Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Pai cu Img Burn. cu ce altceva, si la cea mai mica viteza, la update de SW nu am avut probleme, folosind acelasi soft, poate ca unitatea mea nu citeste DVD DL, sau gresesc ?!

Modificat de B65WZS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe dvd verbatim si pune prima data V11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa cureti lentila cu cd de curatire si incearca din nou DVD DL.Asa am patit si eu si dupa curatire a mers. Lasa CD de curatire cca 6 min si apoi incearca DVD DL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, la mine se pare ca are problema doar cu DVD DL, am folostit doar Verbatim, insa singurul lucru pe care nu pot sa-l fac cand scriu imaginea este sa setez o viteza de scriere mai mica de 2.4x, si nu inteleg daca este de la disc sau nu, cel putin softul zice ca discul nu suport sub aceasta viteza.

De pus am pus harile cu ajutorul maps-tool, care mi-a comprimat imaginea, insa din cate am inteles elimina cateva lucruri ca sa poata miscsora, mai am de citit....

Mai incerc maine, mai stric un dvd, daca nu trec la curatarea lentilei, insa asta as vrea sa fie exact ultimul lucru pe care sa-l fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: asa am facut si eu am instalat cu maps tool ,dar nu s-au instalat POI-urile . Trebuie sa fie IMG BURN care scrie si cu x1 ,eu asa am. Si am scris cu X2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l ia mama lu' proces verbal, ca mi-a mancat sufletul :), o sa caut un soft care sa scrie cu 0.1 x :)).

Da stie careva sa-mi zica daca viteza este data de disc, soft sau aparat (inscriptor) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am RNS 510  model 1T0 035 680 C    H61 2850

asta inseamna ca am versiune 2850?    

 

problema in sine nu am, doar ca deseori are lag, la umblat in meniuri, la seletii efectuate pe display  cam tot timpul are lag

 

cu un update de soft s-ar rezolva?     la ce versiune sa fac update?  va rog ceva pasi de urmat?

daca nu se recomanda update de soft   ce harti pot pune maxim? ce versiune?

 

 

 

multumesc

Poate s-a pierdut postul meu printre altele mai importante dar  daca cineva poate sa imi raspunda si mie

 

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

incearca 5238.

 

Eu as incerca, dar sti sigur ca merge pe varianta de rns care o am eu ?

risc ceva ?

merci fain

Modificat de emilul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, teoretic merge. practic nu poate nimeni garanta. 5238 este un firmware modificat de Josi, adaptat sa mearga cam pe toate RNS510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci update de soft la RNS nu are nici o treaba cu softul masinii am inteles corect?  urmez pasii pentru update cu 5238 pentru RNS 510 si teorectic ar trebui sa fie ok, apoi pe acest soft  5238  pot pune harti  v12?  sau   v11?

 

merci  fain

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merg V12, tocmai ce am pus eu ieri, insa fara POI pentru ca nu am resit sa fac pe DVD DL, in rest merge super OK.

Si FW ar trebui sa mearga, exceptand acea mica sansa sa crape :), dar daca a mers la mine pe HW 03 FW 0809, nu vad de ce la tine nu ar merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , datorita colegului Clodius , am reusit sa fac update de firmware 5238 si harti ,, europa de est V12 '' la unitatea mea RNS 510 .

Problemele intampinate au fost urmatoarele:

1 - unitatea nu a vrut sa citeasca DVD- ul cu hartile -eroare de DVD/CD

ca si rezolvare - folosirea programului maps tool si copierea hartilor pe SDcard

2 - SWL error

ca si rezolvare - update de SWL

3 - dupa ce s-au copiat hartile de pe card imi cerea sa introduc DVD/CD in navigatie

ca si rezolvare - introdus DVD -ul original cu hartile , pentru ca si-a mai copiat ceva fisiere de pe el

In concluzie , dupa doua dupamese de stat in masina - FUNCTIONEAZA !

Multumesc colegului Clodius si colegilor de pe forum pentru ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare. Ca sa trec la hartile cu europa de est v12 cd_8196 trebuie sa fac update de fw? Acum am fw 3810 si hartile v10.

Am citit in mare parte topocul dar sunt nedumerit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar fi sa incerci sa ii pui V 12 si sa revi cu un feedback pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare. Ca sa trec la hartile cu europa de est v12 cd_8196 trebuie sa fac update de fw? Acum am fw 3810 si hartile v10.

Am citit in mare parte topocul dar sunt nedumerit.

Merge pe 3810. Eu am reusit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Eu am avut pe RNS 510 rev. P firmware initial 5269 cu maps v10 care a mers fara nici o problema, am facut update acum la 5274, am pus hartile V12, iar navigatia are un comportament ciudat, anume ca radio merge, dar se inchide ecranul, se face negru, dupa un timp iar se aprinde si tot asa. Radio merge, dar ecranul cand se inchide cand se deschide.

Am pus la loc 5269 dar am pastrat hartile v12, la fel face, am incercat si 5238 by josi tot cu hartile v12 si tot asa. M-am uitat in spate la ventilator merge, nu e problema sa se incalzeasca sau altceva.

De la ce poate fi, mi-a scapat vre-un amanaunt la update ? Ce anume trebuie sa fac pentru a fixa asta. Am si cablu vag com, daca cumva trebuie sa fac vreo codare anume pe masina. Sa fie oare de la hartile v12 ?

Modificat de simi_id
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Starea initiala la RNS-ul de pe auto propriu:

DPN: 1T0035680C

HW: H42

SW: 2720

 

Ulterior: Update la SW: 3810 s-a modificat si DPN in 1T0035680D

 

In final am ajuns la SW: 4120 / DPN tot 1T0035680D.

 

Problema de care nu reusesc sa scap: orice DVD bag in unitate (ma intereseaza in principal cel cu hartile pentru navigatie) imi da eroare si il scoate. Am incercat scris cu imgBurn la 1x pe Verbatim DVD-R/DVD+R, alte DVD-uri alte viteze (2x, 4x, chiar si 12x - cine stie), pana si un DVD video original si nu a mers. Mentionez ca pe softul original 2720 DVD urile mi le citea insa aleatoriu imi dadea eroare si mi le scotea. 

Motivul acestor update-uri de soft: sa reusesc sa copiez pe HDD hartile de pe DVD deoarece cu vechiul soft aceasta copiere dura la nesfarsit. Mentionez ca DVD-ul original cu Europa de Vest (v7) cu care a venit masina ruleaza fara probleme indiferent de soft.

 

Map tools am incercat insa la fel nu reusesc sa pronesc softul de copiere de pe DVD (incercat si cu CD si la fel).

Daca aveti careva o idee in plus pe care nu am aplicat-o inca va sunt recunoscator.

Modificat de Mihai_tgv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Vreau sa cumpar un RNS 510 zilele astea si am niste nelamuriri.

Am gasit pe diferite siteuri de la 1200 pana la 2500 ron. Din ce am gasit pe net sunt 3 modele A,B,C si intre B si C nu e diferenta, cred.

 

Ce m-ati sfatui sa caut sau sa intreb inainte de cumparare ca sa nu am probleme?

Pe viitor vreau sa ii pun si camera parcare, bluetooth si tot tacamnul. Momentan poate sa fie si fara ele ca nu ma strang banii.

 

de asemenea, vreau sa ii pot accesa si meniul. Asta se poate face dinainte sau doar dupa montarea pe masina la mine?

Daca trebuie sa fac eu asta, unde gasesc un cablu/soft VCDS de cumparat.

 

Sau poate are cineva de aici si RNS si cablu :)

 

Multumesc

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pe masina ta, trebuie sa inlocuiesti can gateway-ul sau sa ii faci update. Altfel o sa iti descarce bateria, dupa mai multe ore de stationare.

 

de comunicat o sa  comunice cu masina.

 

la ce sa acorzi atentie ? sa fie functionala, fara probleme, etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablu cu VCDS gasesti. Inclusiv in Tg Mures. Nu merita sa cumperi unul doar pentru asta.

Accesarea meniului se poate face doar dupa alimentare si montarea pe masina.

Ai grija ca la cumparare sa iti dea si codul de deblocare. Altfel vei avea si batai de cap si cheltuieli suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, atunci care e diferenta intre cel la 1200lei si cel la 2500lei?

Aici ma intereseaza mai mult, e ceva in minus? (infara displayului LED)

gen: harti mai vechi, soft vechi si nu se poate face update la ultima mersiune sau altceva?  .. sau doar unii il vand mai ieftin.

 

Am gasit unul de pe scirocco, cred ca e combatibil nu?

 

Multumesc

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

furate, ne furate... probleme, etc

 

da, difera capacitatea HD-ului, hartile, SW-ul - la acestea se pot face update-uri.

 

da, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!