Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Hai sa-ti spun ceva tare: Pe aceasta pagina, in coltul din dreapta sus gasesti un camp in care scrie search. Scrie acolo reset si apasa enter. Nu-i asa ca-i tare? Berea o dai cand ne intalnim... 

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma ai instalat noul firmware? Nu mai trebuie niciun reset, trebuie doar instalate noile harti, cauta pe isohunt

Valentin, hai sa-ti zic ceva productiv, ii raspunzi omului la intrebare daca stii si apoi ii faci morala.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar trebui sa te limitezi la a raspunde ontopic. Morala las-o pe seama altora.

 

Eu am incercat sa-i arat ce trebuie facut atunci cand are o intrebare. Asa poate afla, spre exemplu, ca este indicat un reset (uneori chiar o recodare) dupa instalarea unui firmware nou si nu trebuie sa ia de bun chiar primul raspuns pe care-l citeste. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...am inteles Valentin...ai dreptate....dar sa stii ca, Clodius vorbea in perfecta cunostinta de cauza in ceea ce ma priveste......deoarece cunostea exact problema pe care o intampin....cat despre bere...oricand...acelasi lucru e valabil si pt Clodius....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a zis ca-ti trebuie DVD DL? Foloseste un Verbatin- RW  si e foarte bun.

Pune firmware 4020 si e ok.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verbatim am folosit si eu ptr vim_berto. Tot de astea folosesc si la toate videoclipurile pe care mi le trag ptr masina. Le citeste fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asa cum a recomandat Valentin, Verbatim - merge fara nicio problema - DVD... tras la viteza cea mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalata versiunea soft 3810 pe un RNS 510 Columbus versiunea A (2008) si nu merge vocea la navigatie. Am incercat si cu hartile 7921 si cu 7894 si la fel. Din VCDS nu cred ca este am codat navigatia si este afisata in Maxidot. Sunetul la radio, DVD sau HDD este OK.Nu ma lasa sa schimb limba din setari  apare  " language could not be loaded". Ramane implicit pe engleza. Ce versiune de soft ar merge ca sa recapat vocea de la navigatie?  Este OK 3810noru sau trebuie o versiune 27XX?

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, voi de unde luati ultimele harti si ultimul firmware pentru nav Columbus (de pe Superb 2012) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare apare un urmas pentru RNS510 ?

 

A aparut un urmas pentru RNS. Este navigatia de 8" de pe Golful VII si Octavia 3.

 

Urmasul ala e incompatibil cu B6 si B7. RNS 510 e la capat de drum, doar B7-le si Jetta il mai tin in mentenanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaaa, urmas adica ceva ce putem folosi si noi? Am inteles acum...

Nu o sa mai apara nimic altceva pentru noi. Toate modelele noi vor aparea pentru noua platforma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: daca masina este din 2008....ce mai trebuie montat ca sa imi apara pe RNS 510 senzorii de parcare care sunt instalati din fabrica? Cu climatronicul am vreo sansa la acelasi lucru...in sensul sa mai schimb/adaug vreo piesa etc? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatronicul nu il vede decat daca e tip nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar senzorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS-ul stie sa arate ambele lucruri daca ele exista fizic pe masina.

 

Ca sa arate indicatiile sistemului de climatizare ai nevoie de Climatronic modelul nou - altfel nu va merge.

Ca sa arate indicatiile sistemului de asistenta la parcare ai nevoie de senzori si centrala de senzori care sa stie OPS - 99% daca acum nu-ti arata nimic masina, nici nu o sa arate.

 

Ca sa faci sa mearga clima trebuie sa iei un modul Climatronic model nou - exista thread unde se discuta schimbul acesta.

Pentru senzori trebuie sa schimbi in primul rand centrala cu una care sa stie OPS si apoi sa verifici ce senzori ai tu pe masina. Unii sunt compatibili cu OPS si poti sa-i pastrezi, altii nu si trebuie schimbati. La fel, exista thread care discuta si lucrul asta!

 

Spor la modificari!

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il plus, probabil trebuie schimbat si can-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 si Jetta 5 au senzori Bosch, care nu sunt compatibili cu OPS, trebuie sa schimbi tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de curand mi-am montat si eu un RNS 510, am avut inainte un RCD 510, la noua unitate i-am facut update FW 3810 si hartile pentru Europa de est 7921 cea cu speed cam. totul functioneaza ok mai putin microfonul pentru comenzile vocale.

La scanarea cu VCDS am urmatoarea eroare:

 

01523 - Microphone for Telephone (R38)
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 5
                    Fault Frequency: 31
                    Reset counter: 77
                    Mileage: 0 km
                    Time Indication: 0

 

Mentionez faptul ca inainte de a face schimbarea functiona ok si nu aveam erori. Telefonul functioneaza ok nu sunt probleme - model ""VW PREMIUM".

 

PS pentru cei interesati de FW si harti mai multe detalii:

Link editat/sters ... 

 


 

La scanare, navigatia arata astfel:

 

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 D    HW: 1T0 035 680 C
   Component: RNS-MID       H50 3810  
   Revision: AB001001    Serial number:
   Coding: 04000400040000A00000
   Shop #: WSC 00254 264 18760
   ASAM Dataset: ------------------------- ------
   VCID: 2F670D657E.........

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca sa ai comanda vocala trebuie sa legi microfonul la RNS, dupa care trebuie codat cu VCDS-ul si resetat RNS-ul. Ai facut asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce am facut a fost sa scot unitatea veche, sa scot mufele si sa le conectez la unitatea noua. in plus a aparut antena gps, mufa albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza navigatia fara comenzi vocale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu urmatoarea eroare: Antena 2 pe Radio si Navigatie?

Din cate stiu am o singura antena la rns si cele 2 uzuale.

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din cele doua mufe de la antena radio nu e introdusa bine sau sunt puse invers,asta  daca nu mai ai plasticele care nu te lasa sa le pui invers.

Am avut si eu aceeasi eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut, mufele sunt bine bagate, le-am pus si invers si degeaba. Oricum, asta nu explica existenta unei a doua antene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat, dupa cum a-ti spus, un dvd-R, pe care am scris CD_7921.iso (EE cu speedcam). toate bune...ma intrebat daca vreau sa ruleze de pe dvd sau sa fie copiate hartile in sitem(hdd)...i-am dat sa le copieze in sistem, lucru care inca dureaza...apropo c-am cat trebuie sa dureze, la  mine a depasit cat de bine 40min. in ceea ce priveste gradul de acoperire...parerea mea e ca e una buna, cunosc acoperirea oferita de TopMap, Teleatlas pe zona mea.

sunt vazute si poi-urile si speedcam-urile. nu am reusit insa sa vad ce versiune de firmware e instalata pe unitate desi am tinut apasat butonul "Setup" pana a aparut acel meniu de "Radio service mode" unde aveam optiuni de fm, am, dab. stiti ceva despre existenta unui firmware care are si limba romana, cineva se lauda ca are asa ceva, desi din cate am citit aseara (am uitat de finala  :tuktuk:   ) nu am auzit despre asa ceva. 

Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!