Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Mai oameni buni mai scriu inc-o data, poate retine cineva, scrie si pe toate forumurile din afara: FIRMWARE-UL SE INSTALEAZA CU CHEIA SCOASA DIN CONTACT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...astazi mi-am instalat un RNS 510 pe un golf 5 din 2008 si am urmatoarele probleme:

1. nu imi merge navigatia, ma gaseste undeva prin Italia...nu gaseste sateliti, iar cand intru in meniul secret imi spune ca gps antenna disconected

2. imi apare pe ecranul din bord directia pe care sa o urmez, da nu imi citeste climatronicul, sau senzorii de parcare

Mantionez ca este modelul B din cate am observat.....Atept un Raspuns de la cineva care s-a confruntat cu asa ceva. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 unde ai pozitionat antena gps? Ai activat navigatia cu VCDS?

2. Nu-ti vede climatronicul decat daca ai modelul cel nou, dupa 2010 daca nu ma insel. Senzori de parcare iti arata doar daca ai OPS (Optical Parking Sensors).

Ti-ar prinde bine sa mai rasfoiesti topicul si vei gasi o multime de informatii utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios vorbind.....am citit de doua ori fiecare dintre cele 100 de pagini si acum sunt cu laptopul in masina...asa am aflat , de exemplu, de meniul secret si cum se intra in el......antena gps este lipita de parbrizul fata....cum pot sa activez navigatia...am gasit partea cu VCDS in forum, dar nu am prins exact cum merge.....



vad ca esti din ROMAN....te pricepi la RNS 510? chiar as avea nevoie de ajutorul cuiva mai priceput decat mine....Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti cu VCDS-ul in fata, ia posteaza matale o scanare completa aici. Pun pariu ca n-ai avut niciodata OPS sau climatronic tip nou. Asadar n-o sa ai nici acum...

Cat despre antena GPS, astea AM nu sunt vazute ca fiind conectate de catre RNS. erifica sa fie legaturile cum trebuie la antena. Cati sateliti vede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa pot face asta, dar ma cam uit ca pisica in calendar....imi dau seama ca sunt total depasit de situatie.......nu vede nici u satelit....apare ceva de genul 0/11.......antena, din cate am vazut, este model fakra.....asta cu OPS sau climatronic....pana la urma...nu e mare lucru, desi imi spusese un tip din pitesti ca trebuie sa mearga, functia GPS tin sa o am...ca de asta am trecut de la rcd 210 la RNS 510...multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca ai bifat in CAN gateway list  la 37-navigation.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fac asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe modulul19 Can Gateway - instalation list - si bifezi bit-ul 37 Navigation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam depasit de situatie.....si imi este cam frica sa fac modificari prin sistem....VCDS....VAGCOM...sunt lucruri care ma cam depasesc deocamdata......nu prea stiu ceu ce se manaca...daca este un topic care sa explice exact ce face fiecare, de ce este nevoie si cum se lucreaza....sunt gata sa imi suflec manecile si sa ma pun pe invatat, dar deocamdata nu reusesc sa imi dau seama cum se face....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un service sau o persoana care sa ma ajute sa scap de zgarietura de pe display imi puteti recomanda? Nu stiu daca trebuie schimbat tot display-ul sau e din doua bucati si merge doar geamul.

Daca e cineva care ma poate ajuta, please pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display-ul e din doua parti: afisajul propriu-zis si touchscreen-ul. Cel mai probabil exista si un strat de protectie peste touchscreen, si ala e posibil sa fie zgariat. Eu nu m-as baga sa "operez" afisajul.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu poate fi schimbat decat cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, unde si cat? daca ma puteti ajuta...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog pe cineva sa-mi spuna ce fel de dvd am nevoie, dvd dl +R sau -R, pentru a putea scrie corect Est Europe V9, sunt c-am scumpute si nu as face incercari. actualmente pe rns 510 ruleaza V3 ... oare s-ar impune si un update de firmware pentru a avea toate optiunile oferite de V9???Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dvd-urile costă cam 1 leu/buc., pentru că nu ai nevoie de DL pentru hărțile din est. Merg oricare.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea cred ca se poate schimba doar o piesa a touch screen-ului din simplul motiv ca nu se gaseste.

Pt hartile Europa de Est trebuie DVD single layer, iar pt Europa de Vest trebuie Dual layer

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am instalat un nou firmware....inainte de a instala noile harti...mai trebuie sa fac ceva? Cum trebuie scrise noile harti pe dvd ca am vazut ca nu vres de nici o culoare sa ia dvd-ul? Imi tot zice cd/dvd error!! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare apare un urmas pentru RNS510 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar avea vreun sens să scoată. Dacă ai ultima versiune de HW, aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Morfix, ai selectat "copy image to disk"? Ai observat ca este o imagine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare apare un urmas pentru RNS510 ?

 

A aparut un urmas pentru RNS. Este navigatia de 8" de pe Golful VII si Octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap...am selectat copy image...doar ca am incercat deja cu doua dvd-uri si tot mi le respinge....acum am tras un alt program de ars dvd-uri...poate...poate o sa mearga.....Interesant este ca am trecut de la firmware-ul acela antic 0900.....la 3XXX, mi-a sters tot, dar posturile radio au ramas salvate pe tastele selectate, iar VIM a ramas activat.....

Momentan ma chinui cu hartile....ma interesa daca trebuie dat vreun reset ceva dupa ce instalez firmware-ul sau altceva de genul.....Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!