Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Parerea mea : ar trebui facut un topic dedicat pt. CAN-ul de Passat, nu de alta dar are si alte functii in afara de a descarca sau a nu descarca bateria in combinatie cu RNS510 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este unul dedicat unitatilor de can gateway.... dar ne e lenica sa-l cautam - .... rusinica.... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynavin DVN-VW Dvd Auto Multimedia Gps Bluetooth 

 

Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti despre scula asta pe un tiguan.

 

Multumesc.

Poate inlocui cu succes un rns 510? 

Ce ati recomanda, after market, de talia lui rns 510 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Studiaza DNS 610 replica sau ANS 610 putin si fa o comparatie intre ele si cu Dynavin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 2006, Can cu terminatia c( updatat pt. a scapa de batery drain), bord cu maxi dot roșu . Probat doua RNS ,una c alta f, si cu ambele aceeași problema nu apare meniul audio,meniu care apare când este montat RCD. Codarea pe Can pt navigatie este făcută . Întrebarea este dacă trebuie bifat sau debifat acest protocol numit BAP. Știu ca s-a mai scris dar as dori un răspuns clar si la obiect. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie debifat, cum a zis si Valentin, si trebuie sa dau reboot la navigatie si apoi iti apare in bord..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

    Am o problema cu un RNS, in sensul ca ii bag DVD-ul cu hartile de est si ii dau sa copieze pe hard dar in momentul in care ajunge la final cu copiatu o ia de la inceput fara sa fac eu nimic..Aceleasi harti de pe acelasi DVD le-am pus is pe alt RNS.Am incercat si cu resetatul playerului dar nu vrea.Ce ii pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de soft ai pe RNS? ce harti vrei sa bagi? Daca bagi harti mai noi trebuie sa ai 3 partitii pe RNS.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar este versiune de soft mai veche si hartile sunt mai noi.Trebuie sa vad ce versiune are RNS-u sa ii fac update si incerc dupa sa mai pun hartile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un rns 510 versiunea b cu sw 1200,vreau sa trec la fla 4120 am vazut ca la colegul humerg a mers,pot sa trec direct la aceasta versiune sau trebuie sa trec treptat? sa folosesc mai intai o versiune mai slaba?am citit in niste posturi mai in spate ca daca trec direct la o versiune asa noua mi se poate arde unitatea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut B si SW 0800, ceva de genu. Si din cate tin minte nu a mers direct la 4020.

A trebuit sa pun o versiune intermediara, sau 2xxx sau 3xxx, apoi 4020, dupa aia a mers orice SW. Dupa 4020, teoretic eu aveam unitate cu H, o modifica softul 4020 tocmai ca sa suporte orice SW upgrade.

Eu pe a mea am facut o gramada de probe, upgrade, downgrade, fara nici o problema. Evident nu recomand la nimeni sa faca din astea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa trecu Obligatoriu prin 38xx, restul nu mai conteaza. Acea versiune face cele 3 partitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie cu upgrade/downgrade-urile de firmware. Exista totusi o limita pana la care trebuie supusa memoria flash a RNS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi imi spuneti si mie ce trebuie luat la un golf 4 2001 ca sa pot monta RNS 510 pe el ? Si sa nu imi spuneti ca nu merge stiu ca in principiu nu merge dau au mai facut operatia asta mai multi si au rezolvato pana la urma si le merge aproape tot  navigatie, telefon, radio fm/am si DAB .

Deci ce imi mai trebuie exact emulator de kan am inteles ce tip mai concret serie si mai ce imi trebuie si antena tripla de gsm,gps si am/fm ?

907d1265750524-rns-510-golf-4-tdi-image_2011_02_06_18_13_10_IMG_0339.jpg23549545_6_644x461_antena-vw-skoda-seat-23549545_2_644x461_antena-vw-skoda-seat-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca mult mai ieftin ar merge cu un 2 DIN patrat, dedicat....

 

Gasesti inclusiv de la marii producatori (clarion, jvc, etc) , cat si de la chinezi ( solutii complete)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Nu stiu daca a mai fost postata treaba asta si daca da rog un moderator sa imi stearga post-ul cu scuzele de rigoare...

Pentru posesorii de RNS510 niste baieti destepti au facut site-ul : http://netdata.be/iso/

Pe acest site va puteti personaliza logo-ul de boot de la RNS....puteti pune orice logo....bineanteles urmand instructiunile de acolo....dimensiune fisier....etc...

 

 

Bafta

 

 

P.S. Si-a facut cineva pana acum upgrade la versiunea 5218? Daca da....ceva imbunatatiri fata de 4120? Eu am momentan 3810....si vreau sa trec la 4120....dar daca 5218 este mai buna...de ce nu....

 

 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar merge mai degraba o unitate dedicata pentru ca ai iesi mult mai ieftin; din cate am inteles de la cineva care se ocupa cu asa ceva....sa instalezi un RNS 510 pe G4 cu tot cu unitate, desigur, ajunge 1000 Euro; daca stau sa ma gandesc un pic, asta inseamna aproape jumatate din pretul masinii. Dar na, nu discutam gusturile nimanui...un RNS 510 este, totusi, un RNS 510. Numai bine1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu stiu daca a mai fost postata treaba asta si daca da rog un moderator sa imi stearga post-ul cu scuzele de rigoare...

Pentru posesorii de RNS510 niste baieti destepti au facut site-ul : http://netdata.be/iso/

Pe acest site va puteti personaliza logo-ul de boot de la RNS....puteti pune orice logo....bineanteles urmand instructiunile de acolo....dimensiune fisier....etc...

Bafta

P.S. Si-a facut cineva pana acum upgrade la versiunea 5218? Daca da....ceva imbunatatiri fata de 4120? Eu am momentan 3810....si vreau sa trec la 4120....dar daca 5218 este mai buna...de ce nu....

Multumesc frumos

Ai incercat? Merge sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Azi un prietend ie la mine din oras a vrut sa faca update de soft la un RNS 510 de pe un Tiguan, dar ia aparut eroare din poza :

post-20331-0-55265600-1393925043_thumb.j

Aveti idee de la ce ar fi ca eu nu am mai vazut asa eroare de cand instalez softuri pe RNS-uri .

L-am intrebat ce apare in meniul ascuns dar el zice ca nu este activat si nu stie nici cu ce soft a venit RNS-ul din fabrica .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zii sa schimbe ora asa cum zice acolo si sa opreasca motorul si sa scoata cheia din contact. FW mai noi nu acceptA sa se faca cu cheia in contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!