Jump to content

Stop! Brake Fault / Check Brake Pads! - Discutii Despre Placute


ddidds
 Share

Postare recomandată

Cele TRW nici macar nu au asa ceva, o sa le dau iara jos, mecanici.... RO%20flag.gif

Cat despre zdranganit...nu se aud deloc, am avut montate pentru 3zile, pe interior dinalea FARA clemele care intra in pistonas, si chiar faceau ca naibii!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii producatori au in loc de ''pelicula de lipici'' o foita de tabla neagra lipita de placuta,altii apeleaza la treaba cu ''lipiciul'' ca placuta sa ramana lipita de etrier si sa nu faca galagie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles... :icon_thumleft: in urmatoarele zile o sa fac si treaba asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata lichidul de frana, neinlocuit de cel putin 5ani!

Inca nu sunt convins sa-l inlocuiesc, desi l-am cumparat...pentru ca am auzit "N" pareri pro si contra!

post-24818-0-76182500-1344096029_thumb.j

post-24818-0-99076100-1344096035_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumesti, nu?

Citeste in cartea tehnica ce scrie referitor la intervalul de schimb al diferitelor lichide.

Eu l-am inlocuit la 3 ani, desi arata ca si cel nou. Tu stai cu mizeria aia in instalatie? Poate cand va trebui sa schimbi unitatea ABS si vei scoate din buzunar XXX euro, o fii mai hotarat sa-l schimbi! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am dat 600lei pe placute si discuri..as putea sa mai dau inca 130pe lichid+manopera!

dar...sunt colegi pe forum care nu l-au schimbat niciodata, sau nu am citit eu bine pe unde am citit!

intradevar in cartea masinii scrie odata la 2 ani clar si boldat :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari !

Am si eu o problema si nu stiu de ce sa ma leg. Mi s-a aprins martorul de la placute fata (ca pe spate nu au senzori) si nu se mai stinge, cu toate ca am verificat placutele si nu au uzura pentru a intra semnalizarea. Am incercat sa scot pe rand cuplele de la senzori si tot imi semnalizeaza. Sa fie o eroare de computer, vreo siguranta arsa? Merci !

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai vreun cablu rupt de la senzorii de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai verificat placutele? Le-ai masurat din afara ca sa vezi daca au uzura sau le-ai dat jos? Intreb pentru ca eu am avut aceeasi problema, placutele pareau bune, dar pe disc s-a adunat un strat de material de frictiune in zona unde calca placutele spre butucul rotii si le-a uzat pana a retezat firul din ele. O data cu ruperea firului (care e de fapt "marele" senzor ce indica uzura) s-a aprins becul de placute uzate. Examinate vizual pareau bune, dar la demontare am observat ce si cum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat doar rotile jos, m-am uitat la uzura lor, stratul de ferodou este destul de gros, de unde am zis ca nu e de acolo problema. Plus ca am schimbat acum un an discurile si am pus si placute noi. Totusi, dupa cum am zis, am scos cuplele acelea pe rand ceea ce ar fi trebuit sa opreasca acea semnalizare. Din cate stiu eu, "marele senzor' este de fapt constituit din doua fire (cu ceva metalic la capete) incastrate in ferodou la o distanta foarte mica, care in momentul in care ferodoul ajunge cu uzura de freaca discul pe acele capete metalice, pe cele doua fire se sesizeaza un scurt si astfel semnalizeaza uzura la bord. Asa ca, zic eu, daca scot cupla se elimina si scurtul (sau posibila pilitura) ce poate genera semnalizarea, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invers.

Cand e intreg senzorul, e in scurt. Cum se intrerupe circuitul, apare eroare de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, nu se face un contact cu discul, ci discul pe masura ce roade placuta la un moment dat rupe firul incastrat in ea, prin care trece curent. Cand nu mai trece curent se aprinde becul de placute uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. O sa verific si varianta asta. Pun un strap in cupla sa fac astfel un scurt fortat si sa vad daca dispare semnalizarea. Credeam ca e taman invers. Intr-adevar e mai logica varianta cu ruperea scurtului odata cu uzura. Revin cu rezultatul "cercetarilor". :)

Modificat de pedros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gata si cu folia protectoare, pentru banda dublu adeziva!

GABIVVX, stie despre ce e vorba :icon_cheesygrin:

post-24818-0-61023700-1345991826_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua

Am si eu o problema asemanatoare cu ce am citit aici, imi apare cate o data in mers fara sa ating pedala de fran, cate o data cand franez,,mesajul STOP scris mare ,,AVERIA DE LOS FRENOS,,sunt in spania si am meniul in spaniola,,am dat rotile de pe fata jos si mam uitat,dar nu am vazut nici o problema,firul senzorului nu este rupt,placutele au 30.000 km discurile la fel,lichidul de frane este la nivelul care trebuie,chiar nu stiu ce are,de franat franeaza bine fara zgomote sau lovituri,doar imi apare mesajul ala in bord.Nu stiu ce poate fi ,va rog daca ati patit la fel sa imi spuneti ce ati facut ,cum ati remediat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vizual nu ai constatat nimic deosebit, atunci fa o diagnosticare si vezi daca apar ceva erori si atunci poate vei gasi si un raspuns la problema ta si ce vei avea de facut in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut, 

Azi mi-a apărut și mie mesajul cu STOP pe un Passat B5.5, după ce în ultima luna scârțâia rău de tot la franare. 

Pot verifica ceva singur sau sa o duc în service? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stop cu rosu, brake? Verifica intai nivelul lichidului de frana, din vas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!