Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Va salut stimati colegi. Rog un sfat autorizat in urmatorul caz:

Am o Octavia 2 din 2005 pe care am montat un Columbus 2011 luat de la un coleg de pe forum. Acesta a activat VIM si a facut un update de soft pentru a nu descarca bateria. Unitatea mea are HW H61, SW 3984, map version 7896. Am vazut pe un SUPERB 2 inca nelivrat ca avea HW H21, SW 6270, map version 8049. Vreau sa fac update de harti si am fost sfatuit sa iau de pe un torent.

Am cateva intrebari:

  • pot lua si din alta parte hartile V.10 2014, pentru mai multa siguranta? De unde pot descarca procedura de update?
  • este bine sa fac si update de soft, ma avantajeaza cu ceva? Care s-ar potrivi?
  • Este posibil sa blochez navi cu procedurile astea, dupa update soft poate descarca bateria datorita CAN-ului vechi?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti merge bine actuala varianta de firmware, nu ai de ce sa faci upgrade. Versiunile ulterioare nu aduc imbunatatiri vizibile pt tine.

Hartile le gasesti si pe gpsunderground. 8049 am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am gasit un RNS 510 (3C0035684G) pe ebay. Este model USA. http://i.ebayimg.com/00/s/NDg5WDQ4Nw==/z/XCcAAOxygPtS8q6O/$_12.JPG

Vroiam sa stiu doua lucruri:

 

1. Am un prieten cu mazda cx7 model usa, la care radioul functioneaza doar pe frecventele impare (asa e la ei) 100.1; 89.3 etc.. Voi avea aceasta problema si la RNS?

 

2. Hartile sunt pt america de nord desigur. Ce trebuie facut ca sa pun europa? e complicat?  costa mult?

 

Merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, radio la tine o sa functioneze pe cele impare si nu as lua asa ceva la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de complicata trecerea de la varianta SUA la cea de Europa. Nu mai tin minte exact, dar parca sunt si diferente hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, merci frumos! era o licitatie pe ebay si e doar 175$ momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am revenit, navigatie nu am cumparat din motiv ca tipul cu care m-am hotarat sa bat palma, un baiat din Ploiesti, mi-a spus ca navigatia RNS 510 nu se potriverte pe VW Multivan din 2005 care este dotata cu navigatie RNS MFD2, cel putin la forma, una fiind perfect dreptunghiulara, iar rnas 510 are forma trapezoidala.

Stie cineva daca exista vreo rama adaptoare si daca se poate face up-grade la RNS 510? Daca vor comunic fara probleme noau navigatie cu modulele instalate pe Multivan 2005?

Va multumesc!!

Dragos C.

Daca ai Multivan2005 exista sanse foarte mari sa ai modelul de flansa bord ingust deci nici modelul de Touareg sa nu-ti intre.

In aces caz nu ai solutie de navigatie OEM cu touchscreen ci doar modele AM - cele compatibile cu bordurile de Skoda Tour/ Golf4/Polo. Daca ai (dar mici sanse pt 2005) flansa mare atunci cauta unitate OEM de Touareg, sau un AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut,

 

Navigatia de pe Multivan este cea mare, RNS MFD 2, are flansa de bord mare (23 cm laturile de sus si jos, iar pe lateral 11,5 cm)

Se pare ca am sa cumpar o navigatie OEM sau Am ( ce reprezinta AM?)

Daca pot avea de la tine o sugestie ma intereseaza sa cumpar o navigatie foarte performanta cu majoritatea tarilor europene in meniu.

Multumesc anticipat!!

Dragos C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM - inseamna after-market

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai flansa mare. Deci pe OEM trebuie sa cauti aparat de Touareg  imi scapa acum cum este botezat. Stiu sigur ca RNS850 este navigatia noua de Touareg (2012->).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca RNS 510 pt. Multivan / Touareg are alta forma, nu?

Nu se potriveste cel de Golf / Passat...

Cam asa arata.

RNS510_027.jpg

RNS 510 se numeste si cel de Touareg / Multivan.

In jur de 1.300 EUR pe ebay

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si nu gasesc pe nicaieri. Aveti idee ce trebuie bifat pe navigatie sa imi afiseze viteza limita pe ecran ? Inainte imi aparea pe navigatie. Dupa ce am oprit masina si am plecat a doua zi cu ea am observat ca nu mai apare. Am tot butonat-o si nu am gasit nicio optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat la Setup -> Map iar aici nu am show speed limitation ci doar Show VIP ( nu stiu ce ) .. am bifat/debifat si nu se intampla nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viteza limita de pe un anume sector de drum nu o arata. Arata numai viteza cu care circuli tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte..cand mergeam imi aparea in colt dreapta sus viteza limita in oras, afara etc (60,90,130), iar acum deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare. N-am auzit pe nimeni sa-i functioneze functia asta. Dar vreo optiune de a repeta indicatia in cazul in care nu ai fost atent, are? Mi se pare util si asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai auzit? Înțeleg că trebuia să spună fiecare ce ii merge, nu-i asa?

Cât despre repetat ultima indicație, ai încercat să apeși butonul rotativ din dreapta? Cititul unui manual poate face sa dispară 100 de întrebări... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

am un golf 6 si am casetofon normal ....si am si eu o intrebare daca pot sa ii pun un casetofon cu navigatie....

sa stiu daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da. II poti pune si RNS510, 310,315...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Nu trebuie sa faci nicio modificare, doar ca iti va trebuii antena GPS pe langa RNS 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns

eu nu am am nici o antena la masina:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena radio ai sigur, antena GPS iti trebuie.

post-37856-0-83917900-1392118919_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pe un golf 4 din 2003, ca sa adaug un RNS 510, ce modificari trebuie sa ii mai aduc? Cu CAN-ul cum ma descurc (banuiesc ca trebuie schimbat)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!