Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu V13 se poate pune doar pe DVD-/+DL ars la o viteza mai mica de 3x, o sa incerc zilele astea sa vad daca sigur e asa, cel putin v12 a mers lejer copiata de pe un DVD+DL verbatim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lui nu ii citeste nici DVD simplu, nicio sansa sa ii citeasca DVD DL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, nu (mai) citeste. Ma gandeam sa-i schimb blocul optic cand va ceda de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clodius, o bucla de instalare am avut și eu la v12 și ajungea la final și o lua iarăși de la capăt de pe un dvd dl. L-am uitat în mașină timp de vreo 3 saptamani și în final s-au copiat hărțile.

Cu v13 nu reușesc de pe verbatim. Mai încerc alt dvd dacă nu trec și eu la metoda cu cardul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva impresii de la cei ce au reusit sa instaleze v13? Aduce schimbari multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu  nu am vazut pana acum, dar nici nu am mers pe drumurile mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o problema cu navigatia Columbus. De vreo 3-4 zile se conecteaza foarte greu la sateliti, adica dureaza undeva la 30-40 minute pana ii gaseste si vede unde sunt. Nu am mai folosit navigatie de aproximativ o luna de zile, iar toata vara cat am folosit-o, a mers foarte bine si se conecta imediat la sateliti.

Aveti idee ce ar putea avea sau ce ii pot face sa functioneze normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am navigatie rns 510 versiunea D sw- 3970 hw-61, am instalat hartile v13 cu succes de pe un dvd dl.Nu am avut timp sa le testez, dar la prima vedere sunt trecute in plus liniile ferate si raurile.

Ma poate ajuta cineva cu un link pentru un vim pentru navigatia mea?

Am incercat vim versiunea 1 si versiunea 2 si nu a mers. Sau nu am stiut eu de unde sa il eau

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am reusit si eu, desi a trebuit sa-l dau jos de pe masina si sa-i curat lentila. Acum a reusit instalarea de pe un DL.

Am profitat de ocazia asta si am trecut si eu la 5238 desi l-am mai pus odata si m-am trezit cu bateria consumata.

Pun mai jos un copy dintr-un scan mai vechi:

 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530-V3.clb
   Part No SW: 3C0 907 530 L    HW: 3C0 907 951
   Component: J533__Gateway   H13 0152  
   Revision:   H13       Serial number: 3300P093180408
   Coding: FDA17F46524602002002
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 2A5BE423850AF24EEA7-807F

 

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 D    HW: 1T0 035 680 B
   Component: RNS-MID       H04 4020  
   Revision: AB001001    Serial number: VWZ6Z7J7083098
   Coding: 06010000010000820000
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 2F6DF5377EE897663D9-807A
 

Sa-l las cu 5238 sau trec inapoi pe 4020?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reusit si eu in sfarsit sa pun V13. Mai intai am incercat cu un DL Philips si Fw 4120 70/25/5. S-a tot chinuit sa copiez cateva zile, ba o lua de la inceput, ba dadea Cd error etc.

Am pus apoi 4120 60/35/5 si un DL Verbatim. Dupa vreo 2 zile si cateva plimbari prin oras intr-un final a dat mesajul minune ca a terminat copierea :)

 

Totul bine si frumos, merge perfect, cu exceptia comenzilor vocale - cand apas pe butonul respectiv spune gagica ceva de genul "Navigation guidance disabled" (sau asa imi aduc aminte). Indiferent pe ce mod as fi (radio, media, nav).

In setari nu am gasit nimic legat de partea asta de voce. Aveti idee ce trebuie facut mai exact ?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca s-a instalat poti pune la loc FW5238. Nu vei pierde hartile deja instalate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, are cineva idee ce ar putea avea unitatea mea de gps de se conecteaza foarte greu la sateliti? Dureaza cam 30-40 min pana se conecteaza, dar dupa ce se conecteaza am semnal bun (intre 6-10 sateliti) si merge ok. A doua zi o iau de la capat, aceasi problema. Sa fie de la soft...de la antena?

Mentionez ca softul este 5237 si nu am avut probleme pana acum, iar unitatea este c13.

Modificat de getodacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul bine si frumos, merge perfect, cu exceptia comenzilor vocale - cand apas pe butonul respectiv spune gagica ceva de genul "Navigation guidance disabled" (sau asa imi aduc aminte). Indiferent pe ce mod as fi (radio, media, nav).

In setari nu am gasit nimic legat de partea asta de voce. Aveti idee ce trebuie facut mai exact ?

Am mai sapat nitel si se pare ca trebuie activata partea de comenzil vocale din soft, dupa care ar trebui sa se regaseasca in meniu/settings si partea de voce.

 

1. SELECT

2. 37 NAVIGATION

3. CODING - 07

4. LONG CODING HELPER

5. Highlight BYTE 7

6. Remove check from BIT 1

7. ESC out from this screen

8. DO IT!

9. Exit out of VCDS software

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@getodacu, poate fi de la calitatea antenei, de la pozitionarea ei sau, asa cum ai intuit, si de la soft. Nu ai cum sa afli decat prin incercari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius, navigatie este venita din fabrica pe masina, nu am pus-o eu si nici nu s-a umblat la ea sau la vreo componenta hardware, singurul lucru la care am umblat au fost hartile si i-am schimbat softul....avea 3892 parca ...si i-am pus 5237...dar de atunci si pana acum am mai mers cu navi si a mers perfect, nu am avut treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti rămâne sa încerci un alt soft si doar asa te vei convinge unde sa cauti mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu localizarea exacta pe harti sau in modul navigare, in sensul ca afiseaza ca fiind pozitionat la o anumita distanta de cea reala.  HW version e H42 versiunea D (cred ! e ultima litera din delivery part number???), Sw version 4120. Merita sa fac un update de soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@getodacu, posibil sa nu se fi instalat cum trebuie firmware-ul, sau sa ai o versiune care nu este ok pt tine. Nu inteleg de ce ai 5237. Eu stiu doar de 5218 sau 5238.

Iti recomand varianta 5238 originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5238 din ce stiu eu nu este originala, este modificata de Josi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu rns-ul 510 am incercat sa pun 5274 si cand ajunge sa faca update la radio da swl error am 1t0035680P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!