Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Va rog sfatuitima si pe mine ce sa mai fac... am incercat sa fac update la harti cu maptool de 4 ori. de fiecare data zice succesful si nu apare nici o harta. Am incercat sa refac SD cu V11, V13 neoficial, V13 oficial... Am schimbat cardul crezand ca are el ceva. Am scris o droaie de DVD-uri DL +-R si tot timpul da DVD ERROR. Am scris DVD SL si il citeste dar nu face nimic cand il introduc. Ce as mai putea face? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune firmware 5238 si o sa ai active si hartile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Wily91 said:

Va rog sfatuitima si pe mine ce sa mai fac...

Ti-am mai scris cu o pagina in urma. Daca ai instalat hartile cu map tools, baga si un DVD DL cu hartile scrise normal si lasa-l in unitate. Dupa 5 minute ar trebui sa apara hartile si pe hard.

Daca nu merge, va trebui sa reiei procesul de la inceput, sa reinstalezi fw5238 (posibil sa nu se fi instalat cum trebuie) si apoi din nou hartile cu map tools.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Clodius said:

Ti-am mai scris cu o pagina in urma. Daca ai instalat hartile cu map tools, baga si un DVD DL cu hartile scrise normal si lasa-l in unitate. Dupa 5 minute ar trebui sa apara hartile si pe hard.

Daca nu merge, va trebui sa reiei procesul de la inceput, sa reinstalezi fw5238 (posibil sa nu se fi instalat cum trebuie) si apoi din nou hartile cu map tools.

Am incercat si asta... las DVD-ul in el si nimic. M-am uitat in Sistem information si la farti e linie. La FW cand l-am inst mi-a dat Succsesful si totul merge f bine. Sa incerc si cu CD de formatare HDD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Thursday, February 11, 2016 at 8:01 AM, ioan70 said:

FW6276 este doar pntru C14,FW5274 se poate pune fara probleme pe C6-C12.

Și al meu de care este?

Unde găsesc acest C...?

On Thursday, February 11, 2016 at 8:01 AM, ioan70 said:

FW6276 este doar pntru C14,FW5274 se poate pune fara probleme pe C6-C12.

Și al meu de care este?

Unde găsesc acest C...?

8 hours ago, Wily91 said:

Va rog sfatuitima si pe mine ce sa mai fac... am incercat sa fac update la harti cu maptool de 4 ori. de fiecare data zice succesful si nu apare nici o harta. Am incercat sa refac SD cu V11, V13 neoficial, V13 oficial... Am schimbat cardul crezand ca are el ceva. Am scris o droaie de DVD-uri DL +-R si tot timpul da DVD ERROR. Am scris DVD SL si il citeste dar nu face nimic cand il introduc. Ce as mai putea face? 

Când îți dă dvd error îl da și afară? 

Ai încercat sa cureți lentila? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, il scoate afara. Am demontat unitatea, am curatat lentila si tot asa face. In schimb citeste DVD-uri care sunt zgariate in ultimul hal :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update de fw inca o data, incearca intermediar V10 de pe dvd, sau memory check din meniul secret

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc cu update de fw inca 1 data numai sa se termine cu vremea asta de toata jena. Multumesc pt sfaturi :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, floryn34 said:

Salut,va deranjez cu doua probleme ce nu le gasesc rezolvarea.Detin un Touran din 2011 echipata cu un rns 510 - 1T0 035 680D - versiunea 2xxx ,am istalat versiunea fw 4020 fara probleme doresc sa mi instalez hartile v12 sau v13 si imi sa CD-ERROR ,cand bag versiunea V11 merge fara probleme dar nu ma intreaba cum doresc sa rulez harta daca de pe DVD sau HDD iar el ruleaza benevol de pe DVD.Vin cu o versiune originala(CD original) europa de vest versiunea V6  si la acel dvd ma intreaba unde sa l instalez,sincer nu inteleg nimik.

  •   Reveal hidden contents
    • PS.--- Pt.a instala harta pe HDD trebuie sa codez ceva cu VCDS-ul ????????
    •   Reveal hidden contents
      • PS.--- E necesara alta versiune pt. hartile v12 sau v13???

 

A doua problema....Dupa reinoirea versiunii de FW avand camera pe spate cu versiunea 2xxx mergea acum nu mi da decat distanta si bipul necesar camera e moarta nu mi arata nimic

 

22 hours ago, Hayate said:

Incearca sa instalezi hartile cu Maps Tool.

ok...l am descarcat am facut cardul cu maps tool dar.......nu merge ori nu fac eu ceva corect ori versiunea de fw 4020 nu mi da voie si trebuie sa trec la versiunea fw 5238 un mic ajutor va rog.Va multumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, floryn34 said:

Salut,va deranjez cu doua probleme ce nu le gasesc rezolvarea.Detin un Touran din 2011 echipata cu un rns 510 - 1T0 035 680D - versiunea 2xxx ,am istalat versiunea fw 4020 fara probleme doresc sa mi instalez hartile v12 sau v13 si imi sa CD-ERROR ,cand bag versiunea V11 merge fara probleme dar nu ma intreaba cum doresc sa rulez harta daca de pe DVD sau HDD iar el ruleaza benevol de pe DVD.Vin cu o versiune originala(CD original) europa de vest versiunea V6  si la acel dvd ma intreaba unde sa l instalez,sincer nu inteleg nimik.

  •   Reveal hidden contents
    • PS.--- Pt.a instala harta pe HDD trebuie sa codez ceva cu VCDS-ul ????????
    •   Reveal hidden contents
      • PS.--- E necesara alta versiune pt. hartile v12 sau v13???

 

A doua problema....Dupa reinoirea versiunii de FW avand camera pe spate cu versiunea 2xxx mergea acum nu mi da decat distanta si bipul necesar camera e moarta nu mi arata nimic

 

22 hours ago, Hayate said:

Incearca sa instalezi hartile cu Maps Tool.

ok...l am descarcat am facut cardul cu maps tool dar.......nu merge ori nu fac eu ceva corect ori versiunea de fw 4020 nu mi da voie si trebuie sa trec la versiunea fw 5238 un mic ajutor va rog.Va multumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt firmware 4020 care nu vad V 13.  Incearca sa pui 5238 si o sa iti apara hartile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa instalez de pe card harta versiunea V12 pe fw 4020 am codat si camera e ok .Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2016 at 4:41 PM, Al Bundy said:

DAr ii dai hardreset dupa ?
 

salut.

Da, am dat hard reset dar degeaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/31/2016 at 21:45, Clodius a scris:

Eu tocmai am incercat o curatare astazi, dar fara niciun efect. Am scos unitatea optica, pe spate are niste benzi care se deconecteaza, iar apoi cu un T5 am desfacut surubelele din jurul lentilei. La sfarsit am tras lentila de pe locasul pe care culiseaza si am avut acces deplin la ea. Am folosit un betisor putin imbibat in apa, dar nu s-a intamplat nimic.

Poze ai facut cu aceasta operatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.02.2016 at 7:59 PM, Wily91 said:

da, il scoate afara. Am demontat unitatea, am curatat lentila si tot asa face. In schimb citeste DVD-uri care sunt zgariate in ultimul hal :))

Sal.,

Ce cod de piesa are RNS-ul (demonteaza-l din bord si uitete pe eticheta - ma intereseaza ultima litera de la el) ?

Ce soft ai avut inainte de a face UPDATE ?

Inainte sa refaci update-ul de soft incearca sa rescrii harta pe un alt tip de DVD (cu + NEAPARAT) si la cea mai mica viteza cu care poate arde unitatea ta optica (setezi in IMAGE BURN / NERO / sau cu ce soft arzi tu DVD-uri 1x) .

Astept raspunsuri .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, @DRI@N said:

Sal.,

Ce cod de piesa are RNS-ul (demonteaza-l din bord si uitete pe eticheta - ma intereseaza ultima litera de la el) ?

Ce soft ai avut inainte de a face UPDATE ?

Inainte sa refaci update-ul de soft incearca sa rescrii harta pe un alt tip de DVD (cu + NEAPARAT) si la cea mai mica viteza cu care poate arde unitatea ta optica (setezi in IMAGE BURN / NERO / sau cu ce soft arzi tu DVD-uri 1x) .

Astept raspunsuri .

O zi buna .

Salut. Inainte sa ii fac update FW: 1100, Delivery part number: 1T0035680B, HW: H04

Astea le-am citit de pe eticheta lui. Nu am reusit nici cum sa atasez poza cu ea. Acum e cu 5238 si Delivery: 1T0035680L

Am uitat sa precizez ca am schimbat poza de boot si totul functioneaza f bine, mai putin partea cu hartile

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Sfatul meu este sa lasi softul in pace daca ai reusit sa-l instalezi pe cel 5238 pe unitatea ta .

Eu am avut primul RNS tot un B din 2009 si la care am facut upgrade de soft pana la 4020 pentru ca dupa aia am dat-o si am luat una mai noua .

Parerea pe care o am eu despre softul pus de tine este ca "Acest 5238 nu este facut pentru RNS-uri versiune B ci de la C in sus" .

Arde hartile asa acum ti-am zis mai sus si incearca sa le copii din nou .

Daca harta este una mai mare de 4,7 Gb FOLOSESTE un DVD+DL .

Daca tot nu vrea sa copie harta pe HDD eu sunt de parere ca trebuie sa faci DOWNGRADE la soft (adica sa-ti instalezi un 4020 OEM) .

Aviz celeor ce tot folosesc softuri da copiat harti de pe card su alte device-uri (TERMINATI CU PROSTIILE ASTE CA DACA ACETE UNITATI ERAU CONCEPUTE SA COPIE HARTILE ASA - NU GASEATI VOI HARTI PE SUPORT DVD) .

O zi buna .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5238 se poate pune pe orice unitate rns, oricat de veche ar fi ea.

http://gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/34434-vw-rns-510-skoda-columbus-i-firmware-guide-downloads.html

 

1. Everyone can use firmware 5238 and newest maps
-> You can always use firmware 5238 on any device from 2005 to October 2013 (with HDD). *Hardware C3-C12*.
-> You can update directly to 5238 with no need for an update in between.
-> An update version will not reset the coding.
-> *The only exception are SEAT devices from 2007-2008.*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si eu asa stiam...  am citit forumul acela cap-coada facut de chok0 si putini si-au bulit RNS-ul din cati s-au plans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Intimpin o problema .... nu reusesc sa instalez poi-urile pe HU cu map tools Imi da mesaj OK...restartez HU si nu le vede.Cu dvd dl- Verbatim imi da CD/DVD ERROR.Am instalat hartile V13 cu DVD 4,7 varianta comprimata.Un sfat este bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmat instructiunile de pe site.....nimic Efectiv am copiat acele POI-uri(768 MB) din CD_8350 in fisierul radacina MyPersonalPOI creat pe card --->Import--->Ok--->reset HU si nu afiseaza nimic , nu este activa obtiunea din MAP. a HU.Am recurs la aceasta varianta prin faptul ca nu imi citeste dual layer. M-am uitat si la pagina 67 unde sunt indicatiile lui Valentin...dar degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

 

Salut. Am tot citit pe acest forum diverse intrebari/raspunsuri/pareri. Am si eu un vw golf 5 1k din 08.2005 si as dori tare mult sa schimb rcd300mp3-ul cu un rns 510 ca si majoritatea persoanelor de aici si pe aceasta masina se zice ca potriveste fara probleme. As avea si eu cateva interbari.

Ce ar trebui sa am in vedere inainte sa cumpar un astfel de "aparat"? Ma gandesc ca in bord intra doar cel d 7" dupa cum am tot vazut.

Care e ideea cu cele dedicate? Ma gandesc si eu ca nu sunt poate la fel de bune, Diferenta vazanduse si la pret. As opta poate pt original.

Care varianta ar potrivi pt mine? Sau toate cele d 7" se potrivesc? Am vazut ca sunt rns 510 "a,b...f....p", led, touchscreen ....

Trebuie schimbat "CAN bus gateway-ul" cu unul mai nou sau nu? Pt ca am vazut ca multi au probleme cu consumul bateriei dupa acest schimb.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceste raspunsuri? Si in special care e cel mai "COMPATIBIL"/"BUN"/"NOU" care ar potrivi pe masina mea. stiu ca e mai veche si poate ca am pretentii :), dar as aprecia niste raspunsuri sincere si bune! :P

Va Multumesc Anticipat.

Modificat de Vlad Cr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS510 exista doar de o singura dimensiune, 6,5 inchi, si oricare versiune se potriveste la masina ta.

Pt masina ta trebuie fie schimbat CAN Gateway fie facut update, altfel iti descarca bateria. Trebuie sa ai minim 1K0 907 530 K http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Navigation_System_(RNS510)_Retrofitting

Ca versiune de RNS iti recomand sa cauti unul mai nou de C, 1T0 035 680 C (de la aceasta varianta in sus au aparut ecranele LED si sunt cat de cat stabile). Le recunosti dupa pictograma din dreapta sus, de langa butonul eject. Au fie un microfon, fie o steluta. Varianta A si B au pictograma sub forma de difuzor si un i. http://www.my-gti.com/3983/volkswagen-rns-510-hardware-and-software-firmware-versions

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Multumesc tare frumos.

Dar, oare care ar fi cel mai bun CAN Gateway, daca se poate vorbi despre asa ceva si cam la ce pret ar fi?

M-am uitat si peste link-ul http://www.my-gti.com/3983/volkswagen-rns-510-hardware-and-software-firmware-versions dar scuze, eu nu am inteles nimic de acolo! :(

Clodius, am vazut ca oferi servicii complete pt rns 510. In Cluj Napoca nici o sansa? :P

Modificat de Vlad Cr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!