Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Pacat de ce sa intampla . Imi pare rau pentru ce se intampla. Imi aminteste de vremea cand se furau casetofoanele.
O solutie foarte eleganta mi se pare adoptarea de catre VW a unui sistem similar cu ce este pe noul Corvette C7. Bifat ca optiune costa 795$ deci nu cred ca e un vis fata de pretul unui RNS OEM.

 

 

http://youtu.be/RBGX1xTQfCQ?t=1m47s

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as miza pe suruburi antifurt, exista riscul sa te trezesti cu o ranga in RNS si cu bordul faramat.

Eu as pune un carton 3D, ceva, care sa mimeze un radio cass obosit. Facuse unul pe net ceva similar (o caseta audio taiata pe jumate si lipita pe o fata de casetofon antic) si tot ansamblul asta fusese pus peste fata RNS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal 

Am cumparat un RCD 510 si nu am destul volum adica nu are putere se trage jos automat sau nush ce are pana acuma am avut rns300 si avea putere de 3 ori mai tare asta ori se trage jos sa se auda clar sau nush si la jumatate de volum are tot atata putere decat la maxim ceva nu lasa sa dau volum .... ma poate ajuta cineva ce sa fac cum sa fac sa aiba volum putere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica codarile care sunt facute. Nu cumva sa fie codat pe sistem de sunet, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara da cum sa verific codarile ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS-ul verifici... si eu am avut o problema cu unitatea RNS510 cand am montat-o pe masina. Se auzea foarte incet sunetul cu toate ca era data la maxim. Trebuia codata si dupa ce am facut aceasta codare se auzea normal si destul de tare.

La mine era codata pe Dynaudio...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intra cu VCDS-ul pe Long coding sa vedem ce ai acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu stie nimeni nici o solutie referitoare la calibrarea pentru gps? Imi afiseaza pozitia in urma cu 15 metri si inainte de a face upgrade firmware de la 1320 la 5238 functiona perfect.

 

O sa incerc sa instalez harta cu care a venit rns-ul, cred ca este 4.0, dar nu stiu cum sa fac un downgrade numai pentru harta si sa raman cu firmware acesta. Acum am 7620 versiunea la harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face figuri, ma localizeaza cine stie pe unde, fac update la harti, poate isi revine..sper

 

Deja ma dispera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

Am descris si in pagina 118, problema mea dar acum chiar ca nu stiu ce sa mai fac.

Am un RNS 510 B (HW: H11, SW: 1200) si am incercat sa pun 3810a_noru. Am incercat cu DVD-R, CD-R scrise la viteze minime cu Nero.

Cu ambele primesc eroarea "CD/DVD error...".

 

Aveti vreo idee, ma refer la cei care au mai intlnit aceasta problema.

 

Multumesc anticipat.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie: am intilnit unitati rns510 la care update-ul a mers numai cu DVD + si unitati la care a vreut cu DVD- 

Trageti pe ambele si pe una din ele sigur o ia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer am incercat si cu un DVD+R dar nu era Verbatim.

Deci nu stiu ce sa zic... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabitzu6...mai poti incerca ceva....nu fa trecerea de la 1200 la 3810 direct, ci incearca sa treci treptat cauta...mai intai o versiunea ceva mai slaba, si apoi, daca merge, incearca sa treci la ce te intereseaza pe tine...oricum nici 3810 nu e fantastic, mai degraba 4210 pt varianta B. Numai bine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat costa un tuner TV original pt RNS 510 ?

Am facut singur o interfata de intrare in RNS dar ca sa functioneze trebuie codare ( simplu ) dar si un semnal de recunoastere cred ( complicat )

Fara acel semnal ai imagine doar cand mergi cu spatele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti raspund eu cu TV tunerul , si eu am vrut sa fac acest retrofit , tv tuner de pe ebay cam 350-450 euro , cablajul te de la tuner la RNS cam 70-80 euro + antenele aferente si cablaj aprox 80-100 euro si daca luam un pret minim la toate iesim undeva 500 euro + transportul la toate acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat hartiile 8009 dar tot nu imi arata corect pozitia pe RNS...deci ma arata pe offroad la vreo 2 km de drum (de pozitia mea..)

 

Dau acolo sa vad satelitii, si imi arata 0/12 ..si am tinut mult pe Setup, si am mers la GPS si imi arata "GPS Antena Disconnected.." 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori e intrerupt cablu ori pur si simplu a picat antena.

Au mai patit colegii sa le pice antena din senin.

Gasesti alta antena, aftermarket, la 15-20 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verfica sa nu fie iesite din spate de la navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena AM - care o sa o montezi prin bord - pe sub el, de fapt - cam 40-50 lei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mufa e bagata - banuiesc ca nu ai umblat pe acolo si nu ai pus mufa - atunci nu ai decat sa schimbi antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema, o problema generata de mine si nu o mai rezolv, la rns m-a apucat schimbatul de antena am cu un shark (7N0035507B)


Toate bune si frumoase, venit antena vopsit  apoi montat, are 3 mufe( maro deschis: curry zic ei , grena sau mov si albastra), ideea este ca am legat antena de gps pe albastru si cea de radio pe mov.


Merge ca o cizma uda, pe strada arata pe langa strada sau intre strazi iar radio merge doar daca stau pe loc.


Ce este de facut?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi, a mers pana la urma cu TDK DVD+R, update-ul a fost facut cu success. SW 1200 => SW 3810.

 

Acum am o intrebare simpla, merita sa fac update mai departe la 4020?

 

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca antena respectiva sa nu suporte receptie radio.

Conectorul mov e pt. GSM, cel albastru e pt. GPS si cel maro e pt. Webasto. Antena radio e integrata in hayon.

Nu am acces la ETKA acum, poate verifica cineva codurile PR pt. 7N0 035 507 B si confirma (sau infirma) ce am scris.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!