Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

pidbv, cand mai face asa incearca sa dai un reset (apesi in acelasi timp pe <> si eject)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,ieri am montat pe un passat b6 2010 un aparat rns510,problema este ca nu afiseaza senzorii de parcare pe display si nici in setari nu gasesc volum PDC!! ce poate fi?poate trebuie bifat ceva cu vag-com!?

Modificat de peteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce poate fi?

Senzorii nu stiu sa afiseze pe display. RNS-ul aici actioneaza doar ca ecran. Trebuie sa stie prima data centrala de senzori functia asta si apoi senzorii. S-a mai discutat de cateva ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in codarea rns-ului daca e bifat ops-ul. Daca este, inseamna ca centrala senzorilor nu suporta ops.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa nu suporte daca masina este 2010 iar senzorii sunt ops montatii din fabrica! spune te rog ce trebuie bifat cu vag-com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe vechea unitate afisa - chiar daca era RCD310 - trebuie sa mearga.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rns se codeaza ci senzorii de parcare. Si mare atentie, explicatia bitului este gresita in label, nu este optical ilustration active ci INACTIVE, deci trebuie debifat acel bit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect - pe Byte 0 la RNS - parca bit 3 - trebuie sa fie debifat..... am editat postul, pt codare corecta.

 

daca masina a fost echipata cu un RCD 310 sau altceva, trebuia ca OPS-ul sa mearga din start.....

 

peteru - ce unitate ai avut inainte pe masina ? eventual te astept cu o scanare a masinii, sa vedem ce modul ai la Parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai trebuie sa specific ca masina a avut sifunctia lane assist so a fost recodata fara aceasta functie in urma inlocuirii parbrizului si ma gandesc ca poate a fost ceva debifat la centrala electrica sau in alta parte.poate cineva ma poate ajuta cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa nu suporte daca masina este 2010 iar senzorii sunt ops montatii din fabrica! spune te rog ce trebuie bifat cu vag-com?

 

 

NU la rns ci la OPS !!!

 

La RNS sa aibe nebifat monitorizarea activa a senzorilor de parcare - Byte 0, bit 3 - pentru a vedea daca au ceva probleme ori nu, de comunicatie cu unitatea.

 

In rest, trebuie cautat si vazut cine - ce a modificat pe acolo - daca masina a venit cu OPS de fabrica.... nu trebuia sa codeze nimic, pe masina.

 

am pus modul de parktronic - codat cu OPS - direct pe masina si l-a luat direct - fara alte codari.

 

deci, ori are probleme cu sistemul ori cineva s-a jucat la codari.

 

 

Daca nu te descurci, dar ai VCDS - pune-l pe masina si suna-ma - si o sa verificam/facem codarile la telefon.

 

din ce imi aduc acum aminte, coding - 100002 parca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. asta este codul.senzorii funct doar acustic.poate un coleg ma ajuta sa umblam in paralel pe doua masini si prin telefon sa bifez sau debifez ceea ce trebuie

exact. asta este codul.senzorii funct doar acustic.poate un coleg ma ajuta sa umblam in paralel pe doua masini si prin telefon sa bifez sau debifez ceea ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. ca sa functioneze ca OPS, Park Assist trebuie sa fie la Address 10 (nu la Address 76). Cei de la 76 semnalizeaza doar sonor.

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rez cu ajutorul lui Florin si Al .in can trwbuia bifat modulul10 parking aid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Pe ce principiu face RNS-ul pozitionarea gps?

Aseara, cand veneam de la serviciu, am dat pe GPS viewer unde imi arata 0/11 sateliti iar pe urmatorul rand scria No fix, totusi pozitionarea era aproape perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acelasi principiu ca orice receptor GPS, insa RNS-ul mai are o functie suplimentara si unica fata de celelalte. Atunci cand semnalul GPS nu este valid, indicatiile de navigatie le face pe baza utimei pozitii gps valide, a senzorilor ABS (asa determina miscarea masinii) si a busolei electronice integrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie de ceva vreme, cateodata tot imi face figuri, eu sunt pe DN19 de exemplu, si pe RNS ma arata departe...ori pe offroad, ori departe de unde sunt eu, de ce oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acelasi principiu ca orice receptor GPS, insa RNS-ul mai are o functie suplimentara si unica fata de celelalte. Atunci cand semnalul GPS nu este valid, indicatiile de navigatie le face pe baza utimei pozitii gps valide, a senzorilor ABS (asa determina miscarea masinii) si a busolei electronice integrate.

 

Senzori ABS? busola integrata? Nu cred.

Cred ca informatiile (viteza si steering angle) sunt cele pe baza carora se face pozitionarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si senzorii ABS la ce se folosesc, nu pentru a raporta viteza masinii? Alt senzor de viteza nu mai exista.

 

Senzorul de la coloana masoara unghiul de rotire al volanului, nu azimutul magnetic. Cum ar putea un program de navigatie sa functioneze dupa rotirea volanului? Pentru masurarea azimutului magnetic se foloseste busola, iar RNS-ul are o astfel de busola integrata

 

In engleza ii spune compass, poate de asta n-ai auzit de ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si senzorii ABS la ce se folosesc, nu pentru a raporta viteza masinii? Alt senzor de viteza nu mai exista.

 

 

Sa nu-mi ziceti ca la modelele recente acestea nu mai au senzorul de viteza (traductorul "reed") in cutie (de fapt pe planetara)... si se folosesc senzorii ABS pentru masurarea vitezei..??? woow...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA un G5 sau O2 scoate senzorukl din stanga fata si vezi daca mai indica viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Si senzorii ABS la ce se folosesc, nu pentru a raporta viteza masinii? Alt senzor de viteza nu mai exista.

 

 

Sa nu-mi ziceti ca la modelele recente acestea nu mai au senzorul de viteza (traductorul "reed") in cutie (de fapt pe planetara)... si se folosesc senzorii ABS pentru masurarea vitezei..??? woow...

 

 

 

ba chiar asa este, nu mai exista senzorul de viteza de pe cutie.... viteza este citita de senzorii ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o problema cu un rns .

Am bagat un dvd , original , care dupa ce mi-a dat eroare cd/dvd nu a mai iesit afara .

Practic este inauntru . Problema e ca nu imi mai merge navigatia si media !!!

Dupa ce scot cheia dein contact se aude un zgomot din el ca si cum se invarte dvd-ul inauntru .

Poate sa ma jute cineva cu un sfat , solutie .

 

Multumesc ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allen

A sarit o rola de la lift.


Twinsen

A aparut de mult.De la sfarsitul lui 2012

Poate te interesa V11  :D

Tele Atlas Blaupunkt EUROPA - Blaupunkt Travel Pilot EX VW RNS MFD 2013 DVD | 7.17 GB

post-74110-0-07719100-1380123671_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!