Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Pai cu imgburn free le scrii la viteza de 1 sau 2 x nu 4x si trebuie sa mearga.Foloseste Verbatim ca e foarte ok 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste verbatim, la viteza cea mai mica, si cel mai important, incearca si cu + si cu - la dvd....

daca nici asa nu vrea.... ai unitatea optica varza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si cu diferite softuri, Nero nu ma lasa sa selectez sub 4x. unitatea optica are cam un an vechime si a fost utilizata ocazional, deci ar trebui sa fie ok. Multumesc pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am si eu urmatoarele intrebari la care sper sa imi puteti raspunde:

1. Am un RNS 510 care are part number 1T0 035 680 C inscris pe navigatie. In setup imi arata ca este versiunea 1T0 035 680 D. De ce asta???

2. Problema ce ma deranjeaza foarte tare este ca am facut anul trecut update de fw cu versiunea 3810 si acum am vrut sa ii pun un fw mai nou 4020, 4120.... sau altceva dar nu imi ia nicio versiune. Am facut zeci de cd si dvd diferite marci si scrise cu 1x. Ce se intampla. Am instalat ultima versiune de harti si a inghitit dvd imediat. Ce se poate face?

O seara buna va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Prin upgrade de fw se schimba versiunea.

2. Sigur ai folosit varianta care trebuie de fw? Ai instalat cum trebuie, fara cheie in contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ekomax

Sal.,

Incearca sa activezi SW DOWNGRADE din meniul ascuns (ala unde ai vazit tu ca si-a schimbat seria din C in D) si mai baga inca o data DVD-ul cu soft .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut,

Intentionez sa cumpar navigatie RNS 510 pt VW Multivan din 2005 care este deja dotat din fabrica cu modelul RNS MFD2. Am gasit mai multe coduri pt acest tip de navigatie si as dori sa stiu care este cel mai performant dintre : 1TO 035 680 C, 1TO 035 680 F, 1TO 035 680 P. Eu doar pe astea trei coduri le-am gasit, se prea poate sa existe si altele, functie de performante.

Va multumesc pt viitoarele informatii.

Dragos C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, toate sunt bune, dar ,cu cat litera din coada codului este mai aproape de sfarsitul alfabetului, cu atat aparatul e de fabricatie mai noua.

Cele de la C in sus, au display LED, A si B= LCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut Florin,

Multumesc pt informatie. Maine o sa imi cumpar unul din Bucuresti cu "P" la coada.

Sa auzim numai de bine!!

Cu respect, Dragos C.


Salut,

Pt. "soferasu" - maine voi fin personal in Bucuresti cu Multivan-ul, dupa care imi continui drumul pana in Finlanda. Cel care imi vinde navigatia mi-a spus ca il si monteaza si probeaza. Am gasit navigatia pe Mercador la un tip Silviu din Berceni. Doresc ceva de calitate, si baiatul scrie ca o are cumparata de noua din Suedia ( de fapt are 3 bucati).

Pt. orice alte informatii nu ezita sa ma intrebi.

Dragos C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de noua din Suedia cumparata? :winter:A cumparat 3 bucati :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..ciudat. Asta e un lucru bun ca asigura montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut,

Eu l-am gasit pe Mercador si cu alte doua bucati de vanzare, si asa am dedus ca are trei bucati in total. Se prea poate sa fie "furaciuni" dar tipul scrie ca sunt noi.

Am incercat sa atasez link-ul , dar nu vrea. Cautati pe Mercador.ro  - rns 510 si veti gasi si pe cel din Bucuresti care are doua postari, intr-una vinde doua bucati la 480 euro si in alt doilea anunt vinde o bucata la 1900 de lei.

Modificat de Dragos Caraulan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate asa o fi, cum zice vanzatorul, dar ce pot sa zic e ca rns urile sunt cele mai furate unitati media auto din Germania si nu numai. Si la noi s au spart cateva masini pt mult pretiosul RNS

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut,

De aceea am si scris pe acest forum, ca sa aflu parerile mai multor persoane. Banuiesc ca se fura, ca sunt performante si romanul e inventiv.

Faptul ca detine 3 bucati e un semn de intrebare. Problema este daca si detine codul de deblocare nu sa fie deja decodat.

Dar daca cineva care urmareste acest topic are de vanzare un RNS 510 , sunt interesat. Maine, oricum voi trece prin Bucuresti si poi catre vestul Romaniei, pana in Finlanda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e, deja, decodat...detine si codul de deblocare: asta deoarece cand le decodeaza...nu le face ca la iPhone unlocked, ci este generat un nou cod de deblocare. Eu sunt sigur ca asa este si in cazul celor 3. Daca le-ar fi luat de noi ar fi trebui sa aiba carti la ele, documente doveditoare plus sigiliul intact. Ca sa il decodeze este necesar sa intervina asupra placii de baza, deci trebuie rupt sigiliul (hartia aceea de pe spate). Deci...sa iti spun cum cred ca sta situatia: tipul a facut rost de ele de pe undeva, poate le-a luat de pe niste masini, etc (nu e obligatoriu sa fie furate). Fiind masini noi...nu mai apare codul in cartea masinii, asa ca a trebuit sa le decodeze....(pt cei interesati costa cam 100 RON ultima oara, eu nu ma ocup cu asa ceva, tot ce stiu am invatat de pe acest forum): a rupt sigiliul si se poate vedea asta, asa ca acum au coduri noi...si pot fi instalate pe orice masina. Sper sa fi inteles ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa rupi sigiliile ca sa generezi un nou cod. Nici macar cand rescrii VIN-ul unitatii.

Dar nu despre asta e vorba aici.

Nu poți aprecia daca o unitate e furată sau nu doar uitandu-te la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.

am un passat cc cu navi rns 310. daca schimb navigatia cu un rns 510 mai  trebuie codata pe masina?

apoi rns 310 l-am montat pe un golf6 care a avut un cdplayer sony. se aude si functioneaza tot. trebuie codat si rns310 pe golf .

ambele masini au in  serie "B" adica 2011.

codarea se poate face si cu autocom? sau numai cu vcsd?

Modificat de KATARFG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare.

La navigatia RNS 510 merge sa instalez ambele harti ale Europei? momentan am instalat estul daca bag dvd cu vestul o sa le am pe ambele instalate sau imi instaleaza doar vestul si raman fara est ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rns 510 poti avea ori est ori vest. cel mai bine instalezi estul si daca ajungi prin spania, bagi doar dvd cu vestul. Hartile de est cuprind tarile pana la granita cu spania parca. Daca gresesc rog un coleg sa ma corecteze.

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos Caraulan

Salut,

Am revenit, navigatie nu am cumparat din motiv ca tipul cu care m-am hotarat sa bat palma, un baiat din Ploiesti, mi-a spus ca navigatia RNS 510 nu se potriverte pe VW Multivan din 2005 care este dotata cu navigatie RNS MFD2, cel putin la forma, una fiind perfect dreptunghiulara, iar rnas 510 are forma trapezoidala.

Stie cineva daca exista vreo rama adaptoare si daca se poate face up-grade la RNS 510? Daca vor comunic fara probleme noau navigatie cu modulele instalate pe Multivan 2005?

Va multumesc!!

Dragos C.

Modificat de Dragos Caraulan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rame adaptoare se gasesc 100% sigur. A nu se considera reclama, dar la o cautare pe google rns 510 gold edition pe site-ul lor poti lua un nr se telefon sa suni. Eu am cautat o rama si am gasit la ei. Pretul era undeva la ~ 90-100 Ron

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca RNS 510 pt. Multivan / Touareg are alta forma, nu?

Nu se potriveste cel de Golf / Passat, insa cel de MV se potriveste fara probleme.

Cam asa arata.

RNS510_027.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indruma si pe mine cineva?


va rog. situatia e cea descrisa anterior


am un passat cc cu navi rns 310. daca schimb navigatia cu un rns 510 mai  trebuie codata pe masina?


apoi rns 310 l-am montat pe un golf6 care a avut un cdplayer sony. se aude si functioneaza tot. trebuie codat si rns310 pe golf .


ambele masini au in  serie "B" adica 2011.


codarea se poate face si cu autocom? sau numai cu vcsd?


Modificat de KATARFG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca merge cu autocom...

 

cu VCDS, VAS - merge.

 

ca sa nu ai erori stocate, in functie de ce ai tu pe masini - trebuie codate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!