Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Nu e greu,trebuie sa ai grija și răbdare.

Sa nu cumva sa o ștergi cu alcool,cu putina vata umezita în apă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am reusit o curatare cum trebuie decat desfacand toata unitatea optica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact așa am făcut și eu,am dat lentila afară,am scos-o de pe sine,și am curățat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important de stiut este sa nu folositi alcool medicinal, ci doar apa, sau maximum alcool izopropilic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti pt inf. Am reusit in cele din urma sa o curat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai curatat-o, dar a avut si efectul dorit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am incercat o curatare astazi, dar fara niciun efect. Am scos unitatea optica, pe spate are niste benzi care se deconecteaza, iar apoi cu un T5 am desfacut surubelele din jurul lentilei. La sfarsit am tras lentila de pe locasul pe care culiseaza si am avut acces deplin la ea. Am folosit un betisor putin imbibat in apa, dar nu s-a intamplat nimic.

Tind sa cred ca este o alta problema decat cea a lentilei (a bucatii de sticla) si nu este neaparat de la praf.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie e suficient sa o stergi cu ceva, fara a utiliza substante.

daca nu merge, trebuie inlocuit blocul optic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri lui Clodius pentru informatiile referitoare la update, dar ma confrunt cu aceeasi problema legata de conectarea sistemului la sateliti. Dar sa va spun si voua pasii pe care i-am urmat. Ams scris cu laptop-ul un cd no name si un dvd verbatim rw aceeasi imagine a FW 5238. Prima data am introdus in unitate dvd-ul care dupa ceva timp a ramas blocat la cautarea SWL-ului. Am scos dvd-ul din aparat si am introdus cd-ul (probabil ca nu suporta dvd-ul sau cine stie ce s-a intamplat) care a mers fara probleme. Acum am 3 partitiisi nu am pierdut nici muzica nici hartile. Dupa update am asteptat aproape un minut si s-a conecteze la satelit cu succes. In zilele urmatoare aparatul ba se conecta la satelit ba se deconecta si ma vedea pe aratura. Cand ma vede pe aratura si satelitii arata 0/10 in setar la versiune info antena gps apare ca deconectata. Ca si harta este instalata este v12. Nu stiu ce sa mai fac sa nu mai am problema cu deconectarea de la sateliti mai ales ca maine plec in Olanda si-mi era mult mai usor sa folosesc navigatia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa reinstalezi firmware-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta seara am incercat sa instalez un update pe un RNS versiunea A. Primeam CD/DVD error asa ca am schimbat unitatea optica. Rezultatul a fost acelasi.

Am curatat apoi lentila pt unitatea optica a  RNS-ului si a inceput sa citeasca cd/dvd. Problema este ca de fiecare data imi dadea eroare de instalare, 01303. Am citit putin ca ar fi de la HDD, in speta de la cei care au schimbat cu SSD.

 Are cineva idee de vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marinic . Incearca sa pui o antena am pentru rns si vezi cum se comporta . Posibil sa nu fie de la fw .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marinic?, astazi vorbeam cu un coleg de pe forum exact in situatia ta. A intrat cu VCDS, a sters toate erorile si se pare ca apoi a inceput sa se conecteze la sateliti.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Clodius said:

Incearca sa reinstalezi firmware-ul

Am reinstalat FW 5238 si acum nu mai vede nici acei 8-9-10 sateliti pe care-i vedea ieri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Marinic? said:

Am reinstalat FW 5238 si acum nu mai vede nici acei 8-9-10 sateliti pe care-i vedea ieri!

Cred ca ai o problema de conectica ceva, cablu intrerupt sau mufa din spate de la GPS defecta. Daca astea sunt verificate si sunt ok, inseamna ca mai ramane senzorul in sine sau poate chiar modulul GPS din RNS. Fa o proba si cu un alt senzor daca se poate ca sa elimini pe rand problemele.

2 hours ago, Marinic? said:

Am reinstalat FW 5238 si acum nu mai vede nici acei 8-9-10 sateliti pe care-i vedea ieri!

Cred ca ai o problema de conectica ceva, cablu intrerupt sau mufa din spate de la GPS defecta. Daca astea sunt verificate si sunt ok, inseamna ca mai ramane senzorul in sine sau poate chiar modulul GPS din RNS. Fa o proba si cu un alt senzor daca se poate ca sa elimini pe rand problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, george99xxx a scris:

Cred ca ai o problema de conectica ceva, cablu intrerupt sau mufa din spate de la GPS defecta. Daca astea sunt verificate si sunt ok, inseamna ca mai ramane senzorul in sine sau poate chiar modulul GPS din RNS. Fa o proba si cu un alt senzor daca se poate ca sa elimini pe rand problemele.

Astazi merg la un prieten care are Vag-Com sa vad daca a aparut o eroare ceva! De asemenea am scos unitatea si am verificat mufa din spate. Deconectata si conectata. 0/0 sateliti.

 

Revin cu scanarea!

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 L    HW: 1T0 035 680 C
   Component: RNS-MID       H42 5238 
   Revision: AB001001    Serial number: VWZ6Z7K9313122
   Coding: 04000402040000A00000
   Shop #: WSC 05311 000 08193
   VCID: 3776EB3B8685FE8680-8062

 

   Subsystem 1 - Part No: 1T0 919 859 C
   Component: EU East V12  8196

 

1 Fault Found:
00862 - Antenna for GPS Navigation (R50/R52)
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 5
                    Fault Frequency: 45
                    Reset counter: 110
                    Mileage: 258783 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.01.29
                    Time: 18:03:34

 

Modificat de Marinic?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca stergi eroarea, reapare?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.02.2016 at 9:29 PM, Clodius said:

Asta seara am incercat sa instalez un update pe un RNS versiunea A. Primeam CD/DVD error asa ca am schimbat unitatea optica. Rezultatul a fost acelasi.

Am curatat apoi lentila pt unitatea optica a  RNS-ului si a inceput sa citeasca cd/dvd. Problema este ca de fiecare data imi dadea eroare de instalare, 01303. Am citit putin ca ar fi de la HDD, in speta de la cei care au schimbat cu SSD.

 Are cineva idee de vreo solutie?

Ca sa vezi daca e HDD,schimba-l si te convingi dar eu am avut unu care se restarta mereu,cu greu incepea sa faca update ajungea la APPS 8....14% si dadea APPS ERROR,am pus SETCONFIG pe el si a avut defect HW,eu inclin sa cred ca este la fel,nu este defect de SW,parerea mea............

24488013_3_1000x700_decodari-radio-cd-si-reparatii-rns510-servicii-auto_rev003.jpg

On 01.02.2016 at 9:29 PM, Clodius said:

Asta seara am incercat sa instalez un update pe un RNS versiunea A. Primeam CD/DVD error asa ca am schimbat unitatea optica. Rezultatul a fost acelasi.

Am curatat apoi lentila pt unitatea optica a  RNS-ului si a inceput sa citeasca cd/dvd. Problema este ca de fiecare data imi dadea eroare de instalare, 01303. Am citit putin ca ar fi de la HDD, in speta de la cei care au schimbat cu SSD.

 Are cineva idee de vreo solutie?

Ca sa vezi daca e HDD,schimba-l si te convingi dar eu am avut unu care se restarta mereu,cu greu incepea sa faca update ajungea la APPS 8....14% si dadea APPS ERROR,am pus SETCONFIG pe el si a avut defect HW,eu inclin sa cred ca este la fel,nu este defect de SW,parerea mea............

24488013_3_1000x700_decodari-radio-cd-si-reparatii-rns510-servicii-auto_rev003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Marinic? said:

Astazi merg la un prieten care are Vag-Com sa vad daca a aparut o eroare ceva! De asemenea am scos unitatea si am verificat mufa din spate. Deconectata si conectata. 0/0 sateliti.

 

Revin cu scanarea!

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 L    HW: 1T0 035 680 C
   Component: RNS-MID       H42 5238 
   Revision: AB001001    Serial number: VWZ6Z7K9313122
   Coding: 04000402040000A00000
   Shop #: WSC 05311 000 08193
   VCID: 3776EB3B8685FE8680-8062

 

   Subsystem 1 - Part No: 1T0 919 859 C
   Component: EU East V12  8196

 

1 Fault Found:
00862 - Antenna for GPS Navigation (R50/R52)
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 5
                    Fault Frequency: 45
                    Reset counter: 110
                    Mileage: 258783 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.01.29
                    Time: 18:03:34

 

antena cu probleme/defecta - incearca cu alta altena GPS si vezi daca vede satelitii, cu aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/1/2016 at 10:44 PM, skodita100 said:

Marinic . Incearca sa pui o antena AM pentru rns si vezi cum se comporta . Posibil sa nu fie de la fw .

Asculta si tu de un batran ca nu te invata de rau . Vezi ca am mai intalnit ca pinul central de la antena gps al rns-ului sa fie indoit de la o introducere neglijenta a antenei ... 

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/7/2015 at 2:05 PM, getodacu said:

Salutare, am si eu o problema cu navigatia Columbus. De vreo 3-4 zile se conecteaza foarte greu la sateliti, adica dureaza undeva la 30-40 minute pana ii gaseste si vede unde sunt.

Am schimbat antena cu una noua si merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/7/2015 at 2:05 PM, getodacu said:

Salutare, am si eu o problema cu navigatia Columbus. De vreo 3-4 zile se conecteaza foarte greu la sateliti, adica dureaza undeva la 30-40 minute pana ii gaseste si vede unde sunt.

Am schimbat antena cu una noua si merge perfect.

Modificat de getodacu
Rog un moderator sa stearga postarea a doua, am avut o problema cu browserul. Scuze si multumesc pentru intelegere.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am curatat lentila, tot nu vrea sa citeasca DVD-DL cu harti.. am incercat 5 tipuri de DVD (verbatim, maxwell...) si la toate da eroare. In schimb am incercat DVD cu filme, CD cu muzica mega zgariate si le citeste fara probleme... Intradevar pe lentila era jeg de "1 deget". Urmeaza sa fac update la harti cu SD card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, getodacu said:

Am schimbat antena cu una noua si merge perfect.

da, sunt destule care se defecteaza, cele OEM iau apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wily91 - Nu cred ca lentila ar putea fi cauza problemei . Daca era lentila nu iti deschidea nici un dvd video ce sa mai zici de cd audio cu probleme . Eu am intalnit rns care nu citeau nici macar cd audio tzipla iar dupa curatarea lentilei mergeau si cele dvd fara probleme . Oricum daca zici ca ai stricat destule dvdDL fa update cu sdcard ... e cea mai ieftina solutie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!