Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Au intrare pentru reverse camera. Da, toate RNS510 au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea trebuie codata pt. Dynaudio. Conectorul pt. RVC il au toate versiunile.

Despre partea cu banii, nu stiu ce sa zic. E o chestie subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot gasi tutoriale dar nu a functionat niciunul cum activez vim pe rns 510 led, ma poate indruma careva?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pit-bull vezi si cum ai scris cd(ma refer la viteza de scriere) si pe ce marca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am H64 cu SW4020 Map 7894 part nr 1T0035680H.

Nu cred ca era din cauza cd ului mai degrabă fișierul nu era bun.

Trebuie făcut cd format iso sau doar copiat pe cd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta de pe google ca sunt o grămadă de tutoriale bune. Poate sa corupt fișierul la descarcare. Si iti recomand cd Verbatim si programul Isoburn la viteza de 2x sau 1x. Sa nu uit ca trebuie restartat unitatea dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe eticheta de hartie lipita pe carcasa.

Insa in 75% din cazuri (in cazul celor furate sau cu provenienta incerta, cat si in cazul celor care nu mai au versiunea originala de firmware) eticheta lipseste. Foarte multi din cei ce vand RNS 510 le descriu ca avand ecran LED si hdd 40G, desi unitatea e revizie A sau B.

 

si ma poti ajuta si pe mine cum sa imi dau seama ca e o navigatie cat mai noua aparuta, am cum sa ii fac vreun test, sau sa intru in setari sa vad? ca am vazut si la 1250 ron rns510 si in post ei spun ca sunt originale ca au ssd...si nu stiu ce sa cumpar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi exact de versiune e si ce firmware are trebuie sa o montezi pe masina. Dupa codarea gatewayului, se interogheaza adresa 37 iar acolo ai toate informatiile necesare.

SSD nu s-a montat niciodata pe nici o unitate RNS. Asta daca prin SSD te referi la sold state drive. RNS au din fabrica HDD clasic. Se poate face upgrade la SSD insa.

Despre pret, evit sa comentez. Un pret mic pt. o unitate de fabricatie recenta poate fi un indiciu ca respectiva unitate a fost furata. Pe de alta parte nici un pret mare nu e garantia achizitionarii unei unitati in perfecta stare.

Mai mult decat s-a scris aici si pe restu' internetului nu am ce sa spun. Da-i cu search pe forum sau cu google pe net ca sa vezi diferentele intre unitati originale si replici. Si in general, cu cat citesti mai mult si scrii / intrebi mai putin, cu atat lucrurile o sa fie mai simple pt. tine. Si mai clare, in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H64 cu SW4020 map7894 merge sa pun direct harti V12-8196 cele East Europe ? Sau sa fac update la SW inainte de a pune hartile pana la cat pot ajunge sau e ok si 4020 ?ms

 

PS. @flotouran95 am cumparat cv verbatim si am reusit sa activez vim!!! Tnq

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si pe sw 4020 V 12 garantat nu trebuie o vers de sw mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe undeva pe aici ( parca ), modul de instalare harti de pe SD card, ma poate ajuta si pe mine cineva cu topicul respectiv?

Am incercat sa le scriu pe DVD DL cu CD_BurnXP si mi-a dat cu eroare, acuma nu stiu exact, poate unitatea nu stie DL sau programul de scriere nu ii ok?! :dry:

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu IMGBURN.

 

http://www.imgburn.com/index.php?act=download

daca nu merge ai o singura optiune.

1. folosesti programul http://christian-jeanin.ro/blog/software/maps-tool-en/

2. Comprimi harta Europa est v12 , sa incapa de un DVD normal ( asta o poti comprima la DVD normal, Europa de veste nu merge comprimata atat)  - Foloseste DVD-R Sony

3. Copiezi harta Europa Veste V12 pe card SD si o instalezi pe hdd unitatii.

4. Cand ai nevoie de Romania, bagi DVD in untiate si ai grija sa nu suprascrii datele (le folosesti de pe DVD)

5. Din Ungaria incolo ( Inclusiv ) ai pe HDD Europa de vest...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si instalarea de pe SD se face automat sau mai trebuie facute ceva setari?


Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un link de unde pot sa descarc sw 4020 ,ca am incercat de pe mai multe site-uri fara rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT !  vreau sa pun ceva clipuri video pe un dvd rw sa le pot rula in rns 510, in ce format sa le fac conversie ,  cum se procedeaza sa le vada unitatea ?

 

ms astept un raspuns .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a rula videoclipuri trebuie sa le pui pe DVD, dar in format DVD VIDEO, pentru ca altceva nu recunoaste unitatea. Dar cauta in acest topic ca sa discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi imi spuneti si mie ce trebuie luat la un golf 4 2001 ca sa pot monta RNS 510 pe el ? Si sa nu imi spuneti ca nu merge stiu ca in principiu nu merge dau au mai facut operatia asta mai multi si au rezolvato pana la urma si le merge aproape tot  navigatie, telefon, radio fm/am si DAB .

Deci ce imi mai trebuie exact emulator de kan am inteles ce tip mai concret serie si mai ce imi trebuie si antena tripla de gsm,gps si am/fm ?

907d1265750524-rns-510-golf-4-tdi-image_2011_02_06_18_13_10_IMG_0339.jpg23549545_6_644x461_antena-vw-skoda-seat-23549545_2_644x461_antena-vw-skoda-seat-

sal

ai reusit totusi sa "depistezi" ceva...sau ai renuntat?cam aceas treaba as vrea si eu sa fac + un volan de golf 6 cu comenzi care sa comunice cu rns-ul(daca tot face upgrade)din cate am tot cautat eu ar mai fi varianta de clona ca si meniuri si dotari la fel ca rns 510 de la audio sources ans 420 insa parca nu mai ii asa de finete,fiind mai patrat

cel oem 510 ar fi ceva bataie de cap la integrarea in bord dar din cate vad nu ii imposibil insa nu stiu care ii treaba cu cabluriile ce mai necesita sa fie si perfect 100% functionala cu computerul de bord si pana la urma si cu comenziile de volan(ex cazul meul la volanul de mk6)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva ... ce denumire are - cum se numeste mufa din cotiera la golf 6 , este o mufa cu multi pini si scrie linga ea" in media ? ( g6 an 2012)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

media device interface - MDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!! Pentru un passat b6 din 2007 am montat rns 510 si as dori sa stiu ce tre sa mai cumpar sa imi vada senzorii de parcare, climatronicul si sa mearga toate comenzile de pe volan... mai exact nu merge sa raspund de pe butonul situat in partea dreapta a volanului... precizez ca e model non facelift.

Am uitat sa zic ca am cumparat si modulul bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posed un RNS 510  pe un VW B7 din 2011. Din meniul ascuns rezulta: Delivery part: 1T0 035 680 C; HW: 52; SW: 2840; HW vehicle: 0x801; HW radio: 0006; HDD: 40 GB; Maps: 7333-v7;

Potrivit scriptului este index C, deci C8/C9, dar exista opinii pe site-uri specializate, care afirma ca este o exceptie de la index C, deoarece masinile iesite din fabrica cu SW 2840-2860 sunt de fapt C10/C11, usor diferite de index D. Este C sau D?

Se mai afla cineva in situatia mea?

Vreau sa actualizez SW-ul, dar nu-mi este clar ce firmware sa aleg si din ce surse, pentru compatibilitate si siguranta. A folosit cineva softurile de pe "rnsfirmware": EU_FW-4120-60_35_5 ori EU_FW_4120_70_25-5, ambele din categoria "modificate", care nu necesita recodificare?

Orice sfat va fi pretuit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata unitatea de clima, unitatea de senzori de parcare, trase alte fire de can .


Pune un 4120, este suficient pentru unitatea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm am inteles... deci trebuie pusa clima de pe facelift, si mai exact ce unitate de la senzori trebuie si la ce model te ai referit cand ai zis 4120? Cam un pret cat ma ajunge? Stima !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit macar vreo doua pagini in spate? Asa se umple forumul de informatii redundante si nu mai gaseste nimeni ce cauta.

 

4120 este versiune de firmware. Se instaleaza pe unitatea de radio/navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!