Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Humerg..

Multumesc mult pentru raspunsuri...O sa incerc ambele variante pentru reset :) Eu stiam de prima , de a doua nu eram sigur. Am incercat prima varianta (rosu) si nu s-a intamplat nimic  cand am programat microfonul...Optiunea "downgrade" nu am gasit-o in setup. si nici nu sunt sigur cum se deschide meniul secret  asa ca raman inca in ceata ! Ideea cu hartile West puse in Dvd e excelenta si probabil o voi folosi :) Harta Est pe care o ai are si anunt radar si depasirea vitezei ? Daca esti de acord am putea discuta fara sa mai aglomeram aici spatiul (acelasi ID  mess yahoo )

Ps. e drept ca citind atatea postari si aici si pe "retrofit player..etc ) sunt cam ametit de atatea informatii si uneori le incurc sau le uit... De aici si intrebari la care in mod sigur s-a mai raspuns. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru VIM este o imagine de dvd, care iti activeaza meniul secret, sau daca pui 4210 are automat activat.

Optiunea rosie tre sa ai mai multa rabdare, si daca nu merge din prima mai apasa odata, si la mine mai greu se restarteaza cu aia rosie.

Hartiele de WEST nu le-am instalat, doar le-am dat jos de pe net. Est-ul are si radare si limite de viteze, si din cate stiu e la fel si west-ul, doar ca nu am incercat.

Redemman, da un reset cu optiunea ROSIE, si vezi daca nu le citeste dupa aia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu citeste DVD-ul nici dupa reset.Ciudat pentru ca este exct acelasi pe care il aveam inainte de upgrade si pe cel de Europa Est la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu mai citeste DL. Incearca un dvd de West mai vechi SL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cel origina V4 il citeste.SI imi citeste si est v9 si am mai observat ca nu mai le copiaza pe amandoua pe hard.Ce sa fac sa pot citi si V9 vest?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa rescrii DVD-ul la o viteza mica, maxim 4x. Si nu mai insista atat cu ambele harti copiate pe hard. RNS 510 NU POATE AVEA SI EUROPA DE EST SI CEA DE VEST IN ACELASI TIMP PE HDD.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la dvd 100 %. Unitatea nu mai citeste DL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde esti atat de sigur? Trebuie eliminate din ecuatie lucrurile evidente.

Ce inseamna DL.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Double layer. Tocmai de aceea trebuie schimbat fw-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce sa il mai schimb ca eu am unitate cu B si am pus 4020?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa recapitulam. Ai instalat fw 4020 si ai instalat harta V9 EE. Pt V9 WE ai scris harta pe un DVD dual layer? Nu ti-l citeste deloc, sau tu vrei in continuare sa ai ambele harti, EE si WE, pe hard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.Si daca nu reusesc sa le am pe hard pe amandoua dar macar sa mearga citite amandoua, imi spune ceva in genu "DVD error".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, incearca sa rescrii harta WE pe un DVD DL la cea mai mica viteza posibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc dar ar fi ciudat asta sa fie problema din moment ce inainte de update am folosit exact acelasi DVD pentru harti si a mers.Prin SD nu pot pune harti?

Nu ma lasa nici sa salvez pe hard doua DVD-uri si inainte ma lasa(ma refer EST, VEST).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

pune soft 4020 pt A/B/C si va merge fara pb.., hartile sunt prea noi pt navi a ta si pt vers de firmware..

am pus eu acum aprox 2 sapt la cineva cu B, soft 4020, dar nu cel oficial, unul modificat pt A/B/C

bafta!

Azi am facut proba la un drum mai lung la navigatie dupa upgradeul de fw la 4020. Nu merge de nici o culoare.

Dupa upgrade imi arata ca as fi undeva pe langa Praga si la sateliti apare 0/0

 

Chiar nu stie nimeni care ar putea fi buba? De cand am facut upgrade de fw la 4020 cum a sugerat colegul mai sus nu se mai conecteaza si nici nu mai vede nici un satelit. La scanare nu apare nici o eroare

Atasat info ce imi apare la navi dupa upgrade de fw

attachicon.gif20130114_172921_samll3.jpgattachicon.gif20130114_172137_samll1.jpgattachicon.gif20130114_172857_samll2.jpg

 

 

moronel, daca nu-ti da eroare pe vag- nu e de la antena gps.

Eu am o mufa scoasa-din cele doua -de la radio, si am eroare si pe modulul Navigatie si pe Radio

Aseara in drum spre casa stupoare....se conectase la sateliti. 8-9 sateliti din 11. Ciudat rau :unsure: . Dimineata iar mergea. Mai las cateva zile asa sa vad daca mai face figuri.

Din pacate problema a revenit. Din 15ian cand am postat a mers perfect pana acum aprox 2 saptamani. De 2 saptamani nu se mai conecteaza la nici un satelit. 

Deci, am facut upgrade de harti si de fw. nu am nici o eroare cu diagnoza.  Unii colegi au sugerat antena sau cablu. Alti colegi au zis ca ar da eroare daca ar fi de acolo.

 

P.S. Dupa postarile din ianuarie ma sunase un coleg de pe forum cu exact aceasi problema sa vad cum i-am dat eu de cap. Acum intreb eu iar: a dat careva de cap la buba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redemmen, s-ar putea sa nu stie Firmware-ul asta DL.

Pune 4120, si vezi atunci daca citeste.

Pe B merge 4120, este modificat special sa mearga si pe B.

Si vorba colegului, nu merg ambele versiuni EST si VEST pe hard. 

Se copiaza unul, apoi cand copiezi celalant, se sterge primul.

Si nu inteleg de tre sa scrii pe DL, hartile incap pe dvd normal.

Moronel da-i un restart cu Stanga+Dreapta (butoanele de sus stanga) + info/stea (butonul din dreapta sus), si daca nu se conecteaza nici asa, fa-i un update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta din link-ul pus de tine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca mufele astea doua de la antena au culori diferite si ma intrebam ca pot fi montate oricum in RCD/RNS sau au o regula?

post-21103-0-97731100-1364796362_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pot monta indiferent, doar prin corespondenta de culoare.........au "cheie" de ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

La unitatile versiune B Treaba cu citit-ul DVD-DL este de pa unitatea OPTICA si nu de la SOFT.

Eu la vechiul RNS ver. B cu soft 4020 nu pute-am sa instalez harta cu EUROPA DE VEST iar la un amic ce avea RNS ver. H a mers din prima si avea si soft 3980 .

La mine cand sa treca sa citesaca cealalta jumatate ad DVD-DL dadea eroare iar la el a mers din prima .

Acelesi DVD era na sa zici ca a fost alt disc sau mai stiu eu ce .

Deci concluzia mea trasa din experimentul facut este ca unitatile optice de pe versiunile mai vechi A/B nu stiu sa citeasca DVD-DL .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba stiu, la mine sa rezolvat problema prin rescrierea DVD-ului.Cred ca avea ceva zgarieturi ce nu ii placea asa ca am scris pe alt DVD si il citeste acum fara problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mircea120!

Mi-am luat folie de care mi-ai zis tu. Mi s-a parut foarte buna. Nu mi-a iesit perfect, dar nu din vina foliei. Problema a fost la cuter. Marginile pe care le-am taiat au ramas cca 0,5 mm nelipite. Probabil lama cuterului nu a fost buna si a 'ruput' oarecum pe unde a trecut. Dar o las asa acum sa vad cat ma tine. Mi-am mai luat inca una de rezerva, o sa o pun si pe aia cand o trebui, iar pe urma o sa caut una taiata exact pe dimensiunile rns-ului. Oricum, m-am mai linistit acum :) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!