Jump to content

Capac motor 1400cmc/44kw


rastafarianul
 Share

Postare recomandată

Am pus din nou masina la vanzare, a venit cineva sa o vada si mi-a pus o intrebare foarte la locul ei zic eu....."Unde e capacul de plastic de pe motor?". Sincer nu am stiut ce sa raspund, deoarece eu asa am luat masina, iar unii mi-au zis ca la motorizarea asta nu ar avea acel capac din plastic desupra motorului.

Asa ca, aceia dintre dumneavoastra care au acelasi tip de motor pe masina sa ma lamureasca si pe mine.....e acoperit motorul cu acel capac, ori ba?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tata draga eu am un fabia 1.4 44kw si are acel capac de plastic

dar stau mai frate si ma gandesc la care te referi caci daca e vorba de cel care e deasupra motorului exact tre sa il ai caci altfel nu ai cum prinde busonul de la ulei pe motor caci el se prinde de capacul de plastic

in cazul in care zici de un capac protector sau cum sa ii zic la cel care e prins de capota eu nu am asa ceva

am aflat pe undeva o poza cu un capac, nu e de la masina mea, si vreau sa stiu daca despre acest capac e vorba, iar daca da tre sa il ai

post-19801-1201202795_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are nici o legatura capacul de plastic mare si dreptunghiular cu busonul de ulei!!

busonul nu e prins de capac ci ai tu impresia doar!..daca scoti capacul busonul va ramane pe blocul motor!

sunt si fabii fara acel capac!

trebuia sa ii raspunzi simplu ca nu l-a avut in dotare!

ma intreb si eu daca nu are acel capac atunci unde are filtrul de aer,filtru care e prins inauntru in acel capac pe partea dedesupt,insa busonum de ulei nu are nici o treaba cu acel capac-el e independent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca exista sau nu capac la motor, depinde de varianta de echipare si nu de felul motorului. De exemplu echiparea Clasic sau Junior, nu e prevazuta cu capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai fratilor a mea este 1.4, 44kw, azf classic si are acel capac la motor si am sa fac si o poza cand ajung acasa sa va arat ca nu sta busonul de la ulei fara acel capac de la motor nu ma mai innebuniti caci nu vorbesc aiureli.

saptramana trecuta cand am curatat clapeta de la acceleratie cei de la service au spus ca de ce nu pun capacul la ulei sa nu intre mizerie si au constat cu stupoare ca nu se poate prinde de motor daca nu are capacul si au pus o punga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tata draga eu am un fabia 1.4 44kw si are acel capac de plastic

dar stau mai frate si ma gandesc la care te referi caci daca e vorba de cel care e deasupra motorului exact tre sa il ai caci altfel nu ai cum prinde busonul de la ulei pe motor caci el se prinde de capacul de plastic

in cazul in care zici de un capac protector sau cum sa ii zic la cel care e prins de capota eu nu am asa ceva

am aflat pe undeva o poza cu un capac, nu e de la masina mea, si vreau sa stiu daca despre acest capac e vorba, iar daca da tre sa il ai

Sal sponsore, acela e capacul de care intrebam.

Dar am buson de ulei care sta foarte bine pe capacul de la culbutori si nu mai stiu cine intreba de filtrul de aer...si acela e prins. O sa ii fac poza cred ca azi sa va arat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopem in primul rand vreau sa iti arat in poza ca la mine cel putin nu are cum sa iasa capacul de pe motor si sa ramana busonul deoarece diametrul busonului e mai mare ca si circumferinta orificiului din capac. Al doilea lucru este ca daca te uiti mai atent busonul de prinde de capac si nu de fierul de la motor cum spuneai tu. Daca nu esti lamurit am sa fac poza si cu capacul dat jos sa iti demonstrez

bebeko a mea e classic si are motor asa ca nu stiu cine te informeaza ca nu aredi fabrica la classic si junior

rastafarianul ca sa vezi si tu ca are capac

post-19801-1201272038_thumb.jpg

post-19801-1201272046_thumb.jpg

post-19801-1201272057_thumb.jpg

post-19801-1201272066_thumb.jpg

post-19801-1201272075_thumb.jpg

post-19801-1201272104_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebeko a mea e classic si are motor asa ca nu stiu cine te informeaza ca nu aredi fabrica la classic si junior

Inseamna ca doar in echiparea junior vine din fabrica fara capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sponsoru + bebeko: Cred ca discutati despre chestii diferite :angry:

sponsoru are Fabia ante-facelift, bebeko are Fabia facelift iar nivelele de echipare si dotarile existente difera intre cele 2 momente (inainte si dupa facelift).

La facelift, doar echiparea de baza numita Junior (sub Classic) NU are capac motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar la tine busonul e una cu capacul mare de plastic ins ala mine e separat si sta pe blocul motor,,,acuma or fi tot felul de variante nu stiu ce sa zic....ai dreptate

totusi la varianta lui nu cred ca avea capac si ca sa o vanda mai usor pe targ trebuia sa zica ca nu are in dotare nu ca s-a pierdut sau ceva de genu!

in fine,,,,,deci s afie clar,,,sunt variante cu si fara capac de plastic la motor,,,si sunt variante cu capac cu buson intr-una si variante cu buson separat de capac.....

:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine busonul sta prins direct de motor, nu pare sa ii lipseasca ceva , dar omul ala pusese intrebarea si nu am stiut ce sa ii raspund, eu cumparand masina de la cineva cunoscut, nu mi-am pus nici o clipa intrebarea de ce nu are capacul.

Problema e ca masina nu e dusa la targ, sta cuminte in fata blocului, dar cel care a venit avea o Skoda Octavia si m-am gandit ca o sti el ceva de intreaba asa ceva.

In fine, conteaza ca am primit raspunsuri la intrebarea mea si va multumesc pt asta.

Modificat de DRAPAR
Nu e necesar QUOTE atunci cand se raspunde la un post anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

inainte de facelift doar dotarea Elegance venea cu capac din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am capac si e primul model, dotarea de baza (clasic parca ii zice). E frumos doar ca nu mai sta bine in suportul din stinga care nu e cu surub si atunci incepe sa vibreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

ma refeream la dotarea care venea din fabrica pentru masinile comandate la dealer din Romania

probabil Clasicul tau e luat de afara sau daca a avut un alt proprietar l-a montat aftermarket; Comfortul meu nu avea capac din fabrica, insa actualul proprietar il are :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint singurul proprietar si am cumparat-o cu mina mea de la dealerul oficial din Tm in vara 2001. Si da, era noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La 1,4 16v se scoate furtunul din partea stanga sus, cum te uiti la motor, si se trage tare din partea de sus si apoi de jos. Iese putin mai greu ca e fixat in niste garnituri de cauciuc , dar nu se poate strica nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam, am reusit si l-am scos intr-un final, multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna.

Cine ma poate ajuta in legatura cu capacul de pe motor?

Am observat ca nu sta prea bine busonul si din aceasta cauza arunca ulei pe blocul motor.

Am o fabia 1,4 mpi clasic (AZE)

nu stiu ce lipseste sau ce e defect si ar trebui sa fac in acest sens........

Help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca nu sta prea bine busonul si din aceasta cauza arunca ulei pe blocul motor.

Capacul e prins cu suruburi (parca unul sub emblema si inca unul sub un capacel de plastic) si in stg sus e infipt intr-un tampon de cauciuc. Pe buson parca doar sta proptit.

Banuiesc ca n-ai turnat mai mult ulei decit trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Eu am 1.4MPI 44kw modelul COMFORT si nu are acel capac si nici macar sisteme de prindere. Din cate stiu acele capace de motor au fost cel mai des intalnite pe 1.4 16V si pe variantele ELEGANCE. Este adevarat ca este foarte frumos si da bine la design dar cred ca cel mai important este ca masina sa mearga bine si intretinerea la timp, astfel ne putem bucura cel mai mult de ea.

Oricum daca cineva are de vanzare acest capac si poate si un pret.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Posesor 1.4 44kw cu capac motor. Busonul de ulei se prinde in capac. Retineti ca sub carcasa (capac) motor se afla un alt capac de ulei, tehnic, ce se monteza direct pt perioadele in care se efectueaza lucrari la motor.

Puteti sa-l folositi acela...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Da, are cel putin Fabia mea si a vecinei mele, amandoi avem 1.4 , 44 KW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

Are cineva idee cum se da jos capacul de plastic de pe motor ? Ma gandesc ca o sa vina perioada sa schimb filtrul de aer si nu stiu cum se da jos capacul. Masina este Skoda Fabia 1.2 HTP 64 cai putere.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti furtunele de admisie aer si ce mai are el ( sunt pe lateral dreapta cand te uiti la motor) si apoi tragi de el in sus cu ceva forta. Ca sa ajungi la filtru ai de desfacut cateva suruburi de la spatele cutiei.

Presupun ca te referi la un asemenea capac de plastic :

post-70532-0-28901100-1348668123_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!