Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Ti-am zis ca eu nu iau HARTI decat de pe respectiv-ul site.

Momentan nu am acea harta dar o sa o descarc si o voi proba, doar ca va mai dura ceva timp .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , am fost din nou azi la reprezentanta dupa cod RNS si surpriza : dupa VW Germania RNS-ul meu este FURAT! , si nu am obtinut nimic , am zis ca asa a iesit din fabrica , s-au uitat dupa codul vin si intradevar era dotat din fabrica , ei sustin ca nu au ce face , am aratat poze cu RNS-ul scos din bord cu data fabricatiei adica februarie 2009 si cu alte etichete ale masinii care tot in acea perioada erau datate , rspuns : ne pare rau nu avem ce face . Eu totus intreb ce pot face , si ei imi zic ca daca vreau deschid un dosar in care scaneaza toata masina si trimit la VW Germania care la randul lor apeleaza la interpool care ma va cauta si imi vor pune cateva intrebari dupa care interpolu va inverca la VW DE ca RNS-ul eu nu este furat sau este o greseala dupa care imi vor livra codul RNS-ului , timp 2-4 saptamini. Dati cate o idee ce sa fac :(  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba doar sticla display-ului la RNS? Daca da, stiti vreun service?

Se schimba display-ul cu totul. Poti cumpara de pe carsystems.pl si de schimbat este relativ usor.

 

atti206, ai putea sa incerci "la baieti" sa decodezi navigatia si scapi de asteptare. Nu stiu sa-ti dau un pret exact, as estima pe la 100 lei.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu codul RNS-ului , am trimis facturile si seria de RNS si VIN a masinii la handlerul de unde am cumparat masina si ei au apelat la VW DE si au obtinut codul fara nici o problema , dar am sa ma duc la reprez din Cj si o sa le dau in nas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie:care sunt diferentele intre RNS 510 F,H,C,etc...?  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex83

Sal.,

Diferntele sunt cam asa:

Var A si B cu varianta C = Placa de baza / Radio si cea de GPS sunt identice la toate cele 3 versiuni, iar HDD-ul are 30 Gb, doar singura diferenta este C are display cu led

Var F si H sunt identice dar au alte interne complet noi Placa de baza / Radio si cea de GPS, iar HDD-ul are 40 Gb iar displayul este cu LED, singura diferenta dintre ele ar fi cea legata de softul ecestor componente (un fel de bios cum au calculatoarele) .

Tu pe ce masina ai vrea sa pui RNS-ul ?

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Multumesc frumos pentru lamuriri! :)

Am un Golf 6 cu rns 310 si ma gandeam la un upgrade...

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am verificat DVD-ul cu muzică, scris cu meniu și pe capitole. Merge excelent. Pot schimba melodiile de pe volan fără probleme. Se vede și extrem de bine. Dacă e careva interesat, fac un tutorial cum am procedat eu. Dacă nu, mă uit singur :D La cum se circulă pe la noi, azi am văzut complet câteva melodii pe la semafoare. N-am VIM activ, nici nu prea mă tentează, oricât de bun sunt (NOT), nu mă pot uita și la drum și acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un tutorial e bine venit....probabil sunt multi doritori care vor sa faca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de acest DIY+ un link cu soft-ul folosit .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschideti Nero, selectati DVD-Video, puneti fisierele care le vreti, asteptati sa termine... ?  :dry:

Sau...

 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă face capitole și poți alege melodia, e OK. Dacă nu, eu am vrut să am capitole. Cum nu folosesc NERO, am zis să nu-l instalez pentru asta.

Nu am acces la pc, așa că sunt limitat la asta acum.

Softul e http://mobile.avs4you.com/AVS-Video-Converter.aspx

post-4552-13620848029178_thumb.jpg

Trebuie ales To DVD și apoi sunt opțiuni pentru calitate și tip. Eu am ales maxim EQ PAL dacă-mi aduc bine aminte. Oricum te și întreabă dacă vrei să încapă conversia pe 4.7 Gb sau nu și se ajustează singur.

Dar până la conversie, după ce alegeți clipurile (cam 20 intră pe setarea asta) și calea unde se va salva DVD-ul, există un buton Edit (se vede și mai sus în imagine). El deschide opțiunile pentru Menu și Chapters.

post-4552-13620852024816_thumb.jpg

step6-1.png

Hai că nu-s tâmpiți, au Help pe pagina lor.

http://www.avs4you.com/guides/split-DVD-into-chapters.aspx

Dați OK, rulați conversia (cam 20 de minute la mine) și după se deschide și opțiunea de a scrie DVD-ul.

Cam asta e. În mașină am probat de 2 ori, a mers imediat și fără probleme. Eu am scris pe niște DVD RW vechi cu 2X, fiind maxim posibil.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mark21

Sal.,

Am instalat acum harta care ai spus tu si merge ok.

Bine nu am probat-o la un drum lung dar dinmoment ce se pot bifa in POI-uri trafic lights si radarele cred ca merge .

Acum nu stiu de ce la tine nu a mers dar banuiesc ca acest lucru sa intamplat deoarece nu ai bifar cele doua optiuni in meniul POI .

Ca sa bifezi aceste doua puncte de interes trebuie sa procedezi asa :

SETUP>MAP>SELECT MAP DETAILS>CAR AND TRAVEL>TRAFIC>si acolo bifezi cele 2 POI-uri susmentionate .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta regula este ca puteti pune pana la maxim 50 de capitole pe un dvd.

Cu nero cred ca am bulit vreo 3 sau 4 dvd-uri incercand sa scriu 80 de videoclipuri, ele au fost scrise, dar nu le-a citit RNS-ul

Am incercat ieri cu dvd-flick si am pus 49 de videoclipuri si a mers. Conversie plus scriere pentru un dvd normal de 4.7 scris la 4x a durat intre 2 si 3 ore.

 

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N

:))

 

se pot selecta acolo, chiar poti sa si cauti un anumit POI, si te duce la el, dar nu le afisaza pe dispay..

 

merci ca m ai invatat cum sa le activez:D , ca idee eu am avut RNS 510 pe Golf 5, in mai 2010.., chiar crezi ca nu stiu meniul pe din afara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu un necaz daca imi poate da si mie cineva o mana de ajutor ar fi bine venita. Mi-am achizitionat second hand o interfata multimedia Universal Interface MA-BOX marca PCCM si un dvd player boa 85700 si necazul meu ii ca cablajul de la interfata nu mi se potriveste la Columbusul meu, dupa cautari am gasit ca merge la RNS MFD 2, tipul de la care am cumparat jucariile mi-a spus ca le-a avut montate pe rns 510 si dupa ce l-am sunat mi-a zis ca eu nu i-am zis bine ca ce aparat am ca el are rns 510 dupa ce l-am intrebat daca navigatia lui ii cu touchscreen si mi-a raspuns ca NU, mi-am dat seama ca greseala ii din partea lui dar el tot sustine ca are rns 510. Am cautat pe internet pana mi-au iesit ochii din cap si nu am gasit un alt cablaj sa il cumpar separat sa imi merga mie.

    Mai am ceva solutie sau pot sa arunc interfata sa ma chinuiesc sa o vand la altcineva la cine i s-ar potrivi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerca te rog cu harta care ti am zis eu, CD_7921 vezi ce e pe piratebay..

 

7919 imi megea si mie, 7896 nu am mai incercat ca era prea veche, pe 4020 a mers fara pb..

Mark, acea harta este inutila. Cea mai noua harta este 7919, cea amintita decat tine nu aduce nimic nou in afara de camere si, probabil, ceva poi-uri in plus. Cu fw 4020 mi-a afisat si mie poi-urile din harta 7921, dupa care am pus 4120 si n-au mai mers, cum ai patit si tu. Pentru ca n-am vrut sa fac downgrade, am investigat mai mult. Asa am aflat ca harta 7921 NU este recomandata pentru fw > 3xxxx, pentru astea cea mai buna harta este 7919.

Camerele alea reprezinta o baza de date imensa cu camere din Vest, absolut inutile pentru hartile noastre din Est. Daca tot le vrei, de ce nu le copiezi din 7921 in 7919? Eu am ales sa copiez POI-urile si semafoarele din alte programe, gen iGO, in 7919. Am facut ceva teste, n-am definitivat nimic, insa e o varianta mult mai buna

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin, am copiat POI urile din 7919, care merg perfect si le afisa, pe card si le am importat in unit, dar tot nu afisaza, se pare ca pb e in firmware?

 

intr-adevar diferenta e doar de speedcams si trafic lights,

 

Interesanta idee sa adaugi speed cams din alta sistem/harti, se poate si traffic lights ?  adica le gasesti in alt sistem gen Igo?

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care sunt diferentele intre RNS 510 modelul american si RNS 510 modelul european? Stiu ca pe partea de radio FM in sistemul american exista o diferenta (la scanare ia in considerare doar frecventele impare, gen 80.1, 80.3 etc)

 

Se poate trece un RNS 510 model american la modelul european doar prin schimbarea de firmware?

 

Probabil ca o sa ziceti sa nu ma incurc cu RNS 510 modelul american, insa e posibil sa achizitionez (legal si la un pret de nerefuzat), un lot de RNS 510 modele mai vechi (A/B/C) si in lot sunt si multe modele pentru America de Nord.

 

Imi raspund tot eu. Am cautat pe internet si am vorbit chiar si cu persoane implicate in productia RNS510. Se poate folosi un RNS 510 american in Europa si viceversa, se pot incarca si hartile, dar nu se va putea folosi la navigatie. In momentul in care veti vrea sa selectati o adresa nu veti putea sa o faceti. Cele ce urmeaza le-am aflat in urma unei discutii neoficiale.

 

Diferentele intre RNS-uri sunt minore, cica in versiunile unor chipuri de pe placa de baza. Pe baza chipurilor de pe placa de baza se va selecta softul corespunzator si se va instala. Deci cand se doreste un firmware update, trebuie sa ai versiunea de firmware pentru varianta ta de navigatie.

 

Trecerea unei navigatii de la un tip la altul (EU -> US sau altul) se poate face numai prin schimbarea respectivelor chipuri de pe placa de baza sau schimband placa de baza cu totul  Din ce mi s-a povestit, am mai inteles ca RNS510 va fi inlocuit curand de un alt sistem de navigatie. O vreme vor exista in paralel, dupa care suportul pentru 510 va disparea: firmware, service, update la harti. Detalii nu mi-au putut fi furnizate din motive lesne de inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS-ul a fost inlocuit cu un nou sistem de navigatie. Cel care se pune pe Golf VII...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la care nu se mai poate face update de soft sau harti decat in service, sau cumparand cardul SD cu hartile, care nu se poate citi in pc/laptop win/mac/linux

 

exact ca la RNS 315, se pare ca 315 a fost de teste..

 

deci sa ne bucuram cat mai avem RNS 510 F si H..

 

ca idee un update de harti costa 200 euro la RNS 315, proababil la fel va costa si la noul RNS.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu update-urile la hărți e o prostie ținând cont că VW a avut o singură unitate de fapt pe destul de multe modele. Nu că m-ar interesa foarte mult hărțile lor, oricum update-urile vin greu, dar din respect pentru client. La BMW chiar dacă n-am cea mai nouă navigație (fiind bazată pe E46), încă am acces la cele mai noi hărți.

 

Despre service chiar n-am ce comenta. Sunt producători care oferă service la dispozitive dispărute de mulți ani. Sper să fie numai așa un plan pe termen mai lung, gen 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS-ul a fost inlocuit cu un nou sistem de navigatie. Cel care se pune pe Golf VII...

Nu mi s-a spus exact masina, formularea a fost "noile generatii de masini produse de VAG, inclusiv marcile Seat si Skoda". Cu privire la VW, am aflat ca "va fi ceva ce va va surprinde". Mai mult n-am reusit sa aflu, nici n-am insistat, discutia fiind "off the record".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici un secret, vezi ce navi e pe golf 7, sigur se va pune si pe Passat si restul in curand..

 

Passat B7, 2012 a venit tot cu RNS 510

 

 

The VW head unit is a complete system with the hardware and the
software developed by Panasonic Automotive Systems with Elektrobit
providing navigation, speech dialog software and HMI tooling for the
system.


Elektrobit’s navigation solution includes rich graphics for mapping
and convenient speech features. Elektrobit’s navigation software offers
drivers attractive and naturalistic views, selection of alternative
routes and integrated voice control.


The infotainment system also features voice control that has been
developed with the speech dialogue software EB GUIDE Speech Target
Framework and features convenient speech destination entries for more
than 50 countries.


Source: Elektrobit

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dell i7 quad core cu 6gb de ram :). Nu e chiar stift.

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!