Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Buna ziua

Sunt inregistrat doar de aseara si nu prea stiu cum functioneaza forumul.

Daca am postat gresit i-mi cer scuze.

Am un Passat din 11/2012 cu rns 510. ma poate ajuta cu harti pentru est vest europa noi.

Va multumesc.

Forumul functioneaza asa: citesti, citesti, citesti ...... citesti, si daca nu te descurci intrebi. Vad ca tu doar inrebi. de citit ai citit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit azi toata ziua de m-am zapacit de tot.

De fapt sunt atatea informatii cu termeni IT care nu-mi sunt familiari incat ma dau batut este prea complicat.

Nici nu mai stiu ce vroiam de fapt.

Cred ca ceva harti est vest europ pentru rns510.

Nu zic ca nu am citit si invatat lucruri interesante.

Da hartile cred ca le cumpar de pe olx este mai simplu......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca tu nu mai stii ce vrei, noi cum sa te ajutam?

Sa incepem cu inceputul: ce veriune de soft ai pe RNS-ul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SW version 4120. 

Cu respect cred ca asta intrebi. Cum am mai spus nu sunt familiar cu tehnica IT.

Am poze cu meniul ascuns dar nu stiu cum sa le atasez aici.

Multumesc de intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci poti pune ultima versiune de harti v12 east europe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult.

 

Ma poti ajuta cu harti si cu pasii de urmat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule, dar citeste si tu acest topic. Cred ca pasii sunt scrisi de cel putin 50 de ori in cele aproape 4500 de postari. Si da, sunt foarte multe postari tocmai pentru ca vin cei ca tine carora le e lene sa citeasca si pun aceleasi si aceleasi intrebari de fiecare data sperand ca vor scapa de citit cele 4500 de postari. La mine a durat o zi cititul informatiilor de-aici si inca o zi update-ul de FW si maps + POI. Daca iti bati putin capul...vei reusi. Dar daca zici ca esti strain de IT, de scris CD-uri, de termeni specifici etc etc, mai bine platesti pe cineva care se pricepe si cu asta basta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am o problema cu acest sistem audio (RNS 510) care ,la rece, face niste zgomote ciudate si foarte puternice ("bubuie") se pare in difuzoare(zgomotul parca se aude plafon- nu l-am auzit personal asa mi s-a explicat). S-a intamplat acum un an de cateva ori tot in toamna si se pare ca acum a revenit parca cu frecventa mai mare...

Se intampla sporadic si chiar s-a oprit si sonorul de la radio in timpul unei "crize".

A mai patit cineva asta?

Banuiesc amplificatorul.... poate ceva umezeala (desi masina sta in garaj).

O sa fac si o diagnoza cand ajung in posesia ei (nu o folosesc eu in mod curent), dar nu-mi fac prea mari sperante in ceea ce priveste codurile de eroare atata timp cat se manifesta sporadic si apoi functioneaza normal..

Un sfat/indiciu mi-ar fi de folos...

Multumesc

 

PS Am incercat deja resetarea din butoane.. Ma gandesc si la un update de firmware, dar imi pare mai degraba o problema hardware.

Modificat de driver_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si sound sistem, de pui problema amplificatorului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la cel de antena...Scuze.. Nu am fost suficient de explicit.

Am citi pe undeva despre o problema la antena care se manifesta asemanator...Nu cunosc prea bine sistemul(acum ma documentez cu ELSA si net-ul), de aceea am cerut sfaturi.

Modificat de driver_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi tatonari am trecut de la 2760 la 5238 josi si bineinteles ca-mi descarca bateria! Ce este de facut?Se poate face un update la can-ul masinii?si daca da,cat costa?

Modificat de mierma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut, am instalat, este cazul meu.

FW 5238 + patch +harti vers.12, pt o unitate rns model B pe o masina din 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Cum se copiazaun cd cu muzica pe HDD ? Am in rns 510 cu HDD 20gb , am vazut ca mai am vreo 4 cd uri copiate de la fostul proprietar. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat am ceva probleme, mici dar deranjante cu replica RNS 510, o sa o trimit inapoi. Ma tot uit si nu prea inteleg diversele variante de RNS 510, au litere, b,c, j, h, etc. Care ar fi ok pentru Tiguan facelift fabricat in 2012.08. Acum am RCD 310 cu modul bluetooth sub scaun. Ce model ar rebui sa iau ca sa fie compatibil cu bluetooth-ul de la mine, care sa nu descarce bateria? Trebuie sa achizitionez si antena GPS separat, merge orice antena GPS de RNS 510 sau nu? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

PS: RNS510 sh ma gandesc sa achizitionez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu exista problema descarcarii bateriei, ai deja player de gen3 - RCD310.

Au litere diferite pentru ca sunt versiuni diferite: hardware, software, capacitate hdd, display LED, etc.

Orice versiune de RNS510 vei lua, nu vei avea probleme cu compatibilitatea bluetooth-ului de sub scaun.

Cumpara o versiune cat mai noua de RNS510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am vrut sa activez si eu vim pe al meu rns 510. Am incercat cu diverse imagini iso. Se instaleaza...dar nu am vim. In schimb am reusit sa fac altceva ce ma deranjeaza: mi s-a schimbat interfata (sunt alte culori acum) si mi s-au dezactivat comenzile de inainte si inapoi de pe volan. Ma poate ajuta cineva ce sa fac? Se poate sa dau un reset general ceva ca sa fie cum era inainte de incercarile esuate de a avea vim? Multumeac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul asta e valabil chiar daca eu am mfd alb si volan cu comenzi noi? Din cate am observat, solutia era pt mfd rosu si volan cu comenzi vechi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este valabil.

Cu un Vcds poti sa intrii sa schimbi schema de culori care iti convine. Ai de ales intre Sportsline/ premium / Highline

http://www.my-gti.com/1214/changing-the-volkswagen-rns-510-colour-scheme

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge cu VCDS-ul, la acest model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!