Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Cred ca e prea vechi firmware pentru hartile tale. Ar trebui incercat un update la vers 5238 macar. Dar asta numa cine stie sa faca asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mokkojunior  nu sunt in tara

@ioan70 de unde ai  descarcat FW 6276 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, mihoc daniel said:

Salut. Sunt nou pe forum sper ca procedez corect si nu incalc nici o regula.Detin un vw passat din 2012 si am aceeasi versiune si aceeasi problema diferenta este ca am instalat doar VIM si harta V13 si pe langa ca nu mai apare navigatia intre ceasuri nu mai merge sa schimb posturile radio si melodiile din comenzile de pe volan .. ( volumul merge ) si sa schimbat si skinul rns.ului.daca ma poate ajuta cineva sa imi rezolv problema sau daca este  cineva din iasi ..?

Daca dai o fuga, sau ai drum in Braila, te ajut eu.

3 hours ago, flotouran95 said:

Cred ca e prea vechi firmware pentru hartile tale. Ar trebui incercat un update la vers 5238 macar. Dar asta numa cine stie sa faca asa ceva

Eu am instalat V13,  pe  3810, numai ca am repartitionat HDD-ul cu setconfig. V13, functioneaza foarte bine si cu firmware vechi.Testat de mine.

Modificat de mokkojunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fw3810 e un rahat.....nu mai recomanda nimanui versiunea asta.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos vocabular. Eu nu am recomandat nimic, Era doar o afirmatie referitoare la FW mai vechi. :) Si nu trebuie sa fii asa de agresiv. Just chill!

Modificat de mokkojunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cititi putin pe aceat topic o sa va convingeți despre ce e vorba cu V13.

Mokko tu iti faci cumva publicitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu se vede ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Ungureanu

Salut,

Am si eu o intrebare. Am achizitionat recent un VW Golf 6 care are din fabrica (2012) un RNS510 cu urmatorul status:

HW-Version: H64

SW-Version: 4020

Maps: West Europe/Navteq/7690 (V8)

Evident, as vrea sa fac update la harti, dar fara update de firmware. Deci daca se poate as prefera sa pastrez SWul actual si sa schimb numai hartile.

As vrea sa am pe HDD hartile West Europe V13 si separat pe DVD hartile East Europe V13 (sa il folosesc numai cand am nevoie).

Se poate asa ceva?

E posibil ca partitia de Harti la SW 4020 sa nu fie suficient de mare sa cuprinda hartile WE V13?

Am cautat mult pe net, am citit multe forumuri, dar raspunsul punctual la intrebarea mea, nu l-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand 4020 ar trebui sa ai 3 partitii deci merge V13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deja 3 partitii si nu va fi nicio problema sa instalezi V13, spatiul fiind suficient.

Ai citit bine, nu poti instala in acelasi timp hartile WE si EE. Poti instala una din ele pe HDD si pe cealalta sa o rulezi de pe DVD. Oricum, de hartile WE ai nevoie doar daca ajungi prin Franta sau Spania. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Ungureanu

@Al Bundy, @Clodius: Multumesc de raspuns!

Ma gandeam ca ar putea fi probleme cu dimensiunea partitiilor. De exemplu V13 West Europe are peste 8Gb? Daca partitia de harti are 25% din HDD (cum am citit pe forumuri), adica 7.5Gb, atunci nu va avea cum sa incapa, nu?

Deocamdata nu am nici un DVD. Mi-a promis un prieten un ISO de East Europe V13, dar nu l-am primit inca.

Cand o sa il primesc si o sa il bag in unitate, o sa ma intrebe daca vreau sa il copieze sau sa il folosesc de pe DVD?

Nu as vrea sa inceapa sa copieze automat, fara sa ma intrebe, stergandu-mi astfel hartile vechi de West Europe.

Pentru West Europe nu am inca nici-un ISO, si nici sanse de a face rost de el repede.

Modificat de Bogdan Ungureanu
clarificare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai partitii standard, nu trebuie sa-ti faci deloc probleme pentru spatiul de stocare al hartilor. 

Da, te intreaba daca vrei sa instalezi sau sa rulezi harta de pe DVD. Iti recomand sa-l instalezi. Nu-ti face griji ca nu gasesti WE, iti trimit eu daca-ti trebuie cu adevarat (verifica mai intai ce tari sunt acoperite de EE ca sa vezi daca WE iti sunt utile). Pt EE ai:  Austria, Bulgaria, Croatia, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Elvetia,
Italia,Letonia, Lituania, Liechtenstein, Norvegia, Polonia, ROMANIA, Moldova, Rusia, Slovacia, Slovenia, Suedia, Ungaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, caut samariteanul milos!

Am ars o gramada de Verbatim DVD+R DOUBLE LAYER 8.5GB 8X,
cu ImgBurn setat la 1x, fara alte setari la program.
Bag DVD-UL in unitatea de scriere, 
aleg din program Write imag file to disc, 
aleg calea unde se afla imaginea CD_8350 V13
ard DVD-UL si da eroare cad il bag in navigatie.
Am cumparat si un DVD  cleaning disc HAMA, de stergere si nimic.

Imaginea iso V13 cd_8350 est map
Navigatie Passat 2011 
HW-Version H61
Am SW-Version 3980
Map version HDD 7690
Unitate ardere PC ASUS 

Help va rog frumossss - See more at: http://gpszone.ro/forum/viewthread.php?thread_id=4540&rowstart=120#sthash.6DAvZXcf.dpuf

ImBurn ardere RNS 510.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te mai chinui cu DVD DL. Trebuie sa instalezi hartile de pe card cu map tools si, daca tot nu merge, desfaci unitatea optica pt a o curata cum trebuie, nu cu cd de curatare.

Daca nici asa nu merge trebuie schimbata unitatea optica sau lentila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am cautat si nu gasesc cum pun hartile pe cadul de memorie.

Modificat de petree
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus imaginea pe un card micro cu acest program  Unetbootin -windows-575

Acum sa vad ce am facut.

Cred ca o problema ar fi cardul de 8 GB micoCD.

 Adica card mic, ar fi trebuit cel normal, cred.

Stiu ca navigatia RNS 510 nu prea vede cardurile puse in adaptor.

Modificat de petree
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de firmware ai? Trebuie sa fie mai mare de 3810 ca sa poti pune V13.

Foloseste card SD, nu micro SD cu adaptor .

Asta este map tools http://christian-jeanin.ro/mapstool2/

Daca nu te descurci suna-ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc muuuuult, voi incerca.

Ce am pus pe micro cd nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Ungureanu
On 22.3.2016 at 1:04 PM, Clodius said:

Tu ai partitii standard, nu trebuie sa-ti faci deloc probleme pentru spatiul de stocare al hartilor. 

Da, te intreaba daca vrei sa instalezi sau sa rulezi harta de pe DVD. Iti recomand sa-l instalezi. Nu-ti face griji ca nu gasesti WE, iti trimit eu daca-ti trebuie cu adevarat (verifica mai intai ce tari sunt acoperite de EE ca sa vezi daca WE iti sunt utile). Pt EE ai:  Austria, Bulgaria, Croatia, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Elvetia,
Italia,Letonia, Lituania, Liechtenstein, Norvegia, Polonia, ROMANIA, Moldova, Rusia, Slovacia, Slovenia, Suedia, Ungaria

Salut,

Revin cu rezultatele pentru "HW-Version: H64"/"SW-Version: 4020":

- am luat un DVD+R DL Verbatim

- am scris imaginea East Europe V13 cu ImgBurn, fara a schimba vreo setare (am verificat totusi ca la final booktype-ul sa fie default-ul DVD-ROM). Scrierea s-a facut la viteza de 4x (minim suportata de DVD).

- cand a fost gata am luat DVD-ul si l-am bagat in unitate in masina;

- dupa cateva secunde m-a intrebat daca vreau sa actualizez hartile sau se le folosesc de pe DVD.

- am ales sa le actualizez si pana sa ajung la lucru (aprox 30 min) le-a copiat pe HDD si am scos DVD-ul.

- intradevar la Version Information acum am V13 East Europe.

Multumesc tuturor pentru sfaturi! ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, acum ard imaginea! Momentan am V13 East Europe, voi fi nevoit sa le instalez din nou dupa update?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu....hartile ramin....nu este nevoie de reinstalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit cazuri cand nu au mai mers hartile, desi HDD avea deja 3 partitii.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!