Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Salutari.

Fratilor, sunt in cautari intense de ceva timp in vederea achizitionarii unei unitati OEM RNS 510 (MFD3 ver. C, LED) si se pare ca nu prea gasesc. Bine, am gasit pe la Midocar, dar la 14000 RON (nu dau banii astia nici daca e din aur...). M-ar interesa, daca stie cineva, o firma care sa aduca unitatea la un pret accesibil (pana la 1000 EURO), dar care sa ofere factura si garantie, pentru ca doar asa pot sa pastrez si garantia masinii pe parte electrica.

Daca cineva ma poate ajuta....fac cinste.

Multumesc si scuze daca am fost OFF topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In continuare ma confrunt cu aceeasi problema...

Iluminarea ecranuli la rns-ul meu 510 oem, functioneaza doar cand vrea.

Astazi am facut un upgrade la fw1100, in speranta ca acest lucru va rezolva problema, dar fara succes, pe timpul zilei, am reusit sa fac sa se lumineze ecranil doar cateva secunde dupa fiecare reset/restart al unitatii.

Ce ma intriga cel mai mult e faptul ca pe timpul noptii unitatea functioneaza, si a functionat si in aceasta seara si de cateva ori saptamana trecuta, cand am avut de facut cateva drumuri lungi, sv-buc si retur pe timpul noptii, iar ca un facut aproape de ora sapte, cand se lumina suficient afara, se oprea.

Chiar nu gasim nici unul din noi un raspuns?

Spun din nou, toate fuctiile ei, touchscreen, butoane etc, functioneaza, doar ca uneori nu se lumineaza ecranul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti functioneaza doar noaptea, in mod cert ai o pb de soft. Tot ce vei gasi pe net este crack-uit. Continua sa cauti alta varianta de la o alta sursa pana o vei gasi pe cea castigatoare.

Personal, am avut versiunea B pe care am schimbat-o de curand cu un C cu led. Ambele au functionat/functioneaza ok. C-ul a manifestat sindromul "regensburg" odata si imi arata ca sunt la 1.950 km de casa :unsure:. Si-a revenit singur, dupa cateva min. :icon_thumright:

Referitor la chestia cu iluminarea setata pe auto., cu exceptia modificarii temei hartii din noapte-zi si invers, la aprinderea farurilor, eu nu am observat sa aibe vreun alt efect. O tin pe mediu permanent, noaptea fiind obositor de puternica pe setari superioare fata de B precedent. Tema generala este sportsline care are mult rosu strident. Cred ca o sa o trec pe premium - are preponderent negru.

La precedeanta masina, un Chrysler, evident dotat cu un alt sistem, intensitatea iluminarii scadea mult pe auto, pe timpul noptii. Aveam ziua- pe highest, noptea-pe darkest. Perfect! Pe RNS-ul C, trebuie sa o tin permanent pe mediu.

P.S.: Zicea cineva de activarea video in motion mai ieftinut? :) Multam anticipat!

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am rascolit net-ul se pare ca intr-adevar ar fi o probl de software, dar nu despre versiunea instalata ape unitate, ci despre o codare gresita a led-urilor care lumineaza ecranul si care poate fi rezolvata cu MotorDiag.

Caut si eu pe cineva in Romania care are acest soft si ma poate ajuta. S-au oferit cativa useri, dar de prin USA, iar pe cine am gasit in Europa nu mai da nici un semn de viata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am rascolit net-ul se pare ca intr-adevar ar fi o probl de software, dar nu despre versiunea instalata ape unitate, ci despre o codare gresita a led-urilor care lumineaza ecranul si care poate fi rezolvata cu MotorDiag.

Caut si eu pe cineva in Romania care are acest soft si ma poate ajuta. S-au oferit cativa useri, dar de prin USA, iar pe cine am gasit in Europa nu mai da nici un semn de viata....

Incearca si varianta asta, poate ajuta:

http://www.my-gti.com/3097/volkswagen-rns-510-backlight-dim-after-upgrading-firmware

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam de acel topic, problema e ca eu sunt la sw 1100 nu la 3810.

:(

"In fact this is not a firmware problem, a dim screen is caused by a incorrect LED screen coding in the RNS-510. It can be permanently fixed only with specialized software."

Asa cum zicea, citatul e dat din link-ul de mai sus.

Cine are in Rom, acest soft, motordiag sau ceva asemanator, as fi ai mult decat bucuros sa-l cunosc si sa-i cer ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit aseara 2760, si m-am ales cu Regensburg Sybdrome.

Unitatea mea e Revision A.

Am fost nevoit ca dupa 5 min sa fac downgrade inapoi la 1100.

Ramane problema cu backlight-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S.: Zicea cineva de activarea video in motion mai ieftinut? :) Multam anticipat!

Are cineva o solutie pt activarea definitiva a video in motion? Nu voi ramane dator! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . am si eu un rns 510 care nu are nici o terminatie la coada gen 'A<B<C' problema care o am e urmatoarea ; am reusit sa-l montez pe un golf 4 , l-am legat la can-ul masini , functioneaza ok dar dupa 30 min se opreste [chiar si in mers ] plus ca video functioneaza fara probleme in mers pe cand la alti nu , care ar putea fi cauza si ce as putea sa-i fac . si as mai avea o intrebare ce versiuni de firmware merg bine pe el si ce versiune de harti ? multumiri anticipate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

De acum se poate schimba logo-ul de startup, detalii aici : http://www.netdata.be/iso/

Plus au aparut harti noi pentru Europa Est, V8, sant foarte detaliate, inclusiv localitatile mici sant la nivel de strada.

@Cata06ctr

Vezi aici: http://vwnavi.com/sh...-(in-Golf-4-MK4)

salut . am si eu un rns 510 care nu are nici o terminatie la coada gen 'A<B<C' problema care o am e urmatoarea ; am reusit sa-l montez pe un golf 4 , l-am legat la can-ul masini , functioneaza ok dar dupa 30 min se opreste [chiar si in mers ] plus ca video functioneaza fara probleme in mers pe cand la alti nu , care ar putea fi cauza si ce as putea sa-i fac . si as mai avea o intrebare ce versiuni de firmware merg bine pe el si ce versiune de harti ? multumiri anticipate .

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informati despre legare rns 510 pe golf 4 , am reusit sa fac update de firmvare 2720 modificat sa nu descarce bateria si am pus harta europa est versiunea 7 merge super ok , dupa cum spuneam intr-un post anterior rns-ul meu nu avea nici o litera pe coada iar acum in meniul secret imi arata ca ar fi varianta c . singurul lucru care ma nelinisteste este ca nu comunica bine cu can-ul masini pentru ca dupa 30 min se opreste nu vede ca sunt in mers cu masina . din cate am mai citit am aflat ca imi trebuie un nou gateway si intrebarea mea este daca a mai facut cineva asa si ce gateway a folosit sau daca e cineva care stie sa ma indrume ce as putea sa fac si daca am gresit pe undeva cu legaturile .

Modificat de cata06ctr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde alt gateway pe G4 ? RNS510 nu a fost conceput sa functioneze pe reteaua can de pe vechea generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am achizitionat si eu recent un RNS510 (ver.B) care a inlocuit vechiul MFD2 de pe Passatul meu (inmatriculat prima oara in ianuarie 2007. Nu stiu ce varianta de firmware avea navigatorul (hartile erau vers. 7.2) va spun succint cum se manifesta:

-la service menu nu aveam acces,

-pe displayul computerului de bord nu mai aparea meniul AUDIO deloc

Temandu-ma de problema cu bateria, am decis sa fac un upgrade de firmware la 2760/1200

Aici am fost anuntat de navigator ca de fapt e vorba de un downgrade (probabil aveam o versiune mai recenta de firmware).

Din lipsa de adaptor, mufele radio nu au fost conectate la aparat.

Cum se manifesta dupa upgrade:

-apare acum in bord meniul AUDIO, dar singura informatie afisata este "Volkswagen Audio", din butoanele de pe volan nu merge sa schimbi melodia

-tot pe displaiul de pe bord, nu mai arata corect navigatia. daca inainte de update oferea date si informatii, acum apare scris "Volkswagen Navigation"

-am acces la test menu. la CAN vad diverse info (macar am garantia ca exista comunicare intre navi si CAN)

-nu prind nici un post de radio, nici in AM nici in FM (in meniul de test radio imi arata antena 1: off si antena2: off) precizez ca cele 2 mufe de la antenele radio au fost bagata pe rand in cele 2mufe de la navigator in toate cele 4 combinatii posibile. NIMIC!

Trebue facut upgrade la CAN? Trebuie umblat cu VAG-COM-ul?

Multumesc pentru orice sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si in cazul asta nu exista nici o solutie ? , pe alte forumuri straine am vazut ca merge numai ca nu prea am inteles si m-am gandit ca poate e cineva pe aici care stie ca tebuie facut sa functioneze normal , mi-ar parea rau sa nu il fac ca tot am ajuns pina in punctul asta cu el , eu cred ca trebuie sa existe vreun adaptor ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie un emulator de CAn_bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am achizitionat si eu recent un RNS510 (ver.B) care a inlocuit vechiul MFD2 de pe Passatul meu (inmatriculat prima oara in ianuarie 2007. Nu stiu ce varianta de firmware avea navigatorul (hartile erau vers. 7.2) va spun succint cum se manifesta:

-la service menu nu aveam acces,

-pe displayul computerului de bord nu mai aparea meniul AUDIO deloc

Temandu-ma de problema cu bateria, am decis sa fac un upgrade de firmware la 2760/1200

Aici am fost anuntat de navigator ca de fapt e vorba de un downgrade (probabil aveam o versiune mai recenta de firmware).

Din lipsa de adaptor, mufele radio nu au fost conectate la aparat.

Cum se manifesta dupa upgrade:

-apare acum in bord meniul AUDIO, dar singura informatie afisata este "Volkswagen Audio", din butoanele de pe volan nu merge sa schimbi melodia

-tot pe displaiul de pe bord, nu mai arata corect navigatia. daca inainte de update oferea date si informatii, acum apare scris "Volkswagen Navigation"

-am acces la test menu. la CAN vad diverse info (macar am garantia ca exista comunicare intre navi si CAN)

-nu prind nici un post de radio, nici in AM nici in FM (in meniul de test radio imi arata antena 1: off si antena2: off) precizez ca cele 2 mufe de la antenele radio au fost bagata pe rand in cele 2mufe de la navigator in toate cele 4 combinatii posibile. NIMIC!

Trebue facut upgrade la CAN? Trebuie umblat cu VAG-COM-ul?

Multumesc pentru orice sfat.

Pentru antena foloseste adaptoryl special pt asta, sau pune doar una din cele 2 antene.

Pentru meniu si butoane, intra cu vag com-ul si debifeaza BAP-ul din codarile navigatiei.

Dupa reseteaza navigatia ( apasa cele 4 butoane de sus simultan).

Dupa activeaza meniul secret si din navigatie tine apasat butonul setup pana apare meniul secret sa activezi firmware downgrade. Bagi softul cu 1200 si gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie.

Cine si unde este produs RNS 510 MFD3 ver C?

Sunt produse cumva de Continental AG care a preluat de cativa ani Siemens VDO?

In ce tara sunt produse?

Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu de ce, dar am impresia ca sunt produse in Cehia, dar de cine... Inca enigma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru antena foloseste adaptoryl special pt asta, sau pune doar una din cele 2 antene.

Pentru meniu si butoane, intra cu vag com-ul si debifeaza BAP-ul din codarile navigatiei.

Dupa reseteaza navigatia ( apasa cele 4 butoane de sus simultan).

Dupa activeaza meniul secret si din navigatie tine apasat butonul setup pana apare meniul secret sa activezi firmware downgrade. Bagi softul cu 1200 si gata :)

Multumesc mult de sfaturi, am facut intocmai.

Mi se pare curios ca trebuie debifat BAP-ul ca sa apara meniurile pe maxidot. Curios, dar intr-adevar asa a trebuit procedat.

Pentru downgrade, nu a fost nevoie de apelat la meniul secret. Am gasit pe un forum urmatorul hint:: bagi DVD-ul/CD-ul cu noul firmware, navigatorul cand detecteaza un firmware mai vechi refuza update-ul. Aici nu trebuie decat sa reboot-ezi navigatia cu o combinatie de 3 butoane (setup+butonul dreapta sus+ince ceva) si o sa accepte noul firmare (testat de mine).

Ce nu am reusit inca este sa fac radioul sa functioneze. Am indepartat unul din invelisurile de plastic de pe una din antene si acum intra ambele fara probleme in unitate. Totusi nu prind nici un post de radio nici pe AM nici pe FM iar VAG-comul si Navigatorul zic ambele despre cele doua antene cum ca sunt “Open Circuit”. Afirm cu tarie ca cele doua mufe de antena sunt bagate ferm in mufa dubla de pe spatele navigatiei.

Sa fie oare de la faptul ca antenele au fost deconectate cand am facut update de firmware?

Inca ceva: baietii de la Ross-Tech afirma ca nu toate CAN-Bus-urile cu C in coada si cu SW 0040 iti descarca bateria cand pui o unitate RNS510. Exista sansa sa ai probleme, exista sansa sa functioneze corect (indifferent de ce SW pui pe RNS).

M-ar bate gandul sa incerc un 3880 in loc de 2760/1200 cat am acum. Ce vreau sa stiu este: Dupa update, cum imi dau seama daca Navigatorul este inchis de CAN-Bus sau nu? Exclus asteptatul pana dimineata sa vad daca mai am sau nu baterie (ma omoara nevasta, intrucat ea conduce masina) :) . Ma gandesc la o metoda care sa dea rezultate concrete pe loc, ceva de genul,

“Bagi VAG-Com-ul, te duci la “ceva” si vezi daca ai “asa sau asa”

ori

“Te duci in meniul de la navigator si vezi daca “ceva” este “asa sau asa”.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori scoti borna de la baterie, inseriezi un ampermetru, incui masina din telecomanda, si astepti 2 minute, timp dupa care curentul indicat de ampermetru trebuie sa scada pe la 40 mA. Daca e de vreo 2 A atunci navi nu e in standby.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope,nu asta e solutia

vezi k in meniul secret ai undeva acolo optiunea can bus.

daca totul e ok si navigatia e vazuta de masina, or sa iti dea niste cifre pe acolo, si mai ales o sa iti indice viteza masinii in mers.

daca nu e vazut de masina nu indica nimik. atunci e grav, caci nu il va inchide si iti consuma bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit

Cifrele de acolo le vezi cu orice can gateway. Problema la cele pana in L e ca nu stiu sa opreasca navigatia la inchiderea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!