Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Și cum as putea evita asta? Mă gândesc ca eticheta poate fi schimbată...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și cum as putea evita asta? Mă gândesc ca eticheta poate fi schimbată...

Vcds?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În Galați, din păcate, nu găsesc unități ca sa le pot verifica cu vcds. Nu as vrea sa merg pana la bucuresti, dar dacă alta soluție nu e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maximilian667

Salut,

 

Detin un VW Scirocco cu RNS 510 + Dynaudio + pachet telefon . As dorii sa-i fac update la navigatie sa-mi citeasca sd card de 16 32 gb

 

Modelul este 1T0035680B , HW-Version H11 , SW-Version 1120

 

Care ar fi ultima versiune pe care as putea sa o pun ? Am tot citit pe net dar nu am gasit nimic clar... Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fw3810 

unii au pus si 4120 sau chiar 5238 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5238 iti recomand eu. Update-ul se face direct, fara a mai fi nevoie sa faci trecerea prin 3810

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decodari Casetofoane

Eu recomand evitarea versiuni 5238 deoarece este cea mai riscanta alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura ,am instalat din prima hartile west europe v6,si le-am copiat pe HDD,iar hartile east europe v10,nu vrea sa le citeasca nici de pe DVD-ul original,nici de pe copii Verbatim ,,-R,, sau ,,+R DL,,.Care sa fie cauza? Cum sa rezolv problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiunea de firmware nu o cunosc,pentru ca nu este activat meniul ascuns si vreau sa imi spuneti daca o pot afla pe un tester la un service multimarca,sau trebuie mers la reprezentanta VW? Precizez ca nu cunosc pe nimeni cu VCDS,care sa ma ajute cu aflarea FW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi avut tot profilul completat am fi putut eventual sa-ti recomandam pe cineva in zona ta. Cu VCDS se salveza valoare 1 canal 50 si ai activ meniul ascuns. Cu o interfata multi marca nu stiu daca se poate sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 cand hartile au ajuns la v12?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 cand hartile au ajuns la v12?

Da,Al Bundy,pentru ca masina am cumparat-o din Germania,cu hartile west Europe instalate pe HDD,si DVD-ul original in torpedou,versiunea fiind V6.

Daca ai fi avut tot profilul completat am fi putut eventual sa-ti recomandam pe cineva in zona ta. Cu VCDS se salveza valoare 1 canal 50 si ai activ meniul ascuns. Cu o interfata multi marca nu stiu daca se poate sau nu.

Multumesc pentru interesul acordat,pronet.Sunt din Slatina,daca imi poti recomanda o persoana care se pricepe si e dispus sa ma ajute,tot respectul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua

am un passat cc cu rns510 si modul bluetooth o varianta recenta (nu stiu exact nr. acum).

 

as dori sa ii fac sa mearga comenzile vocale pt navigatie, radio, media.

cele pt telefon merg fara probleme.

din cat am studiat se pare ca microfonul meu este legat la unitatea de bluetooth direct. ar trebui sa refac circuitul in sensul ca microfonul sa il leg de unitatea rns dupa care de aici sa ma duc in modulul bluetooth.

am gasit o multime de cabluri retrofit pt acest lucru, insa nu stiu pe care sa il aleg

 

are cineva idee ce cablu imi trebuie?

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă Salut!

Mi-am achiziționat un HU RNS 510, versiunea Q. Unitatea se comporta impecabil. Acum as vrea sa îmi pun folie pe geamuri. Este adevărat ca foliile metalizate diminuează puterea semnalului gsm/radio/gps și e necesar sa aleg o folie ceramica sau pot alege și o folie metalica Bună cu grad mare de protecție solara fără sa am probleme cu semnalul la navigație? Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua

am un passat cc cu rns510 si modul bluetooth o varianta recenta (nu stiu exact nr. acum).

 

as dori sa ii fac sa mearga comenzile vocale pt navigatie, radio, media.

cele pt telefon merg fara probleme.

din cat am studiat se pare ca microfonul meu este legat la unitatea de bluetooth direct. ar trebui sa refac circuitul in sensul ca microfonul sa il leg de unitatea rns dupa care de aici sa ma duc in modulul bluetooth.

am gasit o multime de cabluri retrofit pt acest lucru, insa nu stiu pe care sa il aleg

 

are cineva idee ce cablu imi trebuie?

 

 

multumesc

Un cablu ecranat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt delfin... ce treaba are daca antena dw gps este inafara masinii ca si cea de radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de radio este integrata în geamul lateral spate! Asta e "problema" mea. Mulțumesc pentru răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu,  dar folia se monteaza pe interior...deci nu afecteaza.:) nu ai fi nici primul si nici ultimul care face asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc! O sa caut folia cu cel mai bun raport calitate preț! Mulțumesc mult și scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu azi un RNS 510 versiunea P pt Seat-ul meu. Dupa decupari prin bord ca nu ai intrat am ramas cu cateva problemute:

1. Este decupat plasticul de jos unde vine cititorul decarduri insa tot nu se aseaza bine in partea stanga. Mai este ceva ce trebuie decupat la seat in special?Am incercat si sa strang suruburile si tot ramane 2-3mm in afara in partea stanga.

2. Senzorii de parcare nu sunt afisati pe display-ul navigatiei desi can-ul si modulul de la senzori suporta asta:

Address 10: Park/Steer Assist (J446)       Labels: 1K0-919-475.clb
   Part No SW: 1K0 919 475 A    HW: 1K0 919 475 A
Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530.lbl
   Part No SW: 1K0 907 530 P    HW: 1K0 907 951 

ce codari trebuie facute cu VCDS-ul?

3. Are firmware 5218, recomandati altul mai nou?

4. Am si un carkit parrot ck3100 insa legaturile erau facut pe vechiul rns300 in mufa principala plus o alta mufa mica mama cu 6 pini cu doua fire in ea. Dupa ce am conectat mufa principala si pe cea mica (tel mute si ground) unitatea rns era pe mute si cand modificam volumul aparea volumul de la telefon asa ca am scos-o si am lasat-o asa pana aflu exact cum trebuie legata. Vreo idee aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Intra cu VCDS pe navigatie si vezi sa fie debifat Byte 0 - Bit 3, apoi da un reset la RNS510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !   detin pe golf 6 din 2011 dec . un RNS  510 cu Hw-61 si sw - 3970  versiunea H din cate stiu eu ..   pot face update la 5238 ?  direct  sau trebuie sa mai trec prin alte etape ,,   SAU ce versiune recomandati ???   Multumesc .

Modificat de cornelus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomandam sa faci nici un update daca functioneaza cum trebuie. Risti sa o prajesti. Poti sa ii faci uodate de harti la v12 si activare VIM

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!