Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Cineva din Mures care poate face CAN update?

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 510 are in spate 3 mufe pentru antene.

1 albastra care e pentru gps, si 2 albe pentru radio.

Are vreo importanta cum vin cele albe puse, sau nu conteaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din stanga e AM si dreapta FM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z3dulik

Merci de raspuns. Si cum imi dau seama la fire care e AM si care e FM ca nu scrie nimic pe ele.

Si doi, cum pot verifica daca le-am pus corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu mufele de la antena radio ar trebui sa aiba un ghidaj ca sa nu le incurci si un sistem de blocare a mufei respective,uita-te la rns si la mufa respectiva si vezi daca are ghidaj. La mine asa a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valenthin

La mine a fost un RNS 315 initial ... care a fost inlocuit cu asa ceva cand am luat masina http://www.magazinulauto.ro/poze_produse/16042009076.jpg

Si avea numai o mufa, si respectivul a scos firele din acea "mufa" alba in care intr-adevar are ghidaj pe ea, dar acum la 510 nu mai stiu care si cum era si care si cum vin.

Ma gandeam ca poate in meniul secret daca le pun invers imi arata la FM sau la AM vreo eroare sau poor signal ceva.

La FM acum imi arata Stereo, iar la AM signal good.

Nu as mai desface sa le pun invers sa vad daca imi arata vreo eroare sau daca nu mai arata Stereo si good si de asta intreb daca ar fi aratat vreo eroare in caz ca le puneam prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns510-pin-diagram.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de poza, e clar acum unde vine AM si FM, dar cum identific firele acum care e AM si care e FM ?

Am scris mai sus ca au fost scoase din acea mufa in care erau bagate si aveau ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am intrat in posesia unui rns510 cu hw h73 si sw 0423,part number 7L6035680 fara A ,B sau C , pt Touareg. La ce fw imi recomandati sa fac upgrade fara sa am lag in meniu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin12brj

Salutare. Am cumparat si eu un RNS 510 si am conectat o camera pentru marsarier. Cand pun contactul se aprinde, am imagine, dar cand bag in marsarier nu-mi intra automat imaginea ci doar imaginea cu senzorii (senzori pe care nu-i am). Inseamna ca trebuie vreo codare ceva sau mai am nevoie de ceva piese? Precizez ca deocamdata nu am facut nici o codare doar am conectat-o la unitate si la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, este de codare - trebuie sa codezi unitatea sa stie de camera - bifezi Lowline camera - dupa care resetezi unitatea

 

pe modulul parktronic, codezi si acolo Rear view camera installed

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelmarius

@Boditza dezactiveaza protocolul BAP cu vcds de pe RNS pt a functiona butoanele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc... o sa incerc si asta sa vedem ce rezolv :)

Senzorii ma streseaza cel mai rau acum ca nu sunt afisati pe display. Incep sa cred ca nu suporta unitatea senzorilor de parcare

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halberstadt

Am incercat sa instalez v10 de pe dvd ,dar nu mai iese dvd-ul afara,nici nu mai arata linia cu progresul la instalare.Asa cu dvd-ul in unitate,m-am invartit prin oras o ora si am vazut ca navigatia merge perfect la orice adresa,in schimb nu functioneaza POI.Ce sa fie si cum sa rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halberstadt

Am reusit sa scot dvd-ul,dar hartile nu le pot descarca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am o navigatie RNS510 HW H42,SW 1400, am facut update de SW la versiunea 3810 dar nu pot sa instalez hartile versiuna 12.

Ce versiune de SW imi recomandati sa instalez? Pot sa instalez vesiunea 6276? Sau cu versiunea 4120 merg hartile V12? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 3810 in sus merge vers v12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;Buna ziua,

Pe masina mea, Skoda Octavia 2005, 2.0 TDI, MFD White, am schmbat unitatea RCD300 cu o navigatie RNS 510 Continental - 3T0 035 686 H, HW H23, SW6270 si modulul Can Gateway 7N0907530AN.

Am incercat adaptarea modulelor cu VCDS 11.11 dar am  urmatoarele probleme:

1. Butoanele de volum de pe volan nu functioneaza, cele de telefon merg

2. Dupa setarea instalation list, cu setarile din vechiul Can,  modulul Can Gateway 7N0907530AN are o eroare 

Adresa 19: Poarta CAN  (J533)       Eticheta: fără

   Număr VAG SW: 7N0 907 530 AN    HW: 7N0 907 530 AN
   Componenta comandată: J533  Gateway H56 1642  
   Revizie:   H56       Numar serial: 130314F1002181
   Codare: 351302
   Atelier: WSC 73430 790 00000
   VCID: 7CFC1A03FF7B61F87DF
 
1 cod a gasit 
01044 - Modul de comanda: codare incorecta 
            000 - -
             împrejurări cod:
                    Starea defectului: 01100000
                    Priorit.defectului: 1
                    Frecv. defectului: 1
                    rulaj: 251784 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2000.00.00
                    timp: 13:34:10
Ce codare trebuie sa fac pentru Skoda Octavia 2005, Berlina?
 
3. Modulul Bluetooth inainte de upgrade functiona fara probleme, acum cand sun din masina se aude un zgomot de fond, suprapus peste convorbire
Am verificat mufa C care intra in navigatie si sunt conectate doar 2 fire R+ si R- (pinul 12 si 6) Am o eroare la navigatie
01523 - Microfon pentru telefon -R38- 
            011 - întrerupt(ă)
             împrejurări cod:
                    Starea defectului: 01101011
                    Priorit.defectului: 5
                    Frecv. defectului: 16
                    Resetare contor: 0
                    rulaj: 251784 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2000.00.00
                    timp: 13:25:31
Am incercat codarea cu VCDS dar versiunea pe care o am nu afiseaza detalii nici pentru can Gateway si nici pentru navigatie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Pt Octavia ta trebuie instalat un fix pt a-ti functiona comenzile (cauta pe my-gti MFD/MFSW fix for Skoda Octavia). Se instaleaza a fel ca un update de firmware (adica fara cheie in contact)

2. Ai intrat pe modulul 19 Can Gateway si ai bifat in "Installation List" modulul 37 - Navigation?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am bifat modulul 37 Navigation, imi recunoaste navigatia si pe modulul radio, dasi nu l-am bifat.

my-gti MFD/MFSW fix for Skoda Octavia - am gasit Skoda Columbus (RNS 510) Fix pentru firmware 4xxx. Eu am versiunea 6270, se poate aplica fix-ul? sau trebuie sa fac downgrade?

Modificat de adist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am mai postat acum vreo jumatate de an aici, dar recunosc ca nu ma prea documentasem.

 

Am un model1T0035680F, HW version H61 si Fw 3970. Harti am doar pentru europa de vest.

 

De unde pot descarca niste harti cat de cat actuale pt Europa de est si unde pot gasi compatibilitatea intre harti si FW?

 

Mi-a recomandat cineva, tot in topicul asta, sa pastrez FW si sa adaug doar hartile.

 

Multunmesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca de la ultimul post si pana acum te-ai mai documentat!

Se presupune ca ai citit si respecti regulamentul acestui forum, deci nu inteleg de ce soliciti software ilegal.

 

Hartile le poti "descarca" de la reprezentanta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, momentam am pe masina modelul RNS315 si as dori sa-l schimb cu RNS510, imi puteti recomanda pe cineva de incredere de unde pot achizitiona acest model? De preferat SH dar sa fie in stare impecabila, eventual si nou dar nu stiu care ar fi pretul lui. Nu vreau sa iau de la oricine de pe site-uri de anunturi ca am inteles ca sunt multe furate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria dedicata de vanzari. Sunt destui colegi care vand asa ceva-inclusiv cu acte de provenienta De.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!