Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

On 05.02.2016 at 2:06 PM, george99xxx said:

Lasa DVD-ul in RNS cateva zile ca s-ar putea la un moment dat sa finalizeze de copiat harta. Eu asa am procedat la mine si a functionat.

Lasa DVD-ul in RNS cateva zile ca s-ar putea la un moment dat sa finalizeze de copiat harta. Eu asa am procedat la mine si a functionat.

Da ai avut dreptate, l-am lăsat în RNS și s-au instalat.

Mulțumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOBY_sighisoara

Buna ziua!

Am un rns 510 si am instalat Firmware 2760. Care sunt pasii de urmat pentru a instala ultima versiune???

Vreau sa instalez si hartile V13. Am comenzi pe volan si telefon Bluetooth.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ultima versiune v13 nu se poate instala sub un fw3xxx

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BOBY_sighisoara said:

Buna ziua!

Am un rns 510 si am instalat Firmware 2760. Care sunt pasii de urmat pentru a instala ultima versiune???

Vreau sa instalez si hartile V13. Am comenzi pe volan si telefon Bluetooth.

 

 

Eu am avut FW 2720 și i-am făcut update la FW 5238,după care am instalat hartile V13 și merge totul ok.

Am mai citit acolo de unde am descărcat FW-ul  ca oricine poate folosi aceasta versiune de FW 5238.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut FW 1100 si am facut update la FW 5238 direct. Merge f bine... apoi am schimbat Boot logo-ul fara probleme

 

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5238 merge si pe HW: 1T0 035 680 B   Component: RNS-MID H03 3810  ? A incercat cineva? 

L.E. pe my-gti am vazut ca se poate pune 5269 dar acolo apare si radio H004

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut HW: 1T0 035 680 B si FW: 1100... a mers 5238 fara probleme. dupa update, Hw a devenit: 1T0 035 680 L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BTeo said:

5238 merge si pe HW: 1T0 035 680 B   Component: RNS-MID H03 3810  ? A incercat cineva? 

L.E. pe my-gti am vazut ca se poate pune 5269 dar acolo apare si radio H004

Nu te risca cu 5269...5238 este cel mai indicat pentru vers B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BTeo said:

5238 merge si pe HW: 1T0 035 680 B   Component: RNS-MID H03 3810  ? A incercat cineva? 

L.E. pe my-gti am vazut ca se poate pune 5269 dar acolo apare si radio H004

Nu te risca cu 5269...5238 este cel mai indicat pentru vers B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc baieti.

Acuma am pus si eu 5238 pe dvd si o sa-l pun seara asta sau maine si asa va ramane de acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Saturday, February 06, 2016 at 2:42 PM, Nykushor said:

 

 

4 hours ago, george99xxx said:

Nu te risca cu 5269...5238 este cel mai indicat pentru vers B.

Salut George.

Ce zici eu pot sa mă risc sa pun ultima versiune de FW? 

Aveam 2720 ( IT0035680C) dupa care i-am făcut update la 5238 (IT0035680L). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, Nykushor said:

 

Salut George.

Ce zici eu pot sa mă risc sa pun ultima versiune de FW? 

Aveam 2720 ( IT0035680C) dupa care i-am făcut update la 5238 (IT0035680L). 

 

Nu cred ca este vreo diferenta sesizabila de la 5238 la 5269 sau 5274 incat sa te mai complici cu inca un update de SW. Si eu am ramas tot la 5238 deocamdata, care functioneaza foarte bine, s-a vazut un plus de viteza in comenzi fata de 4020 cat aveam inainte, dar asta este maxim ce se poate obtine de la RNS. Daca te referi la SW 6276 ca fiind ultima versiune de soft, aceasta e valabila numai pe ultimele versiuni (T, R, S...), pe restul versiunilor instalata strica partea de radio din ce am inteles.

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FW6276 este doar pntru C14,FW5274 se poate pune fara probleme pe C6-C12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi.

caut si eu raspuns la o intrebare (daca s-a mai pus imi cer scuze dar din cate am citit nu am gasit)

am un rns 510, delivery part number: 1t0035680f, Hw-version: H61 si SW 3970.

Pot sa activez VIM?

Mentionez ca am incercat de cateva ori dar nu am reusit. Vede cd-ul, il instaleaza cu succes, dar...nu se activeaza vim.

Ce pot sa fac?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti instala un firmware mai nou care are deja VIM activat, cum ar fi SW: 5238 Update by josi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai instalat ce trebuie. Poti eventual sa instalezi fw5238 care are deja VIM inclus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentr de raspunsuri. Acum mai vine o intrebare: tinand cont de caracteristicile rns-ului meu, exista posibilitatea sa am probleme cu descarcarea bateriei? Si daca fac update, trebuie sa mai fac ceva din vcds?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Razvanmc said:

salutare colegi.

caut si eu raspuns la o intrebare (daca s-a mai pus imi cer scuze dar din cate am citit nu am gasit)

am un rns 510, delivery part number: 1t0035680f, Hw-version: H61 si SW 3970.

Pot sa activez VIM?

Mentionez ca am incercat de cateva ori dar nu am reusit. Vede cd-ul, il instaleaza cu succes, dar...nu se activeaza vim.

Ce pot sa fac?

Multumesc

DAr ii dai hardreset dupa ?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate soft reset. Hard reset nu se foloseste decat daca vrei sa fortezi o instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,va deranjez cu doua probleme ce nu le gasesc rezolvarea.Detin un Touran din 2011 echipata cu un rns 510 - 1T0 035 680D - versiunea 2xxx ,am istalat versiunea fw 4020 fara probleme doresc sa mi instalez hartile v12 sau v13 si imi sa CD-ERROR ,cand bag versiunea V11 merge fara probleme dar nu ma intreaba cum doresc sa rulez harta daca de pe DVD sau HDD iar el ruleaza benevol de pe DVD.Vin cu o versiune originala(CD original) europa de vest versiunea V6  si la acel dvd ma intreaba unde sa l instalez,sincer nu inteleg nimik.

  • Spoiler
    • PS.--- Pt.a instala harta pe HDD trebuie sa codez ceva cu VCDS-ul ????????
    • Spoiler
      • PS.--- E necesara alta versiune pt. hartile v12 sau v13???

 

A doua problema....Dupa reinoirea versiunii de FW avand camera pe spate cu versiunea 2xxx mergea acum nu mi da decat distanta si bipul necesar camera e moarta nu mi arata nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa codezi din nou RNS-ul daca nu mai vezi camera pe display si apoi dai un reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da chiar acum am citit si ma ocup maine asta e rezolvata , cum rezolv problema cu hartile si instalarea pe HDD????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!