Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca ii locul potrivit sa intreb asta, daca nu atunci imi cer scuze anticipat.

 

Aveti careva un rns 510 defect, eu as avea nevoie de unitatea de DVD ca la mine ii obosit capul laserului si imi da eroare la mai multe dvd-uri si mi le scoate afara fara sa le ruleze sau le ruleaza si se blocheaza din cand in cand. Nu is mai curios de dvd-urile cu filme dar peste cateva saptamani o sa fac un drum pana in spania si o sa am nevoie sa bag dvd-ul cu europa de vest si ma tem ca nu o sa il citeasca sau nu o sa il citeasca complet.

 

Daca are cineva unitatea de dvd poate ne inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns, am gasit si eu site-ul ala dar ma gandeam ca are cineva un rns irecuperabil si ar vinde unitate de dvd din el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci sa instalezi Europa de vest pe hdd ?Ramai doar fara Ungaria , restul sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot in situatia aia is si daca vreau sa rulez harta de pe dvd si daca vreau sa o copiez pe hdd daca laserul mi obosit, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat totusi sa-l duci la reparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stiu eu pe cineva care a durat o zi jumate sa copieze hartile de pe DVD pe HDD.

L-am trimis sa-si cumpere un cd de curatat lentila la dvd - 18lei.

Dupa aia copiat acelasi DVD in 5-10min.

Asa ca eu zic ca merita sa incerci, pierzi 18lei, dar macar stii sigur ca nu e de la aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cd-urile de curatat lentila sunt o mare prostie.

 

Am intalnit si eu unitati cu probleme de citire cd / dvd. Cea mai buna metoda de curatare e cu alcol izopropilic. NU spun ca asta va rezolva problema ta, dar asta e cea mai sigura metoda de curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde și ce e pe grupul optic. Poate acel CD a înlăturat un fir de ceva. Și la mine parcă are tendința să sară. Sincer mi se pare absolut anormal. Voi testa și cu DVD-uri de matriță. Unitate optică obosită după atât de puțin timp este un semn de ieftineală maximă. Știu și am unități care merg de ani de zile și au văzut mai multe ore de funcționare decât orice DVD de mașină. Praf e și aici o grămadă. Temperaturile să fie poate ceva mai reduse. Dar cel din BMW are 6 ani și merge permanent fără nici un stres lângă amplificator, în spațiu închis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri, cd de curatare nu o sa bag in el pt ca mi s-a spus de mai multe persoane ca s-ar putea sa fac mai mult rau decat bine, pana la urma cred ca o sa duc unitatea sa o desfaca si sa curete manual lentila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte simplu de desfacut unitatea, trebuie doar un torx de 8 si unul de 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un link puțin mai sus cu unitate optică și mecanică cred, la 125 euro parcă. Pare că se schimbă ușor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o reparatie costa 50-100 lei, poate nu vrea sa plateasca atat pe o unitate dvd noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladutz86ii

Sal.,

Uite aici cum sa faci bucati o unitate RNS 510:

http://vwforum.ro/topic/99964-golf-6-diy-rns510-hdd-swap-ssd/

Daca esti un tip cat de cat priceput si cu putin calm nu cred ca ar fi mare socoteala sa scoti singurel unitatea optica si sa o cureti singur .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cel din BMW are 6 ani și merge permanent fără nici un stres lângă amplificator, în spațiu închis.

Stii ce e ciudat? Unitatile optice pt. RNS de generatie mai veche (pt. index A, B si partial C) sunt DVD-M3 (ulterior upgradate la DVD M5), identice cu cele de la sistemele audio BMW.

Pe BMW nu crapa, pe VW, cam da :) Bad karma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am descarcat mai multe programe. am scos video de pe youtube. problema era ca trebuia sa le fac conversiune, intrucat pe youtube sunt tot felul de format-uri, mai putin cel care este citit de RNS 510. pana la urma am scris un dvd-video, care este citit dar dupa cateva minute incepe sa mearga sacadat. ce nu e bine? P.S. sa ma iertati daca gresesc cu ceva- e prima postare pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit cu dvd flick. Problema e ca dureaza prea mult, si nu am reusit sa fac capitolele bine (la derulare se mai inteapa, nu-mi apare in meniu lista cu videoclipuri, etc). Daca las dvd-ul sa ruleze singur cap coada merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles cristi_van. dupa ce am postat, am vizionat si eu tutorial-ul cu DVD Flick. intr-adevar foarte interesant. am sa incerc si eu, sa vad daca merge. sper sa reusesc! pana acum am disperat cautand DVD uri prin magazine, librarii, mall-uri si altele. gasesti numai cu cate un artist si preturile pleaca de la 40 ron. am dat 50 ron pe unul cu Eros Ramazotti si merge din cand in cand. ;(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva radea de mine ca am Passat si nu am bani sa-mi iau dvd-uri originale. Nu e chiar asa. Daca ai Passat nu inseamna sa arunci banii pe chestii pe care le poti procura mai ieftin. Eu asa gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce să cumperi la modul cum le facem noi, compilație. Cine vorbește, o face să se afle în treabă.

Nu a încercat nimeni programul folosit de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă face capitole și poți alege melodia, e OK. Dacă nu, eu am vrut să am capitole. Cum nu folosesc NERO, am zis să nu-l instalez pentru asta.

Nu am acces la pc, așa că sunt limitat la asta acum.

Softul e http://mobile.avs4you.com/AVS-Video-Converter.aspx

post-4552-13620848029178_thumb.jpg

Trebuie ales To DVD și apoi sunt opțiuni pentru calitate și tip. Eu am ales maxim EQ PAL dacă-mi aduc bine aminte. Oricum te și întreabă dacă vrei să încapă conversia pe 4.7 Gb sau nu și se ajustează singur.

Dar până la conversie, după ce alegeți clipurile (cam 20 intră pe setarea asta) și calea unde se va salva DVD-ul, există un buton Edit (se vede și mai sus în imagine). El deschide opțiunile pentru Menu și Chapters.

post-4552-13620852024816_thumb.jpg

Hai că nu-s tâmpiți, au Help pe pagina lor.

http://www.avs4you.com/guides/split-DVD-into-chapters.aspx

Dați OK, rulați conversia (cam 20 de minute la mine) și după se deschide și opțiunea de a scrie DVD-ul.

Cam asta e. În mașină am probat de 2 ori, a mers imediat și fără probleme. Eu am scris pe niște DVD RW vechi cu 2X, fiind maxim posibil.

Uite aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sefu cu avs. mi-a iesit dar imi merg sacadat si apare iconita aia pe mijlocul ecranului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!