Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Pai cred ca a scris mai sus ca nu comunica cu canul deci nu are cum sa vada asta

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te trezesti in germania,sa nu aiba regensburg sindrom si sa fie varianta a.sau cel putin asa cunosc eu.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problemuta. Mi-am montat acum 2 zile RNS510 Columbus si cand intru din maxidot in meniul Audio sau Navi nu mai am cum sa ies pe orice buton as apasa. Singura varianta este sa inchid navigatia si imi iese din meniul ala. Cand aveam Streamul tbuia sa tin apasat pe butonul din lateral de la maneta de stergatoare si imi iesea din acel meniu. Este normal sa faca asa?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu il vede. Canul de pe G4 nu stie sa vorbeasca cu RNS de pe G5. Si nu o sa reusesti sa-l faci functional, decat poate cu un emulator CAN, dar nici asa nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca la unele forumuri de pe la nemti am vazut ca le au functionale pe golf 4 ceva cred ca trebuie sa fie un emulator ceva

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept in continuare raspunsuri , poate stie cineva ce convertor trebuie , multumesc celor care au raspuns .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata06ctr

Incearca sa dai un telefon aici

Iti vor cere VIN-ul masinii si seria RNS-ului pe care le trimit in Germania, iar baietii destepti de acolo, confirma sau nu, posibilitatea ca marfa vanduta de ei sa indeplineasca cerintele tale.

Eu asa an facut ptr. o interfata de camera de marsarier (ce-i drept, inca nu mi-au raspuns).

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nutu2009

Cand am cumparat RNS-ul meu, avea activata de catre vanzator, optiunea VIM. Din spusele acestuia, procedura utilizata a fost una cu soft.

Acum, nu sunt 100% sigur ca softul utilizat este cel de care faci tu vorbire, dar daca imi dai PM, te pot pune in legatura cu respectivul.

PS: Nu mi-ai raspuns la intrebarea de la pagina anterioara, si am rugamintea de a face clarificari, daca nu-ti cer prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus 2760/1200, insa nu am camera pe spate sau senzori de parcare. Problemele cu camera in marsarier am spus-o, asa cum probabil stii si tu, cel care a postat firmware-urile a descris si problemele care vin impreuna cu noul firmware (josi)... daca aceasta era intrebarea fara raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problemuta. Mi-am montat acum 2 zile RNS510 Columbus si cand intru din maxidot in meniul Audio sau Navi nu mai am cum sa ies pe orice buton as apasa. Singura varianta este sa inchid navigatia si imi iese din meniul ala. Cand aveam Streamul tbuia sa tin apasat pe butonul din lateral de la maneta de stergatoare si imi iesea din acel meniu. Este normal sa faca asa?

Multumesc.

Ai codat RNS-ul pentru volan FARA comenzi ? Daca da, asigura-te ca ai "BAP" dezactivat (tot cu vag com - la navigation)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus 2760/1200, insa nu am camera pe spate sau senzori de parcare. Problemele cu camera in marsarier am spus-o, asa cum probabil stii si tu, cel care a postat firmware-urile a descris si problemele care vin impreuna cu noul firmware (josi)... daca aceasta era intrebarea fara raspuns...

Nici nu vei avea. Daca ai pus /1200 inseamna k ai masina veche, de dianinte de 2008.... sistemul nu era conceput atunci ptr suport camere,senzori sau climatronic, cum este acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa lamurim un pic cu RNS 510...ca sa-ti arate senzori de parcare acestia trebuie sa fie optici,pentru retrocamera ai nevoie de o interfata,iar pentru vizualizarea comenzilor de la clima de la G6 in sus...avantajele unui firmware nou sunt destule (comenzi vocale,sistem mai rapid,afisarea limitei legale de viteza,SDHC pana la 32GB,afisarea ceasului cand este oprit RNS-ul si multe altele) dar are si un dezavantaj pentru cei cu CAN Gateway-ul inferior literei K (daca nu ma insel),care ar putea avea probleme cu consumul bateriei... Eu unul detin un Columbus care pana acum a trecut prin 4 up-date-uri de firmware,toate cu succes.Un nativ rev.A 1z0 devenit rev. B 3t0 cu penultimul firmware 3810 care iti ofera avantajul de a folosi POI-uri personalizate... :icon_idea:

Modificat de shakeru06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca RNS-ul "stie" formatul WMV si mai ales, daca poate sa-l citeasca de pe SD card?

Modificat de CRISTI K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este versiunea minima de Can-Bus pt RNS 510 LED? Am gasit unul din 2011, versiunea C si imi este teama de problemele legate de descarcarea bateriei.

Masina mea este productie decembrie 2005 si am versiunea F a Can-Bus-ului.

Ca sa functioneze la capacitate maxima singurul accesoriu care-i mai trebuie ar fi antena GPS. Iar ultima versiune de harti pt GPS de unde se poate descarca?

Merita diferenta de 100 EUR intre RNS510 versiunea B si RNS510 C LED?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa lamurim un pic cu RNS 510...ca sa-ti arate senzori de parcare acestia trebuie sa fie optici,pentru retrocamera ai nevoie de o interfata,iar pentru vizualizarea comenzilor de la clima de la G6 in sus...avantajele unui firmware nou sunt destule (comenzi vocale,sistem mai rapid,afisarea limitei legale de viteza,SDHC pana la 32GB,afisarea ceasului cand este oprit RNS-ul si multe altele) dar are si un dezavantaj pentru cei cu CAN Gateway-ul inferior literei K (daca nu ma insel),care ar putea avea probleme cu consumul bateriei... Eu unul detin un Columbus care pana acum a trecut prin 4 up-date-uri de firmware,toate cu succes.Un nativ rev.A 1z0 devenit rev. B 3t0 cu penultimul firmware 3810 care iti ofera avantajul de a folosi POI-uri personalizate... :icon_idea:

Cu precizarea ca pentru camera originala nu iti trebuie interfata.Se foloseste portul cu 12 pini dedicat din spatele RNS-ului.Chiar si unele RCD 510 au acest port.

Clodius: versiunea cu L in coada.

post-21205-0-50674600-1323529111_thumb.j

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CLODIUS:

De functionat functioneaza cu toate tipurile de CAN,problema ta ar fi ce versiune de firmware are RNS-ul

in cel mai rau caz ai putea face downgrade de firmware (vorbim despre RNS) sau poti schimba CAN-ul care pe

diferite site-uri de licitatie il gasesti pe la 100 euro dupa care ar trebui codificat.Daca nu ma insel de la versiunea K

n-ar mai fi problemele cu descarcatul bateriei.Florin r. zice bine... de la versiunea L inclusiv in sus.

Diferenta de 100 de euro intre cele doua depinde din ce punt de vedere vezi lucrurile...eu unul as alege sigur unul LED.

CRISTI K

Nu,nu stie formatul WMV din pacate... :nono:

FLORIN R.

Corect !

Modificat de shakeru06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca RNS-ul "stie" formatul WMV si mai ales, daca poate sa-l citeasca de pe SD card?

Filme poti vedea doar de pe dvd si doar in format dvd-video.

De pe card nu poti asculta decat muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat duminica, pe ebay, un CAN 3CO 907 530 N, la pretul de 120 USD, la care se mai aduga 15 USD transportul catre Romania.

Va stau la dispozitie pentru detalii.

Modificat de ocghro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curiozitate: ce va face in plus noul can comparativ cu cel vechi, in afara de rezolvarea problemelor cu bateria ptr rns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, poti monta (cazul meu), fara probleme, dar cu o interfata, o camera de marsarier (montata in locul unui bec de iluminare a nr spate), si alte kit-uri after-market, cu siguranta ca toate acestea se vor "intelege" cu magistrala noua.

Evident, fara a mai vorbi de problema cu descarcarea bateriei in stationare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Experimentez o chestie ciudata la RNS 510 pe partea de navi, si anume, nu mai vede locatia unde sunt. De exemplu, azi cand am venit de la serviciu, am zis sa fac o proba si "vedea" ca sunt undeva prin Cehia. L-am lasat putin sa mai prinda ceva sateliti (am zis sa nu fie de la asta) si a ajuns pe undeva pe la 4-5 din 12, dar la fel.

Cand i-am dat sa calculeze ruta HOME, imi calculeaza dar cu pozitie de inceput....CEHIA....

Nu am mai patit asta.

Daca cineva care a avut de-a face cu asa ceva ma poate indruma, sunt recunoscator.

Ma gandeam sa fac un update de FW..., amgasit pe net veriunea 3810 si am pus-o pe un dvd (momentan am ver FW 2670).

Ceva sfaturi?????

Multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE TUTUROR!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!