Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Azi am fost la un service sa vad daca imi papa bateria sau nu.Rezultatul a fost unu bun in sensul ca nu am consumatori cand masina se inchide din telecomanda,in schimb am bateria slaba si cred ca ma va lasa in curand...trebuie sa o schimb pentru ca are deja 6 ani.De cati A imi recomandati sa pun.?si va rog sa ma scuzati ca e off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb can bus sau update de software.

Multumesc pentru raspuns. Dar ce CAN Bus sa pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care se gandesc sa desfaca unitatea optica pentru a curata lentila iata 2 poze. Eu am facut astazi operatiunea, dar eroarea n-a disparut. Nu sunt electronist asa ca nu stiu ce as putea sa-i mai fac.

post-13767-14172791485452_thumb.jpgpost-13767-14172791650593_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai desfacut unitatea mai bine schimbi lentila. Si asa scapi de problema. Eu am facut rost de lentila noua, dar nu am apucat sa o schimb, ca am schimbat unitatea cu una R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea...am si eu o problema cu un RNS 510 ...mai exact cu navigatia...eu merg prin Bucuresti si ea vede ca sunt prin Praga...sa pe langa Praga....si in loc sa arate cum merg eu prin bucuresti arata cum merg eu pe acolo:))))prin campii prin ape...:)))) si daca dau sa caute o strada din Bucuresti ....chiar pe aia pe care sunt...o cauta o gaseste si zice ca mai am 1400 si cva d km pana la ea...desi eu sunt pe ea...a mai patit cnva asa cva...ma puteti ajuta cu o setare cva sa resetez gps...resetarea la setarile de fabrica am facuto si degeaba....restart la unitate am dat si tot degeaba!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceasta intrebare?

va multumesc frumos

salutate tuturor, recunosc ca nu am apucat sa ma uit peste tot topicul, am o intrebare referitoare la cum as putea activa radarele fixe de pe autostrazi, in poi m-am uita si nu am gasit aceasta optiune.

exista vreo procedura prin care as putea activa radarele fixe de pe autostrazi?

 

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovi.tz Exista, cauta in acest topic "puncte de interes" sau "camere fixe". A pus cineva ghidul pe aici exact.

Cozmin08 in principiu inseamna ca nu-ti vede satelitii. Problema este fie de la antena (cel mai probabil) fie de la firmware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am si eu niste dubii cu privire la schimbare RCD-ului actual 310(1K0 035 186 AA) cu un RNS 510. Din cate am citit aici imi trebuie CAN cu terminatie cel putin L. (3C0 907 530 L asta am pe masina).  :unsure:

Odata cu RNS imi trebuie si o antena GPS care o pun deasupra RNS-ului; ceea ce ma intereseaza pe mine mai mult e daca modulul telefonului (1K8 035 730 C) o sa mai fie compatibil cu RNS-ul?  :unsure:

Momentan senzorii de parcare apar pe ecranul RCD-ului dar sun curios daca o sa-mi afiseze si climatronicul(3C0 907 044 DK).Telefonul se conecteaza cu RCD-ul pt apeluri si muzica prin bluetooth(dar pe maxidot nu apare nimic). O sa-mi mai trebuiasca ceva in afara de adaptarile cu VCDS-ul?

Va multumesc frumos, o seara frumoasa sa aveti. Stima  :icon_thumleft:

Modificat de royulyan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-ul tau este mai nou, asa ca n-o sa ai probleme cu descarcarea bateriei

Nu exista module bluetooth OEM care sa nu fie compatibile cu RNS 510. Cel mult bluetooth-ul poate sa nu fie complet compatibil cu telefonul.

Climatronicul tau este modulul vechi (cu afisaj mic digital al temperaturii selectate, nu?) si nu o sa-ti afiseze pe RNS modificarile de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar... la prima scanare...am avut o eroare pe antena...am sterso...dar navigatia tot pe acolo ma arata...dar eroarea nu a mai aparut...si intradevar nu imi vede nici un satelit...intrebarea mea este...daca ar fi antena dusa...nu ar trebui sa ramana sau sa reapara eroarea la scanare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-ul tau este mai nou, asa ca n-o sa ai probleme cu descarcarea bateriei

Nu exista module bluetooth OEM care sa nu fie compatibile cu RNS 510. Cel mult bluetooth-ul poate sa nu fie complet compatibil cu telefonul.

Climatronicul tau este modulul vechi (cu afisaj mic digital al temperaturii selectate, nu?) si nu o sa-ti afiseze pe RNS modificarile de temperatura.

Da e climatronic din ăla cu 2 ecrane mici! [emoji45] Ca telefon am un iPhone 5s care se conectează fara probleme la bluetooth si se aude foarte bine muzica cat si apelurile, ar putea fi posibil ca dupa schimb sa nu-mi mai funcționeze corect sau cum?! [emoji20] Multumesc frumos, o seara buna sa aveți! Stima [emoji3] Modificat de royulyan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara baieti.

Intreba cineva in ultimele post-uri despre ultima harta Est Europe 2015, este mai buna decal varianta anterioara? :RO flag:

mentionez ca am varianta 2014 si as fi curios de variana 2015.

Multumesc anticipat.

O seara buna tuturor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca este mai buna!

Avand in vedere ca s-a lucrat pe varianta anterioara tot ce s-a facut este un plus.

Intrebarea este daca merita pretul cerut pentru diferenta dintre variantele in discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@royulyan repet, daca bluetooth-ul iti merge acum o sa-ti mearga si dupa instalarea RNS-ului, nu vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi antena asa cum m-ai sfatuit...imediat si-a revenit...am facut o tura cu masina sa vad saca vede strazile...si era totul okey...dar pe drum ce idee imi vine ...ia sa conectez iar antena masinii.....pac...opresc masina o bag...ce crezi..merge...si chiar merge...imi puteti explica acest fenomen paranormal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Contact oxidat sau mufa miscata, fara contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... paranormal....

 

asa cum ti-am zis - mergi un pic asa cu ea si vezi daca mai face. Daca mai face, inlocuim antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

 Am un jetta 1.9 din 2006 si as vrea sa ii pun o navigatie. Imi puteti spune un model bun ( harta romaniei,tv tuner, camera marsarier) care sa se potriveasca pe masina mea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Auto Passat Var. Trend  09-12-2008 (Model an 2009) 

Am montat un  RNS510 MFD3 LED VERSIONE Q 2014 PRODUZIONE: 09/2014 ,PART NO : 1T0035680Q,

SW: 5238,HW:H10,MAPPE : 2015 versione V12 + AUTOVELOX 2015

functioneaz totul ok dar nu mai afiseaza nimic in bord ,nici radio nici indicatiile de navigatie.

Mentionez ca inainte am avut instalat RNS 510 Continental : 1T0 035 680 B   

 

HW:H03  SW:0900  si taoate aceste functii radio si informatii navigatie le afisa.Stie cineva care este motivul si ce ar trebui sa fac pentru activarea functiilor?

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică să fie protocolul BAP activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, daca ai bordul cu iluminare alba.

 

dupa activare - in long coding la 37-navigatie, da un restart la unitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am incercat sa copiez niste muzica de pe SD pe HDD si nu vrea, scrie copying 1 of x, dupa care se opreste si revine la ecranul anterior, fara eroare sau ceva.

 

Aveti idee de ce se intampla asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un touareg din 2009 cu rcd si as vrea sa il inlocuiesc cu un rns 510. Din ce am observat cele originale puse pe touareg au slotul de SD card in lateral stanga, in timp ce cele de passat, touran etc au slotul in partea jos pe mijloc. Intrebarea e cele cu slotul jos pe mijloc se potrivesc la touareg sau nu? In principiu din ce am citit sunt plug and play si in afara de design nu e nici o diferenta dar vreau sa fiu sigur, nu vreau sa o montez si sa nu imi functioneze butoanele de pe volan de ex. Voi ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!