Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Meniul secret trebuie activat cu VCDS, tu nu-l ai activat din ce scrii mai sus, deci nu poti vedea ce versiune de fw ai

Nu exista firmware pt limba romana

 

Ce alte intrebari mai ai, pt ca n-am vazut semnul intrebarii in nicio fraza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa instalez RNS-ul pe Golf 5 si sa fac si navigatia sa functioneze, doar ca am observat ca imi merge volumul de pe comenzile de pe volan, imi merge si mute...dar nu imi mai apare in MFD nici navigatia, nici posturile radio, mai exact...nu imi apare nimic din RNS pe display-ul central....mai trebuie codat cumva ceva pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. ai codat cangateway cu navigatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap....pinul 37 parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai resetat navigatia dupa codarea CG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Are cineva idee cand va fi lansata o noua versiune de soft pentru rns 510? Sau, a reusit cineva sa conecteze iphone 4s/5 prin bluetooth la o versiune existenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianMarin

Telefoanele nu se conecteaza cu RNS-ul ci cu modulul BT de pe masina. Si da, merge si cu iphone.

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk HD

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am uitat sa fac...trebuie un soft reset sau un hard reset?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianMarin

Soft reset.

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa instalez RNS-ul pe Golf 5 si sa fac si navigatia sa functioneze, doar ca am observat ca imi merge volumul de pe comenzile de pe volan, imi merge si mute...dar nu imi mai apare in MFD nici navigatia, nici posturile radio, mai exact...nu imi apare nimic din RNS pe display-ul central....mai trebuie codat cumva ceva pe acolo?

 

Daca ai display rosu si/sau volan cu comenzi de tip vechi, debifeaza in navigatie "comunicarea prin protocol BAP".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha....si asta se face tot din VSCD? Pe unde gasesc optiunea asta sa o deselectez? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

O gasesti pe  Long Coding la navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara am achizitionat de curand un Passat CC 2010 cu navigatie rns510 . Ma chinui de 3 zle sa fac dvd pt navigatie si eu si nu reusesc am tot citit pe forumuri ca trebuie cu double layer -r am incercat cu de toate .... Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cum sa reusesc sa le fac .....Si daca mai ma puteti ajutai prin a-mi spune ce trebuie sa fac ca sa pot vedea videoclipuri si eu pe navigatie .. mai ales in mers nu pentru mine ci pentru persoana din dreapta ( fata  :p  )  . Va multumesc frumos o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a putea vedea filme/videoclipuri in mers trebuie activata funtia VIM (video in motion). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pancone, spune-ne mai exact ce vrei sa faci: dvd cu hartile Romaniei sau sa-ti inscriptionezi tu dvd-uri cu muzica, filme, etc si apoi sa le poti vedea in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Ce codare trebuie sa fac in VCDS sa am voice controlul rns ului pe comenzi volan? Acum cand apas butonul microfon de pe volan imi spune sa zic comanda pentru apelare telefon, eu vreau sa comand si restul de la media, radio, navigatie, nu numai telefonul(care oricum nu prea poti ca tre sa vb engleza perfect). Daca apas pe butonul RNS ului de apelare vocala(steluta din dreapta sus) merge fara probleme sa comand vocal de la radio pana la navigatie etc, dar de pe butonul volanului nu mi da voie sa comand vocal decat telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRebuie sa codezi si navi cu comenzi vocale si sa tragi microfonul intai in navigatie si de aici la modulul de bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca colegul are deja microfonul legat la navi, din moment ce spune ca apasand butonul "star" de pe navigatie merg comenzile vocale pt. unitate.

Si daca tot s-a deschis subiectul, aceeasi problema o am si eu.. Retrofit la generatie noua de volan (similar Golf 6), pot controla vocal dupa o apasare pe butonul de pe volan doar telefonul, nu si navigatia. Evident, microfonul e conectat la RNS, apoi la BT. Adresele 37 si 77 sunt codate corespunzator.

Unitatea BT e codata "Voice Control OFF OR via external Device". In plus, ca sa fie chestia si mai bizara, am codat unitatea BT sa reactioneze la comenzi vocale in spaniola, insa daca vorbesc engleza functioneaza perfect.

Eu banuiesc ca e o codare a slave-ului de pe adresa 16 (butoanele de pe volan). Asta pt. ca eu nu pot nici sa vizualizez agenda direct de pe butonul dedicat de pe volan, doar accesand meniul Telephone din CB.

Eu am la slave pe 16 urmatoarele valori

Subsystem 1 - Part No: 1P0 959 538 D
Component: E221__MFL-TAP H02 0101
Coding: 00000226
Shop #: WSC 00000

Daca puteti sa verificati si voi, eventual sa postati aici valorile.

(Am obervat ca la masinile cu electronica de coloana de directie de forma 5K0 XXX XXX xx, versiunea SW e mai noua iar codingul e in format hexadecimal, nu decimal cum e in exemplul de mai sus, cu electronica de volan de forma 1K0 XXX XXX xx)
Si cateva exemple

Subsystem 1 - Part No SW: 1P0 959 538 D
Component: E221__MFL-TAP H02 0102
Coding: E20000


Subsystem 1 - Part No SW: 1P0 959 538 B
Component: E221__MFL-TAP H02 0102
Coding: E30000

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La modelele mai noi de calculator coloana volan, ai Long Coding - si codarea pe hexa.

 

la modelele vechi, nu ai LC - codarea fiind cea simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, insa problema e alta..

Stie cineva explicatia codingului in varianta decimala?  Insa nu la calculatorul de coloana de directie.. La slave (butoanele de pe volan)..

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

cablul e suntat sa am voice control asupra rns ulului si merge foarte ok dar din butonul de pe navigatie nu si de pe volan(cu care pot comanda doar telefonul nu si restul nevigatiei), acusi intru si eu in slave module(butoanele de pe volan) de pe steering wheel sa vad ce setari sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Corect, insa problema e alta..

Stie cineva explicatia codingului in varianta decimala?  Insa nu la calculatorul de coloana de directie.. La slave (butoanele de pe volan)..

da , nu poti schimba nimic fara sa stii codarea(explicatia codului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti doar sa incerci alte variante de coding pt. butoane.. Uite cateva mai jos, eu nu am incercat din lipsa de timp
 


Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
Part No SW: 1K0 953 549 CF HW: 1K0 953 549 CF
Component: J0527 056 0111
Coding: 0000532
Shop #: WSC 00020 790 00000
VCID: 78F599447013

Subsystem 1 - Part No: 5K0 959 542
Component: E221__MFL-TAS H05 0010
Coding: 00000130
Shop #: WSC 00000


Sau


Address 16: Steering wheel
Part No SW: 1K0 953 549 CF HW: 1K0 953 549 CF
Component: J0527 856 0111
Coding: 0000532
Shop #: WSC 06402

Part No: 1P0 959 538 A
Component: E221__MFL-TAP H01 0100
Coding: 00000226
Shop #: WSC 00000

Sau

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
Part No SW: 1K0 953 549 CH HW: 1K0 953 549 CH
Component: J0527 055 0111
Coding: 0001832
Shop #: WSC 01973 973 01973
VCID: 7AF0196035630ACEC11

Subsystem 1 - Part No: 3T0 959 537 A Labels: 3C8-959-537.CLB
Component: E221__MFL-URO H07 0011
Coding: 00000131
Shop #: WSC 00000
 

 

Dupa cum observi, sunt versiuni HW / SW diferite. Daca ai timp, incearca si scrie aici rezultatele. Eventual mai cauta pe net autoscan-uri, sunt convins ca exista si alte versiuni de coding.

 

Mai mult,  cei care cititi textul asta si aveti coding decimal pe slave-ul de la adresa 16 si BT / RNS 510, poate postati aici informatiile.

 

 

Singura concluzie clara e ca respectiva problema (functionarea butonului de pe volan doar pt. BT, nu si pt. RNS) apare doar la retrofit de volan cu comenzi / BT / RNS. La masinile care vin din fabrica cu echipamentele respective totul merge brici

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

mai pe seara incerc si cu codurile care le ai postat



codarea asta o am eu in momentul de fata:  Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 521 BN    HW: 5K0 953 569 E
   Component: LENKS.MODUL   014 0140  
   Revision: FF010040    Serial number: 20110713201143
   Coding: 408A100000
   Shop #: WSC 00020 999 12345
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWSXS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWSXS_VW36.rod
   VCID: 79F25A8EF8C273B

   Multifunction steering wheel control module:
   Subsystem 1 - Part No SW: 5K0 959 542 A    HW: 5K0 959 542 A  Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-TAS  H07 0013
   Coding: 820000

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu acolo nu nu ai coding decimal, ai hex. Se vede ca difera si dupa numarul de biti. Asa ca mai mult ca sigur codarile puse de mine nu o sa functioneze la tine.

 

Verifica daca VCDS da vreo explicatie cand incerci sa recodezi subsistemul de la adresa 16, eventual fa si un print screen si pune-l aici, poate mai e cineva interesat de discutie.

 

Incearca E20000 sau E30000  si vezi daca functioneaza.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!