Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

dupa ce downloadez fisierul rar il pun pe un cd sau dvd?

am vazut ca are doar 485 mb

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il extragi si apoi pe cd verbatim, inscriptionat la 1X cu img burn.S-a mai discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS510-5238A-josi-VIM-Testmode are cam 638MB. Daca-ti intra pe un cd fa un cd inscriptionat la cea mai mica viteza. 1x e in teorie pentru ca in practica inscriptoarele mai noi nu scriu mai jos de 4x. Eu am incercat initial cu un dvd si a dat eroare si a ramas blocat. Am inscriptionat un cd Traxdata la 4x si cu asta a mers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti o intrebare ce fw sa pun pe 1T0035680D H04 in acest moment am 3810, vreau sa ii pun hartile v13 si ramane blocat la 31 minunte in momentul de fata.Care este minimul de fw pentru hartile v13? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca faci copierea hartilor cu metoda SD to HDD asa arata, 31 min pana termina, ai rabdare 35 minute si o sa termine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am lasat si mai mult de 35 minute si tot asa a ramas (folosesc metoda sd) dar merg v13 pe fw 3810 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva ce rol are "punctul" incercuit ?

post-84251-0-87863500-1449133904_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am încercat cu 3 dvd-uri scrise la 3x și 4x (nu îmi permite viteza mai mica) dar tot timpu îmi da dvd error. Cred ca mai rămâne metoda SD.

Dar cum zicea și djcosty, permite 3810 pe o unitate B instalarea hărților v13? Am văzut ca este pe net și un 3810 cu o rație schimbata a partitiilor astfel încât pentru hărți sa fie mai mult spațiu disponibil.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceste cazuri eu am schimbat pur si simplu unitatea optica, am instalat ce-mi trebuia si ulterior am pus-o inapoi pe cea veche.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, imi poate spune cineva daca exista "speed cameras" pentru v13? Eu am instalat v13 Western Europe si nu are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele nu vin si n-au venit niciodata instalate pe hartile standard. Trebuie sa-ti pui tu "Personal POI" (cateva zeci de pagini in urma sunt instructiunile exacte de instalare). Versiunile actualizate cred ca le gasesti pe pdiromania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Clodius! Totusi acolo nu am vazut nimic pentru "satnav". Am gasit in alta parte la recomandarea lui "Nutu2009", ramane sa citesc ca sa vad cum le instalez.

Cu respect!

 " La postul 1691 am pus un fisier cu camerele radar din Romania, mai mult pentru testare, pentru mark. Coordonatele camerelor le-am luat de pe net, nu-mi apartin. Eu am facut doar sa le includ intr-o baza de date sa le citeasca RNS-ul. Pentru a le importa in RNS, faci in felul urmator:

- iei fisierul si stergi txt de la extensie. Trebuie sa ramana doar MyPersonalPOI.db3

- Pe cardul SD faci un folder si-l numesti PersonalPOI. E musai sa aiba acest nume, altfel nu merge.

- pui fisierul cu pricina in acest folder

- introduci cardul in RNS si te duci la setup/navigation si ai pe undeva pe acolo Personal POI sau ceva de genul. Te prinzi tu...

- ii dai Import

- astepti... dupa import, la details iti arata cate camere/poi-uri a importat

- te duci la setup/map sau direct din map/extras la map details. Acolo dai scroll pana la PersonalPOI si trebuie sa vezi o categorie pe nume Radare, parca asa am denumit-o. Bifezi

- Gata, iti apar pe harta  "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Imi cer scuze, am omis sa spun ca am reusit... :ceuameni:...am avut cateva zile de cosmar.

Am scos fisierul din saptamana 50 si l-am importat de pe SD, dar totusi are lipsuri.

In POI spune "Blitzer Gelb" si "Blitzer Rot", fiecare avand diverse chestii de bifat.

Avand in vedere ca nu se pot pune mai mult de 7 POI, am decis ca la fiecare categorie (Blitzer Gelb si Blitzer Rot) sa selectez doar prima casuta cu "Blitzer Alle", presupunand ca include tot.

 Camerele si radarele din Madrid le-am gasit pe un site oficial. Stie cineva cum pot sa le introduc in baza de date? Nu am cunostintele necesare sa fac asta singur, dar la fel de bine pot pune la dispozitie locatiile camerelor si radarelor pentru cineva care se pricepe.

 

Va multumesc pentru indrumare si ajutor! :RO flag:

 

Cu respect,

Gabriel Suceveanu

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o intrebare .

Ce model de RNS / RCD este cel din poza ?

post-20331-0-58786400-1449735332_thumb.j

Provine de pe un Vw Tiguan R-line din 2015 .

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha,

Ok merci de info .

Iar asta este noul Discovery Media (echivalentul RNS-ului 510) :

post-20331-0-13049100-1449736965_thumb.j

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este MIB 2  - P.N - 5C0 035 684A 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discovery Media are buton de NAV in dreapta sus. Si Discovery Media Pro are butoanelw la fel dar ecranul este mai mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Stie cineva de unde pot cumpara o sursa externa pentru RNS 510? Am inteles ca trebuie sa fie de 13,8v 40a. Multumesc!

Modificat de mokkojunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica un incarcator de laptop la care sa conectezi RNS-ul pe bancul de probe?

Sau vrei sursa ca si componenta a unitatii? Pe asta o gasesti pe carsystems.pl

Iata pozele despre cum trebuie alimentat RNS-ul

post-13767-14506029014144_thumb.jpgpost-13767-14506029158832_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de 3 zile tot incerc cu V13 in navigatie si nu vrea sa o instaleze. Ajunge bara la sfarsit apoi o ia de la capat.

Astazi mi-a dat DVD error si cum nu mai aveam nici o harta am bagat DVD-ul V12 care il instalasem ultimul insa si la asta mi-a dat aceeasi eroare.

Pe net am gasit ca ar fi lentila murdara si trebuie curatata dar imi e frica sa bag un cd cu perii de curatare in unitate.

Vre-un sfat pentru mine aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu cd de curățare si apoi cu dvd cu hartile si spune-ne si noua cum a decurs operațiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus firmware 5274, si merge ok, da am incercat dupa sa pun hartile v13 dar cand ajunge aproape de final imi da DVD Error. O sa incerc si eu maine cu SD Map Tools.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!