Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

@flo_p70. Daca ai pus varianta scurtata nu o sa ai poi-uri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy. Stiam ca nu voi avea poi-uri in varianta comprimata, dar ma exista posibilitatea de a le transfera prin sdcard, cum a spus si valentin la pagina 67(PersonalPOI).Am incercat, dar imi da cu virgula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Vlad Cr said:

Dar, oare care ar fi cel mai bun CAN Gateway, daca se poate vorbi despre asa ceva si cam la ce pret ar fi?

M-am uitat si peste link-ul http://www.my-gti.com/3983/volkswagen-rns-510-hardware-and-software-firmware-versions dar scuze, eu nu am inteles nimic de acolo! :(

Clodius, am vazut ca oferi servicii complete pt rns 510. In Cluj Napoca nici o sansa? :P

Can Gateway-urile sunt in ordine acelasi cod, dar se schimba litera la final A, B, C ... AA, AB samd. Tie iti trebuie unul care sa fie minim K. Vezi daca la reprezentanta din Cluj stiu sa faca update la CAN-ul tau  in felul acesta, ajungand la versiunea K nu mai este nevoie sa-l schimbi. Pretul pt update ar trebui sa fie undeva pe la 100-150 lei. Pretul pt un CAN gateway nu-l mai stiu, vezi la vanzarile de pe forum sau pe olx  

In link-ul de mai sus vezi versiunile, la fel, codul 1T0 035 680. Te intereseaza sa cauti versiunea minima C.

Nu prea calatoresc atat de des in tara, dar posibil sa ajung la inceputul lunii Aprilie in Tg Mures. Nu are rost, iti recomand pe cineva din Cluj care sa te ajute cu update-uri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o intrebare , daca stie cineva sa ma ajute cu aceasta informatie.

La modelul rns 510 columbus de skoda, de ce la unele apar scris sus pe fata  ,,SkodaAuto                   Columbus                   MP3 ,,  si la altele nu scrie nimic. La variantele originale ma refer.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius, iti multumesc frumos pt informatiile oferite. As aprecia enorm daca mi-ai da persoana de contact din cluj si datele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un rns mfd2 cd, daca il inlocuiesc cu rns 510 dvd mai trebuie schimbat si altceva in afara de unitate, gen antena, mufe, module ...?

se potriveste magazia de cd-uri?

Modificat de orchid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, update de can sau schimbat sa nu-ti descarce bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa descarce bateria daca nu-i faci update? si ce inseamna mai exact, se poate face cu vcds?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie insa sa ne spui ce versiune de CAN Gateway ai ca sa-ti zicem daca descarca sau nu bateria

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat pe o skoda superb 2012 un rns 510 columbus fabricatie 2013 ,3T0035686C si ii pe ea versiunea 5238. Asa ii de fabrica. Parca are putin lag, asa sunt toate sau as putea sa ii fac ceva update sau sa reinstalez 5238 pe ea ?

multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Uita-te pe eticheta HU.

2.Daca functioneaza de ce sa-l reinstalezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluare,

 

Sunt nou pe aici, si sunt un nou posesor de VW Passat 2013. Nu prea sunt cunoscator, si am cateva intrebari legate de RNS 510, mai exact de partea cu audio bluetooth.

Telefonul il pot conecta la VW phone, totul functioneaza perfect, dar nu ma pot conecta la Bluetooth cand dau la media. E posibil sa nu am aceasta functie? Precizez ca am si cradle de telefon in cotiere (de nokia 6310), asa ca o info aditionala.

Mersi si o zi faina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ...... va rog frumos sa ma ajute cineva. De curand am achizitionat un RNS 510 si l-am inlocuit cu al meu, un RNS 310. Dupa montare i-am dat resetare la aparat, dar la scurt timp a aparut sigla VW si mesajul „ welcom to vw ” sau c-am asa ceva dar, degeaba am asteptat minute in sir ca tot nu intra in menu. Ce e de facut, ajutati-ma, va rog mult. Passatul meu e un model b6 din 11.2009 iar RNS 510 este fabricatie 2010. Atasez si o poza, multumesc.

 

IMG_20160223_161352.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce meniu? Cel secret ?

Trebuie activat cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiuna C e cea mai păcătoasa....incearcă sa faci un update de soft cu FW5238

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ioan70 De ce spui ca este cea mai pacatoasa????Rog argumente daca tot afirmi ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca statistica.....pe vers C apar cele mai multe defecte,ca sa spun si de ce.......nu stiu.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara !

Am achizitionat recent un VW Golf 6 sh. In legatura cu sistemul de navigatie rns 510...iata datele mele:

HW version: H06

SW version: 3970

Map version: 7476 europa de vest

Part number: 1T0035680F

As vrea sa va intreb daca ma sfatuiti sa fac update...si daca firmware-urile sunt originale sau risc sa imi stric unitatea ? De asemenea pot sa pun hartile v13 cu sau fara update ?

Mentionez ca nu am unitatea pt sd si usb...cea din torpedou...

Alta intrebare ar fi daca dupa update liniile de ghidaj de la camera pentru marsarier se misca in functie de rotirea volanului sau raman, la fel, statice ?

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liniile de la camera sunt date de camera, tu ai acum camera low line, deci tot asa o sa ramana.

V13 merg foarte bine pe 5238.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. De curand am facut un update la RNS 510 cu veriunea FW5238. Totul a mers perfect si am si instalat hartile V13. Acum problema mea e ca nu mai imi apare Navigatia pe acel ecran dintre ceasurile de pe bord. Selectez cu butonul din dreapta de pe volan stanga sau dreapta dar Navigatia a disparut. Stie cineva cam de ce sau oare e din cauza ca am facut update la FW? Mentionez ca inainte am avut versiunea 3970 FW asa cum se vede si in poza atasata.

RNS.JPG

Modificat de Ciprian2106
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sslecteza/deselecteaza BAP protocol din codare functie ds ce bord ai alb-rosu saul rosu-albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!