Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

N-o sa mearga in acelasi timp ambele harti indiferent de cat de mare este hdd-ul.

Antena trebuie in cealata mufa, sau pui un cablu in y, cum iti ziceam mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebi, eu am rezolvat o situatie similara prin reinstalarea de firmware.

   Poti sa faci reinstalarea de firmware daca nu merge nici un buton si dupa ce apare "Welcome to Volkswagen" se stinge complet?

Daca da, ce scule iti trebuie? Cat ar costa la reprezentanta de exemplu? Masina cu problema asta este a fratelui meu plecat in strainatate in concediu asa ca nu se pune problema sa se faca numai la reprezentanta sau de el. A plecat fara nici o harta bazandu-se pe tehnica.

   Daca se scoate borna de la baterie pentru un timp este posibil sa-si revina singur?

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie decat sa introduca un cd cu un nou firmware. Se gasesc pe my-gti.com, dar daca nu se pricepe nu recomand. Am vazut multe cazuri cand si-au stricat unitatile pt ca au instalat noul firmware cu cheia in contact.

La reprezentanta de cele mai multe ori verdictul este "trebuie schimbata" si costurile-s destul de ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-a zis nimeni ca merg amandoua, din alte discutii am dedus ca problema este doar de spatiul alocat pe HDD, intrucat partitia se face automat cand se instaleaza firmware si nu se poate modifica ulterior.

si dc iesi din tara, cum faci? pana la Arad mergi cu cea de Romania si apoi cand treci granita schimbi hartile???

e chiar naspa, in conditiile astea cred ca e supraevaluat acest RNS

Igo pe 2 Gb are toata europa si RNS are 8 Gb de harti si nu le poate folosi in acelasi timp?

Sa nu mai vorbim ca amandoua au harti Navteq

dar acum oricum e tardiv asa ca..................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius, cand zici mufa Y te  referi la asta?

 

post-7992-0-46456900-1372099280_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, vezi bati campii putin. ;)

Sunt 2 CD_uri cu harti: 1 - Europa de Vest si 2 - Europa de Est.

Europa de vest contine hartiela pana si Ungaria, Croatia, ETC.

Europa de este contine hartie pana si ITALIA, Elevetia, etc.

Deci mijocul este pe ambele cd-uri - tocmai sa nu trebuiasca sa schimi cd-urile la granita.

Si se poate foarte simplu sa copiezi un DVD pe HDD (Est de exemplu) si cand treci gardu' bagi in navigatie Vest-ul direct de pe DVD, fara sa copiezi nimic.

Nu se sterge ce harti ai pe HDD, o rulare TEMPORARA sa zicem asa !

iGO-ul este o mancare de caine, si navigatiile dedicate - sunt alta mancare de caine.

Daca vrei iGO atunci iti iei o navigatie chinezeasca si aia merge cum iti place tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista NavNGo limousine care ruleaza Igo 3D ultima versiune pe Nexus-ul care il aveam inainte, la care imi mergea si maxidot-ul si comenzile pe volan si nu era nici o chinezarie.

Dar am luat-o pe asta tocmai sa le am pe toate in una...........

si de fapt nu le am pe nici una

:grrrrrr:



iar in ceea ce priveste hartile ai dreptate, cea de est este un fel de est extinsa.



si nu inteleg de ce Igo si navigatiile dedicate sunt lucruri diferite? ca amandoua fac acelasi lucru: te duc din punctul A in punctul B.

Si sa nu imi spuneti ca da cineva peste 20 milioane sa aiba dispozitiv de stocare pentru mp3 sau sa vada filme pe ecranul navigatiei................................................

parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu ! 

iGO are cateva platforme (Windows CE, Mobile, Android, iPhone, etc) care la baza e acelasi, doar compatibilitatea difera.

Deci facem o caruta, schimbam rotile, si ete caruta cu cauciuc.

Costurile nu difera mult, dar in schimb se vinde milioane de bucati.

Pentru dedicate - simplu, fiecare alte platforma sa, comenzi mult mai mici, si atunci dispare interesul LARG pentru a dezvolta sistem pentru aceste platforme.

.....parerea mea !

 

Si ce aveai tu era o adaptare.

Asta e OEM.....bataie de cap OEM ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai perfecta dreptate :blah:

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acela este adaptorul Y

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar aveti idee unde gasesc si eu plasticul care vine peste mufe ? plasticul acela de culoare alba care iese din unitate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am nici o idee despre ce vorbesti. Pune o poza, te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca il gasesti separat de cumparat. Poate la dezmembrari.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! am si eu rugamintea la un coleg mai experimentat sa'mi transmita si mie urmatoarele informatii cu referire la un rns 510, intrucat mi'am achizitionat unul si nu am cunostintele exacte sa'l codez. Care biti unde ce si cum sa'l codez sa functioneze bine si sa'mi recunoasca masina, intrucat momentan merge usor greoi, banuiesc ca este datorat necodarii, si in plus dupa ce opresc masina are momente in care se mai invarte coolerul din interiorul sau dupa ce am oprit masina.. este normal ? si daca se mai poata sa mi se precizeze si unde as gasi sa schimb si pictograma ptr park assist.

 

tin sa precizez ca intentionez codarea cu un vcds al unui prieten si este veriunea 10. (nu mai stiu ) . este ok ? e vreo problema daca este versiune mai veche ? multumesc ! apreciez ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe lucruri nu ai de codat la el...... pe LC, in functie de dotarile tale.

 

Intai, codezi Can gateway-ul si bifezi la installation list - Navigation.

 

dupa aia, pe navigatie, la LC, incepi sa faci bifele - daca ai senzori de parcare cu OPS, cate difuzoare ai, camera mers inapoi sau comunicare cu IC-ul pe BAP.

 

,,,, cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ceva pentru a schimba pictograma, ca ar fi la park assist, la illustration acolo si ar fi o lista cu modelele de masini.  ce ar insemna (IC si BAP )  sa inteleg ca gasesc acolo ? 

 

am inteles ca ar fi 

1. can gateway bifare navigation

2. radio coding 07

low coding

dupa aia parca e bitul 4 sau 5 - clusterul si ce ar mai fi ? 

 

si app rns are microfon in interior pentru comenzi vocale ? sau este legat la microfonul de la bluetooth ?

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

nu are microfon incorporat RNS ul, se monteaza in plafoniera si e acelasi microfon pt comenzi vocale si pentru BT



daca vei cumpara un kit BT va contine si microfon , vor mai trebui niste codari si vor merge si comenzile vocale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok . multam marius.. pana la urma cu codarile.. care e deznodamantul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sa fie ? ai umblat unde ti-am scris ?

 

sa mearga mai greu de la ele..... nu prea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bosseby,

Codul pt plasticul alb este 600 035 672 A 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin: multam mult , din pacate nu se poate aduce... este vazut ca un intreg pe rns 

 

@florin: voi incerca astazi ieri au intervenit alte probleme ! multumesc sigur imi va fi de ajutor 

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune si mie va rog cineva codul pentru pictograma jetta 6 la ops park assist ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aveți idee dacă a apărut navigatia si in limba româna? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nua aparut in limba romana....inca mai asteptam....poate se va indura cineva si de noi.....Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!