Jump to content

Coming Home Leaving Home


johnbenz78
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am activat CH si LH pe o jetta mk6, versiunea midline, fara senzori de lumina. Coming home se activeaza cu un flash scurt inainte sa deschid usa (nu am reusit sa-l fac automat), insa leaving home nu functioneaza sub nici o forma.

Daca ii pui senzor de lumina si comutator auto o sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 428
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    73

  • F l o r i n

    39

  • WooZie

    13

  • spido

    13

aurelmarius

Salut,

Am activat CH si LH pe o jetta mk6, versiunea midline, fara senzori de lumina. Coming home se activeaza cu un flash scurt inainte sa deschid usa (nu am reusit sa-l fac automat), insa leaving home nu functioneaza sub nici o forma.

Daca ii pui senzor de lumina si comutator auto o sa functioneze.

Mersi frumos pentru info. Ai idee daca mai trebuie tras vre-un cablu in bc sau este plug and play? Comutatorul se scoate foarte usor din cate am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie 3 fire de la senzor si unul de la comutator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate centralele electrice pot primi senzor de lumina si comutator cu functia auto? Intreb fiindca la mine e le fel. CH functioneaza insa LH nu si nu cred ca m-ar costa mult o imbunatatire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, toate din 2005 incoace,. Trebuie sa mearga si LH la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Toate centralele electrice pot primi senzor de lumina si comutator cu functia auto? Intreb fiindca la mine e le fel. CH functioneaza insa LH nu si nu cred ca m-ar costa mult o imbunatatire...

 

eu zic ca te-ar cam costa.... daca vrei sa faci totul ca de fabrica, ai nevoie de ceva componente

 

comutator cu auto, senzor lumina, picior oglinda pt senzor... si parbriz - repet, daca vrei sa fie ca de fabrica.

 

Altfel - fara senzor - ai primit deja raspuns.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Comming home poate functiona fara flash?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g5 da. Ca aici suntem in aria de g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz, mi-am dat seama dupa ce am postat :) Am sa mai intreb o data in aria Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la passat trebuie sa functioneze, dupa ce codezi corespunzator centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codare trebuie facuta pentru a functiona CH fara flash? E vorba de un golf 5 cu senzor de lumina.

 

Activate cu vcds atat CH cat si LH insa daca selectez cu vcds optiunea de a se folosi de senzorul de lumina (nu mai stiu pe ce bite e in long coding) nu mai functioneaza nici LH? Unde gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era ceva cu personalization rls. Adica sa foloseasca senzorul de lumina.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bit-ul 4 selectat nu mai functioneaza nici LH. Selectarea acestui bit ce rezultat ar trebui sa aiba?

 

Oricum am ramas cu el deselectat si pana la urma am reusit sa fac functional CH fara flash. 

 

Multumesc!

post-59687-0-54054500-1370203945_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu el bifat, face functia pe baza senzorului de lumina... dar trebuie vazut ce ai in rest setat legat de CH si LH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.. ciudat. Fara el bifat, functioneaza corect CH - LH.

 

La mine la passat, tot asa e, adica nebifat acel bit si functioneza CH-LV pe senzorul de lumini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
stefanos_lovin
alexandru_

Posted 02.06.2013 @ 23:16

Cu bit-ul 4 selectat nu mai functioneaza nici LH. Selectarea acestui bit ce rezultat ar trebui sa aiba?

 

Oricum am ramas cu el deselectat si pana la urma am reusit sa fac functional CH fara flash.

 

Multumesc!

 

#

 

Cum ai reusit sa faci functional CH fara flash?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am facut ceva anume.. cred ca doar am mai umblat inca o data pe byte 1, bit 7 (am deselectat CH si "do it" si apoi am selectat din nou bit 7 si "do it"). Vezi sa ai si in adaptari sa ai timpul>0 pentru CH. Si vezi sa fie intuneric afara daca ai farurile puse pe auto.. ca altfel senzorul "vede" ca e lumina si stie ca nu mai ai nevoie de CH.

 

Succes! 

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanos_lovin

Eu nu am senzor de lumina, deci nici comutator pe AUTO, merge doar coming home(setat din Adaptation dupa 20 secunde pe CH cu comutatorul pe faza scurta sa se stinga cu tot cu pozitii), LH nu am reusit sa il fac sa functioneze. Atasez si poze cu setarile facute de mine si cateva bifate dar care nu mai functiona nici LH nici CH, poate ne lamureste cineva cu Byte 0-bit 5: Assistance Driving Light_Leaving Home Asist si  Byte 21-bit 6: Leaving-Home Variant(0=LH in LDS/1=No LH in LDS) ce fac aceste 2 optiuni, din cauza lor nu reusesc sa activez LH? Stiu ca Byte 2 bit 4: Coming-Home via (0=Personalisation/1=Light sensor) se bifeaza numai daca ai senzor de lumina.

post-56111-0-42234900-1371105100_thumb.j

post-56111-0-93961500-1371105108_thumb.j

post-56111-0-43145700-1371105179_thumb.j

Modificat de stefanos_lovin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Vreau si eu coming /leaving home dar Golf-ul meu e din 2004 si a incercat Ridller sa-mi faca setarea dar n-a mers, asa ca mi-am luat un modu l de pe E-bay numai ca nu prea stiu sa-l montez, are o scema modulul si electricianul a zis ca trebuie sa umble la inchiderea centralizata care din cate am inteles e in portiera la sofer. Daca stie cineva despre ce e vorba va rog ajutati-ma si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, trebuie sa vedem schema si ce modul ai cumparat.

 

electricianul nu stia sa-l conecteze, dupa schema modulului ?..... trebuia sa se descurce.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa scanez schema si am sa o postez si am sa caut si un link pe ebay cu modulul. Electricianul era sigur pe el dar vreau si o a2-a parere pt. siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un salut la toata lumea !Am decis si eu sa montez sensore de ploaie 1k0955559 AH si oglinda fotocromatica cu sistemul automat de stingere faza lunga cred sigur de la un EOS 5k0857511B9B9.Am schimbat parbrizul avand o crapatura exact la vizualul soferului si cei de la asigurare au spus ca nu poate sa-l repare ci trebuie sa-l schimb,asa ca la partea de montaj deja am facut totul:parbriz ,oglinda ,sensor RLS si blocul de lumini cu sistemul AUTO dar mi-a ramas ultima parte si anume cea de a le pune in functiune.as vrea daca poate cineva sa imi dea o schema de montaj al sensorului di cea a oglindei cu cu sistemul de stingere a fazei lungi Stiu ca trebuie sa montez oglinda Y7 in tabloul de sigurante la siguranza nr 4 de 5A si sensore RLS  G397 la siguranza  nr 13 de 10 A.Centrala electrica care o am are codul 3C0937049AJ Sant practic la montajele firelor deja am la activ o groaza de modifici facute;climatronic golf 6 pe golf5,butonul pt sensori de frana si modifica in centralina Abs pilotul automat volanul cu taste CB+ si modifica de leduri din albastre le-am facut albe si multe altele la instalatia electrica dar desigur avand o schema electrica totul este ff usor.Va multumesc anticipat   

Modificat de Alimar 1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza datele masinii - model, an fabricatie, cod motor, ca sa iti scot schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florine pt raspuns! volskswagen golf 5: an 2007 august:motor BLS.Raman in debit cu tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi g397 in schema

 

alimentarea - pin 1 - din siguranta SC13

masa - pin 2

comunicatie prin LIN - pin 3 - in conector F centrala electrica, pin 3

post-30007-0-02510500-1381763730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!