Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Ce codare trebuie sa fac in VCDS sa am voice controlul rns ului pe comenzi volan? Acum cand apas butonul microfon de pe volan imi spune sa zic comanda pentru apelare telefon, eu vreau sa comand si restul de la media, radio, navigatie, nu numai telefonul(care oricum nu prea poti ca tre sa vb engleza perfect). Daca apas pe butonul RNS ului de apelare vocala(steluta din dreapta sus) merge fara probleme sa comand vocal de la radio pana la navigatie etc, dar de pe butonul volanului nu mi da voie sa comand vocal decat telefonul.

Dezactiveaza voice control (sau command) din unitatea BT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

s a rezolvat, multumesc mult, exact asta trebuia facut, dezactivat voice comand din modulul BT si mi da voie sa accesez toate comenzile RNS ului nu doar pe partea de telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agenda telefonului o poti accesa direct de pe butonul de pe volan? Sau doar din meniul CB?

 

La mine, desi codingul e corect si pe 37 si pe 77 (dupa cum am precizat anterior), tot nu functioneaza de pe butonul de pe volan, doar direct, de la butonul "star".

Mai mult, se vede ca e codat "spanish" la limba, insa nici urma de limba spaniola..

 

 

 

Address 77: Telephone Labels: 5P0-862-335.lbl
Part No SW: 5P0 862 335 B HW: 5P0 862 335 B
Component: FSE_2P5x H30 0110
Revision: 00000001 Serial number: 00000005055661
Coding: 0000405
Shop #: WSC 06402 785 00200
VCID: 32616B6CAD347EE


• 00?0xxx: Communication Type
o 0 = Display-Data-Protocol (DDP)
o 1 = Operating and Display Protocol (BAP)

 

• 00x0?xx: Installation List
o 1 = Diagnostics via CAN
o 2 = Multi-Function Steering Wheel, Diagnostics via CAN
o 3 = Head Unit (e.g. RNS-E), Diagnostics via CAN
o 4 = Multi-Function Steering Wheel, Head Unit (e.g. RNS-E), Diagnostics via CAN

 

• 00x0x?x: Language (Voice Control)
o 0 = Voice Control OFF OR via external Device (e.g. RNS-E)
o 1 = German
o 2 = English (UK)
o 3 = French
o 4 = Italian
o 5 = Spanish
o 6 = Czech
o 7 = English (US)
o 8 = French (CA)
o 9 = Speaker dependent (Voice Commands inactive, Acoustic Name Selection active)

 

• 00x0xx?: Language (Display)
o 0 = No Display
o 1 = German
o 2 = English (UK)
o 3 = French
o 4 = Italian
o 5 = Spanish
o 6 = Czech
o 7 = English (US)
o 8 = French (CA)

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

nu am BC+ cu meniu(am BC simplu), acum de pe butonul de comanda vocala volan pot comanda exact ca si de pe cel de pe RNS (star)



agenda telefonului daca o pot accesa tot vocal te referi de pe butonul volanului? Daca la asta te ai referit nu am incercat, decat legat de telefon am incercat "redial" si a luat din prima comanda



mai mult am testat cu" next radio station", next title", "map", "media", "navigation" etc, chestii din astea si se descurca binisor, preia comenzile doamna din rns:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat dar nu am găsit informații referitoare la schimbarea RNS300 cu RNS510. Mașina este Passat Comfortline model 2009, fabricată în octombrie 2008. BC-ul este roșu maxi, comenzi pe volan și are echipare BT standard. Vă rog să îmi spuneți de ce modificări /piese noi aș avea nevoie. Mulțumesc.

Modificat de seba98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar de aparatul in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de 1 luna un passat b6 2010 cu RNS 510 Dynaudio si nu reusesc sa instalez harta europei de est , imi da eroare dvd-ul si il scoate automat . Dvd-ul original il vede merge dar este europa de vest . Nu am reusit sa copiez de nicaieri hartile asa ca daca ma ajuta cineva ii sunt recunoscator . Am cumparat acel cd care da eroare deci am luat clapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce firmware are aparatul si cevarianta de harta ai inatalat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce firmware are ! Nici nu ma pricep , cert este ca pe dvd-ul original scrie veriunea 6.1 atat am vazut . Sunt paralel ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca iti trebuie un dvd scris la viteza mai mica sau in cel mai rau caz dvdDriveul uzat rau sau stricat. trebuie vazut la fata locului. daca ai drum prin buc, te ajut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Imi puteti spune care e ultima versiune de rns 510 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa salvez hartile , am citit tot ce scrie aici am cumparat dvd-uri de tot felul si primul a fost cu noroc copiat imaginea si salvata pe dvd Verbatim cu viteza 2x . Multumesc vwforum;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am intalnit o problema ciudata la o navigatie. Nu merge video. Atunci cand bag DVD-ul cu film apare doar un ecran verde. Se aude sunetul, dar fara imagine. M-am gandit ca este o problema de codecuri. La mine merge filmul fara probleme.

Am facut upgrade de firmware la 3814, am activat VIM. Nu mai stiu ce sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma chinui de ceva vreme sa instalez vers 9 de harti si nu merge... imi tot da eroare.

Sa fie nevoie de o versiune de soft mai noua? Am 26xx. Sau sa fie din cauza ca e scris dvd-ul in mac? Vim a mers...

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am unitate vers B cu FW 26xx, merg f bine ultimele vers de harti 7921 & 7920 (V9)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am intalnit o problema ciudata la o navigatie. Nu merge video.

Atunci cand bag DVD-ul cu film apare doar un ecran verde. Se aude

sunetul, dar fara imagine. M-am gandit ca este o problema de codecuri.

La mine merge filmul fara probleme.

Am facut upgrade de firmware la 3814, am activat VIM. Nu mai stiu ce sa-i fac.

Ai incercat si DVD-uri originale??

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

SUnt si eu posesorul unei skoda o2 face lift de o saptamana si am inceput sa citesc pe aici ce stie sa faca.

 

Am dat update la firmware.

 

Eu aveam 3T0035680A , H11, 2764 iar acum dupa update am 3T0035680B, 4024 .

 

Acum am o intrebare:  este normal sa se modifice din A in B. deocamdata nu am probleme. La inceput nu apareau in maxi dot unele functii dar aseara si-a revenit.

 

 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e normal sa treci de la o versiune la alta cu unele firmware-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se poate urmari care e ultima versiune de harti? Merg pe 7921, care clar are nevoie de un update, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan aceasta este ultima versiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare

am urmatoarea versiune de RNS 510

Part No SW: 1T0 035 680 B    HW: 1T0 035 680 B
   Component: RNS-MID       H03 0900  
 
Din ce am citit pe aici, am reusit sa fac un dvd cu hartile (7919), l-a citit, am dat save cand m-a intrebat (am facut un drum de vreo ora si ceva) si s-a blocat copiatul la aproape 90%, dar fara sa-mi dea eroare sau ceva. Progresul il vedeam cand dadeam eject la dvd si imi spunea ca inca copie. In rest navigatia a rulat de pe dvd in timpul drumului foarte bine, fara nicio problema.
 
Cum fac sa salvez hartile? Sa mai incerc o data? Sa mai fac un dvd?
Mi-e frica sa fac update de la 0900 la alta versiune, sa nu stric ceva.:)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incearca o data cu dvdul pe care il ai, daca nu incearca cu un dvd verbatim sau sony, inscriptionat la viteza minima, cu verificare.

Eu cu cele doua marci de dvd nu am avut probleme de citire.

7920/7921 sunt versiunile este/vest cu radare fixe insluse.

Si eu am unitate vers B dar cu soft 2660 parca, si merg citite incl. radarele.

Bafta!

Modificat de Nutu2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Multumesc, incerc cu un dvd nou si pun si verificarea cum ai zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0900 este un firmware foarte vechi. Este timpul sa faci un update. Nu este atat de greu si iti va merge mai bine.

DVD-ul, reamintesc, scrieti-l cu cea mai mica viteza, chiar daca dureaza 20-25 minute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!