doar pe fata ai senzor.

Preturi intreaba pe aria Golf4. De unde sa stie Passatistii cat sunt placutele de Golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze nu am observat ca e sectia passat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Laurentiu Utiu

Stie cineva daca senzorii de uzura pt placutele de frana sunt situati la toate 4 rotile? Si daca la aparitia martorului "check brake pads" trebuie verificate toate rotile sau e suficient doar la una? ( asta daca placutele s-au uzat uniform)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la placuta interioara stanga fata, mai sunt unele modele care au si pe spate. SI , DA, trebuie verificate toate placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Doar la placuta interioara stanga fata...

Si dreapta. Adica ambele placute fata au senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

La mine s-a aprins martorul cu check brake pads, le-am controlat pe toate si doar unul de pe partea stanga spate se vede ca e tocit( se si aude cum freaca deja pe disc talpa placutei, materialul din ferodo fiind tocit complet). Restul sunt bune, mai au aprox 30%. Asta inseamna ca am senzor si pe spate? Oricum le voi schimba pe toate odata, dar vroiam sa stiu ce trebuie sa comand( cu senzor sau fara la cele din spate).

P. S : multumesc pt mutarea postului in locul potrivit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul sigur nu are senzor pe spate. Avertizarea CHECK BRAKE PADS vine de pe fata (stanga sau dreapta) si nu e musai ca placutele sa fie terminate doar ca firul de cupru a ajuns la disc (placutele mai au un pic) sau ai un contact imperfect la sistemul care avertizeaza. Din cate stiu eu in 2002 singura masina din gama VAG care avea senzori si discuri ventilate si pe spate era Audi A8.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am schimbat si eu zilele trecute placutele de frana fata si spate si am decis sa merg pe Ate fata si TRW Lucas spate, si nu-mi pare rau!!Cel putin pana acum!!Placutele astea nu au niciun fel de scartzait comparativ cu cele vechi care au fost Bosch.Bosch-urile m-au tzinut 29.000 de km., iar spatele mai ducea lejer 5000 de km.Insa am preferat sa le pun pe toate noi sa nu-mi mai bat capul, mai ales ca mi-am facut si un "mic" low tuninig de vreo 25-30 de cai la Cipos. :rolleyes: Sunt multumit de cat au tinut placutele vechi avand in vedere ca prefer placutele de textura moale care nu ataca discurile de frana.Ma tenteaza un upgrade de putere (turbina mare si soft) si atunci sigur voi schimba cel putin discurile si placutele cu unele cu caracteristici mult mai sportive! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Dupa inlocuirea placutelor, stie cineva cum se aeriseste abs-ul cu vag-com? Dupa ce se face aerisirea manuala bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici. Aerisirea se face numai dupa inlocuirea lichidului, nu a placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.Sunt nou pe forum si eu am si eu o intrebare . Am un passat din 2004 si azi fortant o curba la limita avand viteza mi-a aparut pe calculatorul de bord STOP si Brake Manual , clipacind si martorul de la frana de mana. Asta inseamna ca ar fi o problema la frane sau pentru ca am avut ESP pus el a franat pentru a nu intra in derapaj? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti intra esp-ul atunci clipea martorul galben al lui,nu cel al franei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!