Jump to content

Mi-a Cazut Ceva In Rezervor


zenco
 Share

Postare recomandată

buna, ca sa nu o lungesc tare mult, mi-a cazut un cap de surbelnita in rezervor, sunt sanse sa-l scot cu un magnet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Trebuie sa dai rezervorul jos apoi sa dai pompa de carburant jos si pe acolo sa scoti ce ai pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai magnetul nu tot unde a cazut capul de surubelnita ajunge?

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

Multumesc !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu o sa mai poti sa il scoti :)... mai bine desfaci capacul ala de sub bancheta de la rezervor si incerci pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred incearca ce sa zic !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, din cate stiam eu, busonul de alimentare de la intrarea din rezervor (pe unde bagam capul de pompa sa alimentam, ca sa fiu clar) parca are o sita. Nu sunt foarte sigur, asa am auzit si eu. Ca daca sita exista inseamna ca obiectul nu s-a dus pana in rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici o sita... eu cand am bagat benzina in loc de motorina am bagat un furtunas subtire si am scos toata amestecatura... nu a fost nici o sita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat un furtun subtire in rezervor dar oricat am incercat, nu a ajuns la benzina, se oprea la un moment dat, si de aceea m-am gandit ca poate acolo este vreun cot unde s-ar fi putu opri si "obiectul"in legatura cu "avertismentul" e ok, ma conformez.ok, voi folosi add reply, scuze

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine este o sita sau cel putin nu pot introduce niciun fel de furtun sau furtunas in rezervor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu este nicio sita .

De la gura de intrare ( alimentare ) pana in rezervor exista un sistem de coturi de plastic si furtune de cauciuc .

Probabil ca respectivul furtunas s-a oprit in vreunul din ele si de aceea nu a ajuns pana in rezervor .

Exista posibilitate sa se fi oprit tot asa si capul de surubelnita .

Ce nu inteleg eu este : cu ce te deranjeaza faptul ca acel cap de surubelnita a cazut acolo ?

Chiar daca ajunge in rezervor ( putin probabil ) altceva decat sa stea pe fundul lui nu poate face .

Sau este atat de scump acel cap de surubelnita incat vrei neaparat sa il recuperezi ? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc la doua lucruri care se pot intampla: o sa-l auda zdranganind daca este pe ceva metalic sau in rezervor si probabil o sa oxideze...dar nu cred ca sunt probleme majore, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In interior rezervorul nu este ca un bidon de plastic , adica cu peretii plati . Ok ?

Din fabricatie el are pe toata latimea sa niste ... aripioare constuite si pozitionate in asa fel incat atunci cand ai combustibil putin in rezervor si a) circuli pe un drum cu denivelari , sau b ) cand pui frana brusc , acesta ( combustibilul ) sa :

1 - nu "fuga" prin rezervor provocand acel zgomot gen baldabac - baldabac ;

2 - nu "fuga" prin rezervor lasand sorbul / pompa in aer , deci fara combustibil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce legatura au aripioarele transversale cu surubelnita noastra (ma rog, capul de surubelnita, dar faceam cacofonie) ?

crezi ca nu o sa poata sa zgrangane sau sa oxideze datorita lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa te contrazic, la gura de alimentare a rezervorului este o sita :icon_thumright: ceva gen sita de la butoiul cu lichid pt parbriz.

p.s. cand se desface capacul ala de sub bancheta spate dreapta trebuie scoasa in prealabil benzina din rezervor, sau nu, daca e benzina este riscul sa dea pe dinafara?

Modificat de stefan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
si ce legatura au aripioarele transversale cu surubelnita noastra
Se pare ca n-ai inteles ! Daca a cazut si a ramas dupa o asemenea aripioara , care crezi ca este sansa sa reusesti sa ajungi ( indiferent cu ce ) la respectiva surubelnita ? In cazul acela , singura sansa sa gasesti / scoti acea surubelnita este sa demontezi rezervorul si sa il zdruncini pana surubelnita buclucasa ajunge la gura rezervorului . Nu ? In plus , in toate posturile mele ai vazut vreo referire la ceva gen : nu va zdrangani sau nu va oxida ? :icon_thumright:

stefan85

Daca zici tu ca este sita , inseamna ca asa e !

In ceea ce priveste intrebarea ta din ps , raspunsul este : depinde cata benzina ai in rezervor si daca masina este pe o suprafata plana sau nu .

Daca e plin ochi , sigur va iesi ceva benzina atunci cand dai afara sonda .

Daca ai mai putin de 3/4 din rezervor , sigur nu va da pe afara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ar fi o sita . cel mai bine e sa desfaci capacul de sub bancheta spate .

ai grija la garnituri s-ar putea sa fie lipite si atunci risti sa le rupi. cu rabdare se poate desface .

vezi sa nu fortezi capacu pt. ca are fixat pe el si sonda de nivel carburant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca, "capul de surubelnita" din rezervor a "incins" putin spiritele intre forumisti, eu in calitate de inculpat pot sa spun ca nu ma deranjeaza ca a cazut in rezervor atita timp cat nu face daune pe acolo. cred ca o sa incerc sa-l recuperez cu un magnet legat de o sfoara sau sirma. teoretic daca s-a oprit in vreo sita sau vreun cot acolo ar trebui sa se opreasca si magnetul. va mai tin eu la curent dupa operatiune, dar acuma nu am chef ca e tare nasoala vremea afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca, daca bagi un magnet dupa el, sa nu ti se intepeneasca in vreun cot, ceva ... parerea mea, daca nu te deranjeaza lasa-l in pace. Cum bine zic americanii, "daca ceva functioneaza bine nu-l atinge si nu te intreba de ce" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai dreptate, dar eu sunt roman, si inca unul din aceia care " daca nu merge desfacem sa vedem de ce nu merge, iar daca merge bine desfacem sa vedem de ce merge asa bine. multumesc oricum tuturor de sfaturi

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ar fi o sita . cel mai bine e sa desfaci capacul de sub bancheta spate .

Nu vad rostul operatiunii ... nu va rezolva nimic daca desface ce spui tu acolo ...

Vezi ca, daca bagi un magnet dupa el, sa nu ti se intepeneasca in vreun cot, ceva ... parerea mea, daca nu te deranjeaza lasa-l in pace. Cum bine zic americanii, "daca ceva functioneaza bine nu-l atinge si nu te intreba de ce" :(

Degeaba baga magnet, nu are cum sa ajunga in rezervor ar trebui sa fie ceva prea lung...

poate ai dreptate, dar eu sunt roman, si inca unul din aceia care " daca nu merge desfacem sa vedem de ce nu merge, iar daca merge bine desfacem sa vedem de ce merge asa bine. multumesc oricum tuturor de sfaturi

Esti primul care il aud cu expresia daca merge bine desfacem sa vedem de ce merge asa bine pe mine nu ma incanta :)

Parearea mea este sa il lasi acolo, daca te va deranja si te va scoate din minti, sau nu vei putea dormi noaptea cu gandul la capul ala de surubelnita, poti sa te apuci sa demontezi rezervorul, insa parearea mea este ca nu merita operatiunea asta ... Oricum multa bafta in rezolvarea problemei.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zenco incearca cu un magnet daca esti sigur ca e din metal feros pe care-l atrage magnetu :) si nu aluminiu sau chesti de astea incearca sa cauti un magnet mic tib bila asa incat sa nu se agate pe la vreon cot ceva si da-i drumu in rezervor s-ar putea sa reusesti nu ai ce sa strici daca lucrezi cu grija !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa incerc sa-l recuperez cu un magnet legat de o sfoara sau sirma.

Ai grija sa nu lasi accidental si magnetul in rezervor ... ca atunci vei avea inca un obiect la arhiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign
Ai grija sa nu lasi accidental si magnetul in rezervor ... ca atunci vei avea inca un obiect la arhiva...

Leaga magnetul de o sarma subtire dar rezistenta, iar capatul celalalt leagal de buson si lasa-i o toleranta sa se poata plimba prin rezervor, incui si pleci.

Deschizi dupa o 2-3 zile (timp in care magnetul sa imprietenit cu capul de surubelnita) si condus masina pe drumuri cu inclinatii diverse. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este o idee, sa "arunc momeala" vreo 2-3- zile. am incercat deja cu magnetul dar nu s-a "prins" nimic de el. probabil ca, capul de surubelnita se plimba prin alta parte a rezervorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi arunc si eu niste fise de 10 bani in rezervor, si imi pun cate o dorinta pt fiecare...si facem concurs sa vedem la cin trage primul... poate prind "banutul" de aur si imi indeplineste dorintele.... Acum sa fim seriosi, chiar te deranjeaza surubelnita aia acolo???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!