Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

sincer eu nu stiu daca pot sa pun navigatie

eu ce am acum este un casetofon normal pioneer si gaura sub el nici nu stiu ce mufa are de legatura.....o sa ma apuc de desfacut ca sa vad ce am acolo  :D

am mai vazut golfuri care au o mica antena pe plafon eu nu am nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele care au antena pe plafon ori au rns din fabrica ori modulul de telefon.Tu cum nu ai nici una nici alta iti trebuie o antenna care se monteaza pe rns daca vrei ca are magnet ori prin bord pe undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pe un golf 4 din 2003, ca sa adaug un RNS 510, ce modificari trebuie sa ii mai aduc? Cu CAN-ul cum ma descurc (banuiesc ca trebuie schimbat)?

Nu poti pune rcd 510 pe g4.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. am inteles...multumesc frumos de raspuns. Dar se poate pune ceva AM? Banuiesc ca nu sunt chiar atat de pretentioase. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca vrei sa mergi pe varianta celor chinezesti - vezi ca avem colegi pe forum care vand asa ceva - poti vb cu ei despre unitatile fabricate, costuri, etc.

 

altfel, exista si unitati 2din, fabricate de Kenwood, Alpine, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, chiar daca o sa coste ceva mai mult macar am garantie la ele si apoi...daca sunt Kenwood sau Alpine probabil au si posibilitatea unei mai bune adaptari cu difuzoare si altele de la aceleasi firme. Multumesc de raspunsuri!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta pe Golf 4, RNS 810 de Touareg + simulator CAN ( de la connex-video, dietz, acvgmbh), se modifica cadrul 2DIN si se taie trimurile laterale de Alu, lucrarea iese perfect, lucrare realizata pe Golf4 R 32, cost aprox 1000 euro cu navi cu tot.

Eu am avut pe Golf 4 , RNS-MFD 2 de Touareg, cu interfata AV+ dvd BOA 87500 de la Dietz si simulator can de la connex-video.de., + monitoare spate Alpine.

RNS 510, sau tot ce are forma trapezoidala nu se poate integra din punct de vedere fizic , pentru a iesi ceva OEM.....

Daca se monteaza si interfata de video out pentru monitoare spate de la Dietz , ajungem la 50% din pret achizitie de Golf 4 !!!!

P.S. Am vazut acum pe google si poze cu RNS 510 integrat perfect pe Golf 4, dar nu cu trimuri ALU ci masca custom si revopsire, ....deci se poate!!!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, chiar daca o sa coste ceva mai mult macar am garantie la ele si apoi...daca sunt Kenwood sau Alpine probabil au si posibilitatea unei mai bune adaptari cu difuzoare si altele de la aceleasi firme. Multumesc de raspunsuri!!!

Citeste aici sau aici ca suntem mai multi care avem navigatie AM . Si cu garantia avem colegi asa cu ti-a sugerat colegul mai sus in aria vanzari care ofera si garantie.Aici deja suntem offtopic 

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am inlocuit un MFD2 cu RNS 510, la passat b6 din 2006. Acum pe bord nu mai pot sa vad si sa comut functiile de la navi. Am inteles ca trebuie un update de can gateway. Stiti pe cineva care stie bine sa faca update-ul sau sa-mi inlocuiasca gatewayul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai trebuie bifat sau debifat BAP. Nu e nevoie sa schimbi can gateway-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Asta se face cu VAG com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, cu VAG com, daca te uiti un pic mai in urma pe forum vei gasi exact ce si unde se gaseste. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti, sunt mai nou pe forumul acesta, detin un RNS510 pe B6 2010, dar am mai multe probleme:

   1. nu imi citeste SDhc(e un micro de 4gb prin adaptor) formatat fat 32

   2. nu stiu ce versiune este si nu am habar cum sa aflu, am tinut apasat pe SETUP mai mult timp, dar nu imi apare doar AM si FM.

   3. daca ma poate ajuta cineva sa imi explice pas cu pas cum fac un update, ca presupun ca e din cauza asta. 

Multumesc,sper sa ma ajute cineva, am tot citit aici dar nu am gasit o explicare detaliata.

 

CU CE SA INCEP?

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa faci update la un firmware minim 4020 si o sa scapi de aceea eroare de sd card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de unde sa incep, nici macar nu stiu ce versiune e la mine :(, si cum sa aflu.

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activeaza cu VCDS meniul secret si asa vezi ce firmware e.

 

LE. Azi la un RNS 510 cu 2060 am facut update la 4020 si nu a facut 3 partitii deci nu am putut instala ultimele harti. Urmeaza downgrade la 3xxx si apoi update la 5xxx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e un VCDS?   

 

Cred ca mai bine gasesc pe cineva care se pricepe sa faca treaba asta, stie cineva unde gasesc in Mures sau Cluj pe cineva care se pricepe?  si cam cat costa?

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de imagine dacă face sau nu cele 3 partiții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica depinde de imagine? E acelasi DVD cu care am mai schimbat formware la alte masinii, la unele direct de la 960 la altele de la 3xxx si nu au fost probleme. Uite ca la asta nu a vrut sa faca 3 partitii. Deci, solutia de mai sus este corecta?

stiu ce 3xxx e prima versiune care face 3 partitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, procedura initiala (si corecta) de upgrade de la firmware 1xxx/2xxx la 4020 este/era prin fw 3800/3900 pentru a se creea acele partitii. Versiunea de fabrica 4020 nu creeaza acele partitii. Ulterior au aparut mai multe versiuni modificate de 4020 care fac acele partitii, deci nu mai este nevoie de versiunea intermediara. Daca tu ai o versiune modificata de 4020 cu care n-ai avut probleme pana acum nu stiu ce sa zic. Oricum, prima incercare de rezolvare este asa cum ai zis, sa incerci un firmware 3800/3900 si vezi daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am folosit un DVD pe care aveam versiunea 4020 originala de fabrica. Asta a fost greseala.

 

Si nici versiunea 5xxx nu face cele 3 partitii ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este versiune originala de fabrica, nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci. Deci neaparat prin 3xxx acum, adica downgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!